Kto śledzi niniejszego bloga nieco dłużej wie, że podobny wpis ukazał się pod koniec 2017 roku. Był on przełomowy pod względem zainteresowania polskich turystów małym bałkańskim państewkiem bez dostępu do morza, a sezon 2017/2018 pokazał, że zainteresowanie Macedonią wciąż rośnie – i że kraj ten spełnia oczekiwania!
Czy rok 2019 będzie obfitował w kolejne rekordy? Są na to szanse, a poniżej dziesięć ku temu powodów!
1. Ceny
Popularność wzrasta, a z nią ceny. Jednak wraz z popytem rośnie także podaż, dzięki czemu łowcy okazji wciąż mają szansę znaleźć wysokiej jakości kwatery poniżej 10 euro za noc! Małe, rodzinne knajpki z tradycyjną kuchnią i ciepłą atmosferą oferują królewskie uczty w takich cenach, że nieprzyzwoitością jest odejść bez napiwku. Podróżujących własnym samochodem zadowolą najniższe na Bałkanach ceny paliw oraz niskie bądź żadne opłaty drogowe. A wisienką na torcie niech będą soczyste owoce i warzywa, kolekcjonerskie perełki, barwne ciuszki i biżuteria, sprzedawane za grosze na lokalnych bazarkach. Ceny w Macedonii- Aktualizacja 2018
2. In vino veritas!
Macedońskie szlaki winne nie są tak znane jak analogiczne francuskie, włoskie czy hiszpańskie. Jednak wina stąd pochodzące rywalizują na rynku w cenionymi trunkami z wymienionych regionów, jak również szczepami gruzińskimi czy chilijskimi. Trzecia część kraju to regiony słynące z uprawy tego czy innego grona, a 14 lutego – kiedy przypada dzień świętego Tryfona, patrona winnic i winiarzy – cała Macedonia winem i wodą święconą chrzci gronowe gałązki, aby zapewnić im (i sobie!) pomyślność i obfitość zbiorów. Wiele winiarni jest otwartych dla turystów, większość ma w ofercie degustację ze zwiedzaniem, a największa z nich, słynna Popova Kula, ofertą turystyczną zawstydzi niejednego tour operatora. Nie wspominając o domowych winach i przetworach z winogron, które każdy szanujący się Macedończyk powinien mieć w piwniczce! Przewodnik po macedońskich winach
Dębowa beczka w piwnicach Popovej Kuli
3. Bałkańska kuchnia
Nie sposób mówić o Macedonii, nie wspominając o miejscowej kuchni. Chociaż nie składają się na nią wysublimowane, skomplikowane dania, serca turystów podbija ich prostota dań niepowtarzalny smak składników – dojrzewających w słońcu owoców i warzyw, domowych past i dipów, przypraw i ziołowych herbatek kupowanych od gospodyń na bazarach, fantastycznych serów i grillowanego mięsa. Na deser baklava lub lokum, kieliszek rakiji i… porażająco niski rachunek!
Nie trzeba od razu rezerwować pobytu u tybetańskich lamów, aby wyciszyć się w przepełnionej naturalną, duchową mocą miejscu. W Macedonii znaleźć można setki cerkwi i monastyrów, których strzegą działające wciąż zakony. Wizyta w tych miejscach elektryzuje, a nocleg pośród postaci patrzących ze ścian to niezapomniane przeżycie. Niektóre świątynie kryją się wysoko w górach, a dostęp do nich wymaga większego wysiłku, inne są dosłownie wykute w skale, część to tłumnie odwiedzany atrakcje turystyczne. Na miejscu nierzadko czeka szklanka herbaty, a bywa, że i inne specjały z zakonnej piwniczki czy ogródka. Noclegi są dostępne za darmo lub za niewielką opłatą, ale dobrze jest przynieść ze sobą jakiś podarek na rzecz klasztoru. Choćby dla spokoju ducha, oczekiwanego przecież w takim miejscu… Wstęp do przewodnika po macedońskich klasztorach
Monastyr Gabriela Lesnovskiego
5. Śladami Polaków w Macedonii
Niewiele osób zdaje sobie sprawę z silnych związków, jakie łączą Polskę i Macedonię. I nie chodzi tu tylko o związki historyczne, o których już kilkakrotnie wspominałam na blogu. To również prężna działalność rodaków w Macedonii. U polsko-macedońskich rodzin można wynająć kwaterę, rodak oprowadzi nas po Skopje czy Ochrydzie w ojczystym języku, a po powrocie z wakacji możemy zdecydować się na wymianę studencką i wyjechać na semestr do Instytutu Polonistyki na Uniwersytecie św. Cyryla i Metodego w Skopje. Przy głównej promenadzie w Ochrydzie wpadniemy na polski konsulat, polska flaga powiewa także na jednym z tarasów pod twierdzą cara Samuela. Co więcej, na ochrydzkich stoiskach każdy obrotny sprzedawca i sprzedawczyni przedstawią nam swoje artykuły po polsku, łącznie z ceną i cenowymi negocjacjami. Od czasu polskiego najazdu na Macedonię kursy języka polskiego cieszą się sporym zainteresowaniem!
Nie tylko najbardziej fotogeniczne miejsce w Ochrydzie – Jovan Kaneo – nadaje się na okładki magazynów podróżniczych i profile influencerów. Macedonia ze swoją krajobrazową różnorodnością jest skarbnicą porażająco pięknych kadrów! Od brutalistycznych, dawnych architektonicznych perełek w Skopje przez kiczowate budynki ze styropianu również w stolicy; od małych knajpek wciśniętych w uliczki starych bazarów po eleganckie restauracje z odbijającym się w kieliszkach wina bałkańskim słońcem; od ochrydzkich plaż i głębokiej toni Jeziora Ochrydzkiego po dzikie górskie szlaki i wyłaniające się znikąd zapomniane cerkiewki. Zabrakło pomysłów na Insta? Jedź do Macedonii!
Hashtag urlop?
7. Więcej niż UNESCO Ochryda jest jednym z niewielu miejsc, które wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Kultury oraz Natury. I takie połączenie oferuje Macedonia w całej swojej rozciągłości. Czasami bywa jak w Bakczysaraju Mickiewicza: natura oplata szczątki historii, drzewka figowe i dzikie wino zapuszczają korzenie w pozostałościach meczetów i cerkwi, częściej jednak zaklęte w czasie monastyry żyją w harmonii z otaczającą je przyrodą. Trzy czwarte powierzchni kraju to góry, ale nie brakuje kanionów, rzek, wodospadów, jezior i tajemniczych formacji skalnych. Nad i pod ziemią znajdują się pozostałości każdej epoki historycznej, od antycznych szlaków handlowych, przez średniowieczne siedziby królów, po tureckie saraje i pozostałości nieznanych frontów I wojny światowej…
8. Festiwale: od klasyki po alternatywę Macedonia to idealne miejsce na wypoczynek… także dla turystów festiwalowych! Fani muzyki każdej maści znajdą w tym małym kraju wydarzenia na naprawdę wysokim poziomie. Ponadto, kraj ten od lat organizuje konkursy, wydarzenia sportowe czy karnawały, które przyciągają zainteresowanych z całego świata i w każdym wieku. W miesiącach letnich możemy spodziewać się m.in. Baskerfest w Skopje (wielokulturowy, międzynarodowy festiwal uliczny), Beer Festival w Prilepie czy najbardziej prestiżowy festiwal muzyki klasycznej (chociaż nie tylko): Ohrid Summer Festival. Jesienią natomiast znajdzie się coś dla wielbicieli popu (Makfest) i jazzu (Skopje Jazz Festival). Uczestnicy polskiego Off Festivalu powinni zainteresować się listopadowym Taksiratem. Więcej na ten temat: Kalendarium wydarzeń i festiwali 2019 9. Adrenalina i wypoczynek dla aktywnych
Wielbiciele aktywnego wypoczynku powinni przyjrzeć się uważniej Macedonii. Fitness wariaci znajdą okazję do uprawiania turystyki aktywnej o każdej porze roku – od nart zjazdowych czy biegowych i free ridingu, przez kolarstwo szosowe i górskie, hiking i jeździectwo konne, po wspinaczkę, nurkowanie i paragliding. Na śmiałków pod koniec sierpnia czeka nietuzinkowy maraton: zaczyna się na przystani przy monastyrze świętego Nauma, gdzie uczestnicy wskakują do wody, a kończy się w ochrydzkim porcie, po przepłynięciu najgłębszego jeziora na Bałkanach. Którą opcję wybierasz Ty?
Rowerzyści pokochają macedońskie trasy
10. Twoi znajomi już tu byli – albo im się tak wydaje Kiedy wyjeżdżałam po raz pierwszy do Macedonii, najczęstszą reakcją był gigantyczny znak zapytania w oczach i zmarszczenie czoła. Niektórzy potrafili nawet powiązać Macedonię z Aleksandrem Macedońskim i zamierzchłymi antycznymi czasami, dziwili się natomiast, że nie pogrążyła się w mroku dziejów jak Persja. Dziś rosnąca popularność Macedonii sprawia, że Ochrydę kojarzy każdy potencjalny urlopowicz, a wielu Twoich znajomych z pracy czy uczelni prawdopodobnie już w Macedonii była lub chociaż przez nią przejeżdżała. Ale…
Oferty biur podróży, czy pobytów wakacyjnych, czy wycieczek objazdowych, bazują na kilku powtarzających się lokalizacjach. Wschód i południowy-wschód Macedonii pomija się w nich całkowicie, a i wiele intrygujących miejsc w okolicach obleganej Ochrydy i Skopje pozostaje nieodkrytych. Istnieje więc szansa, że chociaż nie Wy przetarliście szlaki, to będziecie pierwszymi, którzy zobaczą… nieodkrytą Macedonię!
A na koniec bonus, podobnie jak przed rokiem:
11. Stań się świadkiem historii! W ubiegłym roku donosiłam, że Macedonia może wkrótce… zniknąć. Miałam wówczas na myśli rozważaną przez premiera Zorana Zaeva zmianę konstytucyjnej nazwy kraju, która miała zakończyć wieloletni konflikt z Grecją i otworzyć Macedonii drogę do struktur NATO oraz UE. Zmiana stała się faktem i w nadchodzącym sezonie turystycznym będziemy odwiedzać Macedonię Północną. Protesty społeczne jednak nie cichną i nawet najtęższe głowy nie potrafią przewidzieć, jakie będą losy Macedonii w najbliższych latach. A warto odnotować, że jeszcze przed rozpoczęciem lata odbędą się wybory prezydenckie.
Planujesz wyjazd do Macedonii, ale nie wiesz, jak się za to zabrać? Szukasz szlaków rowerowych, trekkingowych, noclegu albo przewodników?Napisz do mnie!
Scroll to Top
Wiesz, że ciasteczka z Veles w Macedonii pomogły Trumpowi zostać prezydentem?
Ta strona też wykorzystuje ciasteczka – w celu prawidłowego działania. Szczegóły znajdziesz w polityce prywatności. Jeżeli wyrażasz zgodę na wykorzystywanie ciasteczek, kliknij w przycisk “Rozumiem i akceptuję”.Rozumiem i akceptujęNie wyrażam zgodyPolityka prywatności