koronawirus test berlin
praktyczne

Czy muszę zrobić test na koronawirusa?

9 lutego 2021

Im bliżej majówki i początku sezonu letniego, tym więcej na grupach podróżniczych pytań o testy, kwarantannę i obowiązujące obostrzenia. „Dramaty” podróżujących, którzy nie zapoznali się z przepisami i utknęli w jakiejś części świata, to fantastycznie klikające się nagłówki na portalach. Dyskusje na Facebooku i relacje tychże podróżników zawierają dziesiątki nieścisłości, które w konsekwencji prowadzą do powielanych masowo błędnych informacji. Niestety, wśród postów użytkowników znacznie więcej znaleźć można dowodów anegdotycznych niż odpowiednich przepisów. Nie ułatwia to i tak skomplikowanej sytuacji, zwłaszcza, gdy trzeba manewrować między różnymi zasadami w kilku krajach.

W tym wpisie postaram się wyprostować część tych informacji.

Przy każdym przepisie, na który będę się powoływać, podam źródło.
Wpis będę aktualizować w miarę możliwości.

Zawarte poniżej informacje aktualne są na 23 czerwca 2021 r.

Spis treści

Skrót obowiązujących przepisów w Niemczech
Podróż tranzytem przez Niemcy – czy jest możliwa?
Lot powrotny z Bałkanów do Niemiec
Wracam do Polski zza granicy. Czy czeka mnie kwarantanna?
Mam negatywny wynik testu na koronawirusa. Czy mogę lecieć do Niemiec?
Czy Macedonia wymaga testu na koronawirusa?
Gdzie mogę wykonać test na koronawirusa w Macedonii? Ile to kosztuje?

berlin koronawirus

Skrót obowiązujących przepisów w Niemczech

Niemiecki rząd podzielił regiony znajdujące się poza terytorium Federalnej Republiki Niemiec na cztery typy obszarów ryzyka: 1) obszary o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa (niem. Virusvarianten-Gebiete, ang. areas of variant of concern). 2) obszary wysokiego ryzyka (niem. Hochinzidenzgebiete, ang. high incidence areas. 3) obszary podwyższonego ryzyka (niem. Risikogebiete, ang. risk areas. 4) obszary nieuznawane za ryzykowne.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, nie ma możliwości opuszczenia strefy tranzytowej lotniska w przypadku lotu z obszarów z mutacjami wirusa. Oznacza to w praktyce, że nawet mimo posiadania negatywnego wyniku testu oraz udowodnienia chęci przejazdu tranzytem, bez zatrzymywania się w Niemczech, możemy nie mieć możliwości powrotu do Niemiec. Nie ma możliwości opuszczenia lotniska i kontynuowania podróży drogą lądową, nawet prywatnym pojazdem!

Nieprawdą jest, że linie lotnicze mają obowiązek informować o wszelkich zmianach. Oczywiście, mogą próbować ułatwiać podróżującym i w ten sposób budować markę i zaufanie, ale nie mają takiego obowiązku! Zarówno Lufthansa, jak easyJet czy WizzAir i dziesiątki innych linii lotniczych informują na swoich stronach, że starają się publikować aktualne komunikaty rządowe, lecz to do pasażera ostatecznie należy odpowiedzialność za ich znajomość. Podobnie jak ze znajomością przepisów dotyczących konieczności posiadania wizy czy terminu ważności dokumentów.

Podróż tranzytem przez Niemcy – czy jest możliwa?

Podróż tranzytem przez Niemcy jest wciąż dozwolona. Zasady opisane poniżej dotyczą podróży pomiędzy Polską a Brandenburgią (Berlinem). Należy pamiętać, że każdy niemiecki land może wprowadzić dodatkowe regulacje, które będą obowiązywały na podlegającemu mu lotnisku.

Polska została skreślona z listy podwyższonego ryzyka.

Oznacza to, że od 9 czerwca nie ma potrzeby rejestrowania wjazdu do Niemiec ani wykonywania testu czy poddawania się kwarantannie przy wjeździe z Polski do Niemiec.

Nie ma potrzeby okazania negatywnego wyniku testu również w przypadku tranzytu – ale tylko drogą lądową. Inne zasady mają zastosowanie w przypadku drogi lotniczej.

Obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, akceptowane są wyłącznie maski chirurgiczne, z filtrem FFP2. Maski materiałowe, szale i przyłbice nie są akceptowane. W Berlinie i Bawarii dopuszczalne są tylko maseczki z filtrem FFP2.

Lot powrotny z Bałkanów do Niemiec

Od dnia 30.03.2021 r. co do zasady wszystkie osoby wjeżdżające drogą lotniczą do Republiki Federalnej Niemiec muszą przed odlotem przedstawić przewoźnikowi negatywny wynik testu.Ten obowiązek wykonywania testów i przedkładania ich potwierdzeń ma zastosowanie niezależnie od tego, czy transport odbywa się z obszaru ryzyka.

Źródło: Federalne Ministerstwo Zdrowia Niemiec

Próbka wymazu musi być pobrana od pacjenta nie wcześniej niż 48 h przed przylotem na niemieckie lotnisko (test nie może być wykonany wcześniej niż dwie doby przed wylotem). Wynik testu musi być przetłumaczony na język angielski, niemiecki lub francuski. Do akceptowanych testów należą: PCR, LAMP, TMA oraz testy antygenowe do bezpośredniego wykrywania wirusa SARS-CoV-2.

Tranzyt jest możliwy bez elektronicznej rejestracji wjazdu. Warto jednak wypełnić ten dokument, aby nie tracić czasu na tłumaczenie faktu tranzytu na lotnisku, a w miejscu przeznaczonym na adres w Niemczech wpisać adres polski.

Obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, akceptowane są wyłącznie maski chirurgiczne, z filtrem FFP2 lub KN95. Maski materiałowe, szale i przyłbice nie są akceptowane. W Berlinie i Bawarii dopuszczalne są tylko maseczki z filtrem FFP2.

Uwaga! Z obowiązku testu zwolnione są osoby w pełni zaszczepione. Od szczepienia powinno minąć min. 14 dni, a dowód szczepienia należy okazać personelowi linii lotniczych przed wejściem na pokład. Teoretycznie wystarczy kod QR pobrany z Internetowego Konta Pacjenta, polecam jednak zaopatrzyć się w żółtą książeczkę szczepień i tam poprosić o wpis.

koronawirus macedonia

Wracam do Polski zza granicy. Czy czeka mnie kwarantanna?

Od 24 czerwca br. posiadanie negatywnego wyniku testu w kierunku Sars-Cov-2 nie zwalnia z obowiązku kwarantanny podróżnych przekraczających granice zewnętrzne UE/Schengen.

Co się zmieniło? Przed nowelizacją rozporządzenia test, wykonany poza granicami UE, nawet spełniający wymogi WHO, nie był uznawany w Polsce. Od 24 czerwca z kwarantanny nie zwalnia nawet test wykonany po przylocie na terytorium Polski.

OSOBY PRZYBYWAJĄCE SPOZA STREFY SCHENGEN KIEROWANE SĄ AUTOMATYCZNIE NA KWARANTANNĘ.

Kwarantannę można skrócić, wykonując najwcześniej po 7 dniach od wylądowania test na obecność koronawirusa.

Z kwarantanny zwolnione są osoby całkowicie zaszczepione przeciwko COVID-19.

Źródło: Komunikat Straży Granicznej

berlin skopje loty

Czy Macedonia wymaga testu na koronawirusa?

Nie, Macedonia nie wprowadziła podobnych wymagań. Przyjeżdżający do Macedonii nie muszą ani okazać negatywnego wyniku testu przed przyjazdem, ani nie są zobligowani do jego wykonania.

Na obu lotniskach, w Ochrydzie oraz w Skopje, przeprowadzane są obowiązkowe kontrole temperatury ciała przy wejściu na lotnisko. Próg ciepłoty ciała wynosi 37 stopni Celsjusza. Przed wejściem na lotnisko w Skopje zorganizowano punkt testowy z szybkimi testami antygenowymi.

Gdzie mogę wykonać test na koronawirusa w Macedonii? Ile kosztuje?

W Macedonii znajduje się kilkanaście klinik, oferujących wykonanie różnego rodzaju testów w kierunku koronawirusa. Kliniki wymienione poniżej spełniają wymagania WHO, polskiego oraz niemieckiego Ministerstwa Zdrowia. Koszt testu RT-PCR waha się w granicach 40-50 euro (2400-300 denarów). Na wynik testu czeka się od doby do trzech. Wizytę należy umówić z wyprzedzeniem. Tłumaczenie na język angielski jest dodatkowo płatne, choć niektóre laboratoria dodają je bezpłatnie. W niektórych klinikach dostępne są także testy antygenowe oraz badania stężenia przeciwciał.

W laboratorium Zan Mitrev w Skopje jest możliwość wykonania szybkiego testu antygenowego za 1500 denarów. Przed wejściem na lotnisko w Skopje również jest punkt testowy, działa on jednak w ograniczonych godzinach i bywają do niego kolejki, dlatego warto być szybciej.

Cotygodniowa porcja aktualnych wiadomości!

Koronawirus w Macedonii – wakacje bez testu. Aktualne obostrzenia

Jeżeli chcesz otrzymywać prosto na swoją skrzynkę mailową aktualne wiadomości dotyczące przepisów koronawirusowych, sytuacji epidemicznej w Macedonii, lecz również ciekawostek związanych z Bałkanami, a także oferty wypraw kameralnych i dla osób indywidualnych – zapisz się na newsletter!

Only registered users can comment.

  1. W takich wypadkach decyduje służba graniczna oraz załoga samolotu. Może Pan nie zostać wpuszczony na pokład bez okazania wcześniej testu – tutaj wchodzą przepisy poszczególnych landów (przypominam, że poza ogólnoniemieckimi obostrzeniami, dochodzą jeszcze regulacje landowe). W przypadku lotniska berlińskiego przy lotach z krajów wysokiego ryzyka, a przynajmniej spoza UE, należy okazać się testem PRZED wejściem na pokład. Tak na pewno jest w Macedonii i w Albanii i wynika to z przepisów Brandeburgii.

  2. Witam, na stronie ministerstwa zdrowia Niemiec widnieje taka informacja o zwolnieniu z testu na covid przy przylocie z krajów wysokiego ryzyka covid – 19 dla osób :

    When entering the country from a high-incidence area, the following persons do not require testing:

    Persons who only passed through a high-incidence area without a stopover,
    Persons who are only in transit through and leaving the Federal Republic of Germany as quickly as possible to finish their transit journey,

    Czy macie może jakieś informacje na ten temat?

    Źródło :
    https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus-infos-reisende/faq-tests-einreisende-englisch/

Comments are closed.