koronawirus test berlin
praktyczne

Czy muszę zrobić test na koronawirusa?

9 lutego 2021

Tydzień temu polskie media sensacyjne doniesienia o dramacie Polaków na Maderze. Po artykule, w którym polscy turyści informowali odmówieniu im wejścia na pokład samolotu lecącego z Portugalii do Niemiec pomimo okazania negatywnych testów na koronawirusa, w mojej turystycznej bańce zawrzało. Winą obrzucano linie lotnicze, które do ostatniej chwili nie poinformowały pasażerów o zmianach regulacji, biura podróży, ostatecznie niesprawiedliwe przepisy. Oburzenie wywoływał fakt, jak nazywane to było w komentarzach pod artykułem, segregacji podróżujących. Na pokład samolotu wpuszczono rzekomo wyłącznie obywateli i rezydentów niemieckich.

Nie będę zajmować się wspomnianym artykułem, chociaż prześledziłam relacje pasażerów uważnie. Dotarłam do dziesiątek nieścisłości, które w konsekwencji prowadzą do powielanych masowo nieścisłych informacji na forach turystycznych. Niestety, wśród postów użytkowników znacznie więcej znaleźć można dowodów anegdotycznych niż odpowiednich przepisów.

W tym wpisie postaram się wyprostować część tych informacji.

Biorę pod uwagę loty z/do Polski oraz z/do Niemiec, ze względu na popularność niemieckich lotnisk wśród polskich podróżujących oraz ich szeroką ofertę połączeń z Bałkanami.

Przy każdym przepisie, na który będę się powoływać, podam źródło.
Wpis będę aktualizować w miarę możliwości.

Zawarte poniżej informacje aktualne są na 8 lutego 2021.

Spis treści

Dlaczego Polaków nie wpuszczono w Portugalii na samolot?
Podróż tranzytem przez Niemcy – czy jest możliwa?
Wracam do Polski zza granicy. Czy czeka mnie kwarantanna?
Mam negatywny wynik testu na koronawirusa. Czy mogę lecieć do Niemiec?
Czy Macedonia wymaga testu na koronawirusa?
Gdzie mogę wykonać test na koronawirusa w Macedonii? Ile to kosztuje?

berlin koronawirus

Dlaczego Polaków nie wpuszczono w Portugalii na samolot?

Niemiecki rząd podzielił regiony znajdujące się poza terytorium Federalnej Republiki Niemiec na cztery typy obszarów ryzyka: 1) obszary o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa (niem. Virusvarianten-Gebiete, ang. areas of variant of concern). 2) obszary wysokiego ryzyka (niem. Hochinzidenzgebiete, ang. high incidence areas. 3) obszary podwyższonego ryzyka (niem. Risikogebiete, ang. risk areas. 4) obszary nieuznawane za ryzykowne.

Od 27 stycznia całe terytorium Portugalii znajduje się na pierwszej liście, wobec której stosowane są najbardziej rygorystyczne obostrzenia. Zgodnie z Rozporządzeniem Federalnego Ministerstwa Zdrowia Niemiec z dnia 30 stycznia 2021 r., nie ma możliwości opuszczenia strefy tranzytowej lotniska w przypadku lotu z obszarów z mutacjami wirusa. Oznacza to w praktyce, że Polacy wracający z Madery, mimo posiadania negatywnego wyniku testu oraz biletu parkingowego na berlińskim lotnisku, nie mogli wrócić do Niemiec. Tranzyt możliwy jest tylko w przypadku podróży lotniczych i nieopuszczenia strefy tranzytowej lotniska (ze strefy NON-SCHENGEN do NON-SCHENGEN). Nie ma możliwości opuszczenia lotniska i kontynuowania podróży drogą lądową, nawet prywatnym pojazdem!

Nawet w przypadku spełnienia wszystkich powyższych warunków, należy dodatkowo pamiętać o wypełnieniu cyfrowej deklaracji wjazdu przed wylotem. 

Nieprawdą jest, że zmiany te wprowadzono z dnia na dzień. Komunikaty o planowanych zmianach pojawiały się na stronach rządowych. Pretensje podróżujących do linii lotniczych również są nieuzasadnione. Oczywiście, linie lotnicze mogą próbować ułatwiać podróżującym i w ten sposób budować markę i zaufanie, ale nie mają takiego obowiązku! Zarówno Lufthansa, jak easyJet czy WizzAir i dziesiątki innych linii lotniczych informują na swoich stronach, że starają się publikować aktualne komunikaty rządowe, ale to do pasażera ostatecznie należy odpowiedzialność za ich znajomość. Podobnie jak ze znajomością przepisów dotyczących konieczności posiadania wizy czy terminu ważności dokumentów.

Podróż tranzytem przez Niemcy – czy jest możliwa?

Teoretycznie, podróż tranzytem przez Niemcy jest wciąż dozwolona. Jednak należy spełnić kilka warunków. Należy też pamiętać, że każdy niemiecki land może wprowadzić dodatkowe regulacje, które będą obowiązywały na podlegającemu mu lotnisku.

Polska znajduje się na liście podwyższonego ryzyka.

Tranzyt z Polski przez Niemcy/na niemieckie lotnisko jest dopuszczalny. Obowiązują jednak dodatkowe obostrzenia.

Uwaga! Nie ma możliwości odwiezienia/odebrania kogoś z berlińskiego lotniska, jeżeli ta osoba przyjeżdża z Polski! 

Wynika to z ograniczeń w małym ruchu granicznym. Z wyjątkiem osób dojeżdżających do pracy lub pobierających naukę w Niemczech nie ma możliwości wjazdu bez kwarantanny. W przypadku kontroli kierowca zostanie ukarany mandatem, będzie zobowiązany do natychmiastowego opuszczenia terytorium Niemiec, grozi mu również skierowanie sprawy do urzędu ds. zdrowia.

Możliwy jest tranzyt z Polski na niemieckie lotnisko przy wykorzystaniu środków transportu zbiorowego lub podróży wynajętym samochodem. Wszyscy podróżujący muszą posiadać ze sobą dowód na to, że jest to podróż tranzytowa i opuszczą Niemcy najszybszą drogą. W przypadku tranzytu z krajów podwyższonego i wysokiego ryzyka nie jest konieczne wypełnianie cyfrowej deklaracji wjazdu.

Uwaga! Jeżeli podróżujemy z kraju podwyższonego ryzyka (na liście tej znajdują się wszystkie kraje bałkańskie z wyjątkiem Bułgarii i Rumunii), musimy okazać się negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Próbka wymazu musi być pobrana od pacjenta nie wcześniej niż 48 h przed przylotem na niemieckie lotnisko (test nie może być wykonany wcześniej niż dwie doby przed wylotem). Wynik testu musi być przetłumaczony na język angielski, niemiecki lub francuski. Do akceptowanych testów należą: PCR, LAMP, TMA oraz testy antygenowe do bezpośredniego wykrywania wirusa SARS-CoV-2.

Należy też pamiętać, że Niemcy nie uznają maseczek materiałowych. W komunikacji zbiorowej, na lotniskach, w sklepach itp. obowiązują wyłącznie maski chirurgiczne lub typu FFP2/N95.

koronawirus macedonia

Wracam do Polski zza granicy. Czy czeka mnie kwarantanna?

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21.12.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii obowiązuje jeszcze przynajmniej do 14 lutego. Wprowadza ono obowiązkową kwarantannę dla osób przekraczających granicę Polski, zarówno ze strefy Non-Schengen, jak i z Schengen. Obowiązek ten dotyczy tylko osób korzystających z komunikacji zbiorowej.

Z kwarantanny zwolnione są osoby posiadające negatywny wynik testu na SARS-CoV-2. Szczegółowe informacje na ten temat w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego.

Warto zauważyć, że Niemcy wymagają testu, do którego wymaz został pobrany najpóźniej na 48 h przed przylotem na niemieckie lotnisko. Polska natomiast testu nie starszego niż dwie doby, liczone… od uzyskania wyniku. 

Zatem test na koronawirusa uznany w Niemczech może nie wystarczyć na polskiej granicy!

berlin skopje loty

Mam negatywny wynik testu na koronawirusa. Czy mogę lecieć do Niemiec?

Jeżeli podróżujesz z krajów wysokiego lub podwyższonego ryzyka, a test spełnia wymagania Instytutu Kocha, możesz lecieć do Niemiec.

Jeżeli podróżujesz z krajów o szczególnie wysokim ryzyku związanym z mutacjami wirusa, sam negatywny wynik nie wystarczy. Szczegóły sprawdź w sekcji: Dlaczego Polaków nie wpuszczono w Portugalii na samolot?

koronawirus test macedonia

Czy Macedonia wymaga testu na koronawirusa?

Nie, Macedonia nie wprowadziła podobnych wymagań. Przyjeżdżający do Macedonii nie muszą ani okazać negatywnego wyniku testu przed przyjazdem, ani nie są zobligowani do jego wykonania.

Na obu lotniskach, w Ochrydzie oraz w Skopje, przeprowadzane są obowiązkowe kontrole temperatury ciała przy wejściu na lotnisko. Próg ciepłoty ciała wynosi 37 stopni Celsjusza.

Gdzie mogę wykonać test na koronawirusa w Macedonii? Ile kosztuje?

W Macedonii znajduje się kilkanaście klinik, oferujących wykonanie różnego rodzaju testów w kierunku koronawirusa. Kliniki wymienione poniżej spełniają wymagania WHO, polskiego oraz niemieckiego Ministerstwa Zdrowia.

Koszt testu RT-PCR waha się w granicach 40-50 euro (2400-300 denarów). Na wynik testu czeka się od doby do trzech. Wizytę należy umówić z wyprzedzeniem. Tłumaczenie na język angielski jest dodatkowo płatne, choć niektóre laboratoria dodają je bezpłatnie.

W niektórych klinikach dostępne są także testy antygenowe oraz badania stężenia przeciwciał.

Laboratorium Avicena, Blvd. 8th of September 2/1, 1000 Skopje,
https://avicenalab.com.mk/en/Izvestuvanje/Testovi/

Laboratorium Biotek, ul. Vasil Gjorgov 12, 1000 Skopje
https://booking.biotek.lis.mk

Laboratorium Acibadem Sistina, Skupi 5A, 1000 Skopje
https://acibademsistina.mk/

Klinika Zan Mitrev, ul. Bledski Dogovor 8, 1000 Skopje
https://zmc.mk/

Cotygodniowa porcja aktualnych wiadomości!

Aktualizacja wpisu o aktualnej sytuacji w Macedonii w przygotowaniu.

Jeżeli chcesz otrzymywać prosto na swoją skrzynkę mailową aktualne wiadomości dotyczące przepisów koronawirusowych, sytuacji epidemicznej w Macedonii, lecz również ciekawostek związanych z Bałkanami, a także oferty wypraw kameralnych i dla osób indywidualnych – zapisz się na newsletter!

0 0
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Zobacz wszystkie komentarze
Piotr
Piotr
22 dni temu

Witam, na stronie ministerstwa zdrowia Niemiec widnieje taka informacja o zwolnieniu z testu na covid przy przylocie z krajów wysokiego ryzyka covid – 19 dla osób :

When entering the country from a high-incidence area, the following persons do not require testing:

Persons who only passed through a high-incidence area without a stopover,
Persons who are only in transit through and leaving the Federal Republic of Germany as quickly as possible to finish their transit journey,

Czy macie może jakieś informacje na ten temat?

Źródło :
https://www.bundesgesundheitsministerium.de/coronavirus-infos-reisende/faq-tests-einreisende-englisch/