skopje autobus
Ochryda | przewodnik

Kalendarium wydarzeń w Macedonii 2020

20 stycznia 2020

Niedawno na swoim Instastories Specjalistka od wakacji zadała pytanie, czego jej obserwatorom najbardziej brakuje wśród ofert biur podróży. Macedonia pojawiła się dwa czy trzy razy, wymieniana między naprawdę egzotycznymi kierunkami. I to nie pierwszy raz, gdy czytam, że Macedonii w polskich ofertach jest za mało.

Specjalistka słusznie zauważyła, że dla masowej turystyki programy Rainbow czy wypoczynek z biurem Rego Bis są wystarczające. Ale nie każdy lubi masową turystykę.

Macedonia jest fantastycznym kierunkiem dla osób, które w szerokiej kategorii Turystyka szukają innych, bardziej specyficznych, niszowych perspektyw. Turystyka gastronomiczna? Proszę bardzo. Kultura wysoka bądź festiwale etno/pop/elektro? W każdym miesiącu! Różnego rodzaju aktywności sportowe? A wolisz biegać, chodzić po góach czy ścigać się po skałkach bez zabezpieczeń?

Poniżej zamieszczam subiektywy przegląd wydarzeń – festiwali, konkursów, świąt, itp. – planowanych w Macedonii na rok 2020.

Przekonacie się, że do Macedonii warto przyjechać o każdej porze roku!

Spis treści

Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Kalendarz wycieczek

 Styczeń

Karnawał Vevčani, 12-14.01

Vevčani odwiedziliśmy całkiem niedawno, w jednej z części cyklu o trzech wioskach. Wtedy napomknęłam o karnawale, z którego wioska zasłynęła już na całym świecie. Liczy sobie już 1400 lat!

Dwudniowe szaleństwo przypomina średniowieczne ludowe karnawały, gdzie pogaństwo i tradycje chrześcijańskie przeplatają się i trzymają ze sobą jak najlepsi kumple. Z okazji Starego Nowego Roku (czyli zakończenia roku zgodnie z kalendarzem juliańskim) codzienne reguły odstawiane są na bok, a w macedońskiej wiosce króluje groteska, parodia, trochę nawet makabra, gdy tradycyjna parada rusza ulicami.

Bo nie jest to parada przybranych w pióra i kolorowe, bogate stroje postaci, oj nie… Vevčani przez dwa dni oblegane jest przez demony, upiorne stwory, ale także bluźnierczych błaznów i śmieszków, dalekich od wszelkich poprawności. A wino i rakija leją się niekończącymi się strumieniami.

Innymi słowy… to trzeba przeżyć chociaż raz!

do macedonii
Fot. Gjorgji Licovski

Vodici, 19.01

Jakby w kontraście do wspomnianego karnawału, 19 stycznia przypada święto Vodici (Epifania, Objawienie Pańskie, wspomnienie chrztu Jezusa w Jordanie). Wydawałoby się, że jest to święto stricte religijne, jednak ma też znaczenie głęboko symboliczne. W chrześcijaństwie symbolizuje oderwanie się od starego życia i powtórne narodziny, w nowej wierze, na drodze do życia wiecznego. Stąd też jest to również dla wielu wiernych początek nowego cyklu, przypomnienie o konieczności udzielenia lub uzyskania przebaczenia.

Tradycją związaną z tym świętem jest wyławianie krzyża, który po poświęceniu wrzucany jest do wody przez dostojnika kościelnego. Chociaż dzieje się to w każdej macedońskiej wiosce i mieście, w której tego dnia odbywa się uroczystość w cerkwi, w Ochrydzie i Skopje obrządek zyskał prawdziwie medialną oprawę. Każdego roku krzyż z Jeziora Ochrydzkiego i Vardaru próbuje wyłowić kilkuset mężczyzn.

Wszystko transmituje państwowa telewizja, a na szczęśliwca czekają nagrody – pieniądze, telewizor plazmowy, wywiady w telewizji śniadaniowej… no tak, i Boże błogosławieństwo na nadchodzący rok.

A gdzie zobaczyć obchody jednego z najstarszych świąt chrześcijańskich oraz dlaczego kobieta z krzyżem wywołała ogólnokrajowy skandal parę lat temu dowiecie się z wpisu 1000 euro w Jeziorze Ochrydzkim!

Urodziny Toše Proeskiego, 25.01

Toše Proeski, macedoński piosenkarz, to postać fascynująca. A precyzyjniej – fascynujące jest uwielbienie, jakim wciąż jeszcze darzą go Macedończycy. Reprezentował Macedonię na konkursie Piosenki Eurowizji w 2004 roku, był ambasadorem UNICEF, a jego cztery ostatnie albumy słuchane były we wszystkich krajach byłej Jugosławii, trafiając na listę najbardziej uznanych i najlepiej sprzedających się krążków w historii Bałkanów.

Jego ponadprzeciętne możliwości wokalne porównywane były z takimi głosami, jak Luciano Pavarotti. Zresztą, piosenkarz miał okazję wystąpić z innym słynnym tenorem, Andrea Bocellim. Przy tym wszystkim ujmował publikę skromnością, otwartością oraz działalnością charytatywną, zwłaszcza na rzecz dzieci. Nazywany “macedońskim aniołem”, pośmiertnie nieomal nie został ogłoszony… świętym Macedońskiego Kościoła Prawosławnego. Zginął w wypadku samochodowym w 2007 roku, w wieku 26 lat.

Każdego roku 25.01 fani Proeskiego gromadzą się, aby wspólnie świętować urodziny tragicznie zmarłego idola. Do dzisiaj na specjalnie organizowane w tym celu w Skopje koncerty przychodzą tłumy. W Kruševie, mieście, w którym spędził dzieciństwo i z którym był szczególnie związany, w Muzeum Toše Proeskiego czytane są jego piosenki, wiersze, a nawet dzieli się urodzinowy tort…

macedonian wine

LUTY

Święty Tryfon, 14.02

Co planujecie 14 lutego? Romantyczną kolację zwieńczoną kieliszkiem czerwonego wina? Jeżeli tak, to doskonale, bo tego dnia w Macedonii przypada dzień świętego Tryfona, patrona dobrego samopoczucia i… wina!

Nie da się wymienić wszystkich obrządków związanych z tym świętem. Wiele z nich, choćby w szczątkowej postaci, przetrwało do dzisiaj. Wszystkie wiążą się z odwiedzinami winnic, symbolicznym przycinaniem krzewów oraz, a jakże, zabawą przy winie i winiakach!

Nie powinno dziwić, że tego dnia najbardziej obfituje w wydarzenia, festiwale, degustacje, a nawet spotkania branżowe region wokół Demir Kapija i Kavadarci. To tam znajdują się największe i najstarsze winiarnie w Macedonii. A że przy winie czas mija szybko, niekiedy świętowanie przeciąga się aż do weekendu!

Karnawał w Strumicy, 29.02 (parada)

Mniej znany niż karnawał w Vevčani, ale również z historycznymi tradycjami! Karnawał w Strumicy rozpoczyna się w Niedzielę Przebaczenia, święto Kościoła Prawosławnego, czyli w ostatnią niedzielę przez nadejściem Wielkiego Postu. Powiązany jest także z zapomnianym, wczesnochrześcijańskim obrzędem Trimeri, symbolicznie celebrowanym przez zaręczone dziewczęta.

O strumickim karnawale wzmiankuje Evlija Čelebi w swoich kronikach już w latach 70. XVII wieku. W ostatnich latach karnawał znacznie się zmodernizował, tracąc większość wcześniejszych pogańskich nawiązań, w tym elementów erotycznych. Przetrwała tradycja odwiedzania domów zaręczonych kobiet przez grupki zamaskowanych mężczyzn, wśród których dziewczęta mają rozpoznać narzeczonego. Ma to przynieść szczęście młodej parze w małżeństwie.

Karnawał ma także charakter rywalizacji! Każdego roku podczas balu maskowego poprzedzającej kolorowy korowód wybierany jest Książę i Księżniczka. Ich zadaniem następnego dnia jest poprowadzić przemarsz karnawałowy. 

Od 1994 roku Strumica jest członkiem Federacji Europejskich Miast Karnawałowych.

Strona na Facebooku.

Strona karnawału.

MARZEC

Prilep Bouldering Fest

Słyszeliście o takim sporcie jak bouldering (buldering)? Niektórzy uważają to za rodzaj treningu przygotowawczego, inni za rodzaj rozrywkowej aktywności fizycznej. Niezależnie od kategoryzacji, w boulderingu chodzi o pokonywanie wolnostojących, kilkumetrowych głazów/formacji skalnych bez asekuracji liną. A Prilep jest jednym z bardziej znanych miejsc w Europie, w którym odbywa się festiwal wspinaczkowy.

Za prilepski festiwal boulderingu odpowiada klub wspinaczkowy Zlatovrv. Chociaż wpisuję go do kalendarza w marcu, tak naprawdę wydarzenia związane z tą aktywnością organizowane są w Prilepie przez całą wiosnę.

Klub Sportowy Zlatovrv

International Student Poster Competition / Skopje Poster Festival
(marzec/kwiecień, rozstrzygnięcie listopad)

To jedna z inicjatyw, które zrobiły na mnie największe wrażenie podczas mojego pierwszego pobytu w Skopje. Konkurs odbywa się od 2008 roku i z miejsca stał sie najważniejszym wydarzeniem w tej części Europy, promującym komunikację wizualną jako środka wyrazu w obszarze globalnych problemów społecznych. Rokrocznie spływają nań prace z całego świata. Wyróżnione i nagrodzone prace wystawiane są w Muzeum Miasta Skopje, a następnie wyruszają w globalne tournee, gdzie cieszą się ogromnym powodzeniem. Niejednokrotnie laureatami głównych nagród są studenci z Polski.

Warto wspomnieć, że konkurs ufundowany został w 2007 roku ze wspólnej inicjatywy pozarządowej organizacji PLAKART z Macedonii,  Międzynarodowego Warszawskiego Biennale Plakatu i Czeskiego Stowarzyszenia Projektantów Graficznych.

Studentom i wykładowcom kierunków artystycznych polecam gorąco śledzić stronę. Natomiast ci, którzy w listopadzie będą przejazdem w Skopje koniecznie powinni odwiedzić wystawę. A może któraś z poprzednich edycji zawitała właśnie do Waszego miasta?

Strona konkursu.

Strona na Facebooku.

prilep
Prilep

KWIECIEŃ

Prawosławna Wielkanoc, 19.04

Gdy przyjechałam do Macedonii po raz pierwszy (nie licząc transferu w drodze do Albanii), trwał akurat Wielki Tydzień. Gdybym wtedy miała jeszcze jakieś wątpliwości, czy naprawdę chcę wrócić tu za parę miesięcy na studia – niewątpliwie zniknęłyby i już nie powróciły.

I nie, nie mam konkretnych powodów, dla których uważam Wielkanoc w Macedonii za coś wartego przeżycia. To tak jak uczucie, które miewam po przekroczeniu progu zabytkowych cerkwi. To coś w atmosferze.

A jeśli nie robi na tobie wrażenia tłum, stojący z płonącymi żywym ogniem pochodniami przed świtem podczas rezurekcji… to może docenisz fakt, że na każdym rogu będą cię częstowali pisankami?

MAJ

WizzAir Skopje Marathon, 10.05

Biegasz maratony? Albo chociaż rekreacyjnie uprawiasz jogging?

Sama spędziłam zimę kilka razy w tygodniu biegając paręnaście kilometrów w pełnym smogu Skopje. To była taka alternatywa dla niepalącego trybu życia na Bałkanach… Na szczęście maraton organizowany jest długo po sezonie grzewczym, kiedy skopijskie powietrze bywa lepszej jakości niż w wielu polskich miastach.

Pierwsze dwie edycje maratonu odbyły się w latach 1997 i 1998, po czym zawieszono je na prawie dekadę z powodu problemów finansowych. W 2007 roku odbył się półmaraton, a rok później powrócono do pełnego dystansu. Tegoroczna edycja będzie już 16, a chętnych z roku na rok przybywa.

Można wystartować na trzech dystansach: maraton, półmaraton oraz bieg na 5 km. Pakiety już są w sprzedaży!

Strona maratonu.

Small Montmarte of Bitola, 23-30.05

Francuskie Montmarte stało się symbolem artystycznej cyganerii, tak?

Taką kolebką młodych artystów pragnie być Bitola. Od 38 lat organizuje międzynarodowy konkurs artystyczny dla dzieci w wieku od 4 do 20 (!) lat. Konkurs nie narzuca ich wyobraźni ani zmysłowi twórczemu żadnych barier: dozwolona jest każda tematyka, technika i materiał.

Dodatkowo, każdego maja organizowane są półkolonie artystyczne dla uczestników powyżej 12 roku życia, podczas których mają oni okazję wziąć udział w warsztatach pod okiem wykwalifikowanych nauczycieli. Do zadań młodych artystów należy m.in. portretowanie ulic Bitoli, Ochrydy czy Kruševa!

Jest to z pewnością fantastyczna okazja na rozwijanie talentów i wrażliwości artystycznej, lecz również poznawania innych kultur. W ubiegłym roku na konkurs zgłoszono piętnaście tysięcy prac z trzystu trzydziestu siedmiu szkół na całym globie. Każdego roku do Macedonii przybywa około setki uczestników z ponad trzydziestu krajów świata. Do Bitoli chętnie przyjeżdżają uczniowie z Chin czy Japonii,  jak również ze Stanów Zjednocznych, Izraela, Francji, Hiszpanii i innych. Nie brakuje uczestników z Polski.

Nabór prac trwa do 20 lutego!

Strona wydarzenia.

Broszura w języku macedońskim i angielskim na temat konkursu.

Jesteś nauczycielem i chciałbyś zgłosić swoich podopiecznych do udziału? Mogę w tym pomóc! Napisz do mnie!

kanion matka
Kanion Matka

CZERWIEC

OFFest, czerwiec

Macedonia stoi festiwalami muzycznymi, o czym przekonasz się w dalszej części kalendarium.

OFFest odbył się po raz pierwszy w roku 2002, wyrastając jako młodsze rodzeństwo znanego i docenianego Skopje Jazz Festival. Głównym celem organizatorów było stworzenie wydarzenia muzycznego, zorientowanego na inne nurty muzyki. Tym sposobem OFFest został jednym z najważniejszych festiwali na Bałkanach, prezentujących szeroko pojętą muzykę interkontynentalną.  Każdy znajdzie tu coś dla siebie: od muzyki tradycyjnej, rytmów etno i folku, przez muzykę współczesną i eksperymentalną.

Zachęcam do śledzenia ich strony na Facebooku. Publikują tam utwory gości następnej edycji, jak i artystów, którzy już występowali w poprzednich. Wpada w ucho!

Strona festiwalu

Strona na Facebooku

Baskerfest, czerwiec

Baskerfest jest pierwszym w Macedonii (i na Bałkanach!) międzynarodowym, wielokulturowym festiwalem ulicznym. Zapoczątkowany został w 2006 roku występami 50 artystów: akrobatów, żonglerów, magików, muzyków czy tancerzy. Przez ponad dekadę rozwinął się w niesamowite, pełne kolorów wydarzenie, któremu towarzyszą występy ulicznych teatrów, pantonimy, wystawy artystyczne oraz warsztaty.

W 2019 roku opiekę nad festiwalem przejęło stowarzyszenie TEATROSK, działające od 2010 roku jako niezależny teatr uliczny. W dniach 20-22.06.2019 roku w Skopje ponownie pojawili się artyści uliczni, tym razem w ramach festiwalu Statuafest – inne oblicze ulicy.

Uczestnicy zjeżdżają się z całego świata, w tym z Australii, Kanady, Nowej Zelandii, Japonii, Boliwii, Kolumbii, lecz również z USA, Irlandii, Ukrainy, Włoch czy Polski.

Nie jest znana data i formuła tegorocznego festiwalu, jednak Stowarzyszenie deklaruje, że jakieś wydarzenie będzie miało miejsce. Oby, bo festiwal ten nadaje kolorytu i tak intrygującemu Skopje!

Strona wydarzenia

LIPIEC

Bałkański Festiwal Folkloru w Ochrydzie, 05-08.07

Właściwie Bałkański Festiwal pieśni i tańców folklorystycznych. Jest to najstarszy tego typu festiwal na Bałkanach. Organizowany od 1962 roku, cieszy się niesłabnącą popularnością.

Festiwal skupia się na tradycjach i kulturze Bałkanów, zdarzają się jednak goście z innych części świata. Jest to też okazja do zaprezentowania się diaspory macedońskiej, która każdego roku przyjeżdża do Ochrydy, zarówno w roli występujących, jak i widzów. Towarzyszy temu wiele wzruszeń, a jeśli się ma szczęście, można podsłuchać wiele fascynujących opowieści. Albo załapać się na autentyczny “macedoński wieczór”.

Ohrid Summer, 12.07-20.08

Każdy, kto był w Ochrydzie, z pewnością ma zdjęcie w ruinach starożytnego teatru. A przynajmniej dziwił się cudacznej konstrukcji, wyraźnie odstającej od antycznego designu. Mowa tu o rusztowaniu w miejscu sceny, przesłaniającemu widok na Jezioro Ochrydzkie.

Ta irytująca niekiedy turystów konstrukcja jest tradycyjnym miejscem otwarcia i zamknięcia najbardziej prestiżowego macedońskiego festiwalu – Ochrydzkiego Lata.

Festiwal Ohridsko Leto odbywa się od 1961 roku. Jest to ogromne wydarzenie, z którego dumni są chyba wszyscy Macedończycy, niezależnie od poglądów politycznych czy gustu muzycznego. W jego trakcie w różnych miejscach Ochrydy odbywają się koncerty muzyki klasycznej, ale i innych gatunków jak jazz czy folk, spektakle teatralne, wystawy czy wydarzenia dla dzieci.

Większość wydarzeń jest biletowanych, niektóre są bezpłatne. Festiwal każdego roku otwiera koncert właśnie w starożytnym teatrze, dzięki czemu okoliczni mieszkańcy i właściciele apartamentów (oraz ich goście) mogą oglądać go za free…

Strona festiwalu

jezioro ochrydzkie
Widok na Ochrydę – rejs taksówkami wodnymi

Wesele w Galičniku, 12.07

Wesele w Galičniku – jedno z tych wydarzeń, na które szykuje się od dawna. Teoretycznie jest to festiwal, podczas którego jedna para bierze ślub zgodnie ze wszystkimi tradycyjnymi macedońskimi zasadami.

Nuda? W praktyce jest to eksplozja bałkańskiego ducha, wypełniona tańcem, śpiewami, dobrym jedzeniem i muzyką. Chętnych, aby złożyć sobie przysięgę małżeńską w takich okolicznościach, jest mnóstwo, pary więc rywalizują ze sobą, przechodzą selekcję, a następnie przygotowują się niczym aktorzy do przedstawienia. Przedstawienia na żywo przed setkami osób z kraju i ze świata, transmitowanego przez narodową telewizję i social media, w które zaangażowanych jest przynajmniej kilkudziesięciu aktorów…

Macedończycy z dumą opowiadają o tej niezwykłej manifestacji, będącej najwyższym wyrazem szacunku wobec tradycji, a jednocześnie coraz lepszemu produktowi turystycznemu. Czterdzieści lat temu to właśnie dzięki pielęgnowanym pieczołowicie, fantastycznym zwyczajom trudno dostępna wieś doczekała się… asfaltowej drogi. Dzisiaj coroczny rytuał chroni ją przed zapomnieniem.

Zawsze mnie zastanawiało, co by było gdyby narzeczeni się rozmyślili.

SIERPIEŃ

Dni poświęcone Powstaniu Ilindeńskiemu – 27.07-01.08

Chociaż festiwal rozpoczyna się w lipcu, postanowiłam umieścić go w sierpniu. Upamiętnia on bowiem Powstaniu Ilindeńskiemu, które rozpoczęło się 2 sierpnia 1903 roku.

Mimo to, festiwal nie ma ani trochę znamion martyrologicznych. Jak twierdzą organizatorzy, jego głównym założeniem jest ochrona i promocja bezcennej, niematerialnej kultury ludowej w postaci pieśni i tańca.

I najwyraźniej organizatorzy wiedzą, co robią. W 2017 roku festiwal otrzymał prestiżowy certyfikat CIOFF (Międzynarodowa Rada Organizatorów Festiwali Folklorystycznych oraz Folkloru), rady działającej przy UNESCO. Festiwal trafił tym samym na listę 100 najbardziej znanych festiwali na świecie.

Mottem przewodnim festiwalu jest hasło: folklor jednoczy.

Strona na FB.

Struga Poetry Evenings, sierpień

Nieopodal Ochrydy, trochę na turystycznym uboczu, znajduje się stolica macedońskiej poezji – Struga.
W Macedonii poezja ma się dobrze, przynajmniej sądząc po półkach w księgarniach oraz popularności corocznego Festiwalu Poezji.

Po raz pierwszy Wieczory Poezji odbyły się w Strudze w 1962 roku i zgromadziły tylko poetów rodzimych. Rok później, gdy zaproszeni zostali twórcy z całej Jugosławii, festiwal doczekał się nagrody im. Braci Miladinov. Nagroda ta przyznawana jest za najlepszy tomik poezji, wydany w roku poprzedzającym spotkania. Stopniowo konkurs się rozrastał i gdy nabrał charakteru międzynarodowego, najlepszego poetę zaczęto honorować Złotym Wieńcem, najwyższym wyróżnieniem poetyckim, cenionym sobie do dziś wysoko w literackim świecie. Obecnie przyznaje się nagrody m.in. za najlepszy debiut czy tłumaczenie.

W 1987 roku Złoty Wieniec otrzymał Tadeusz Różewicz, a w 2018 roku Adam Zagajewski. Wśród laureatów znajdują się także tak znane nazwiska, jak Bułat Okudżawa, Pablo Neruda, Josif Brodski czy Margaret Atwood. 

Strona festiwalu

Ultramaraton Pływacki w Ochrydzie, 30.08

Było miejsce na “standardowy” maraton, czas na coś nieco bardziej niezwykłego. Nadchodzący ultramaraton pływacki będzie już 33. wyzwaniem, podejmowanym przez wciąż nieliczną, ale rosnącą w siłę grupę śmiałków. Uczestnicy startują, zwykle równo w południe, z przystani przy monastyrze świętego Nauma. Mają pięć godzin na pokonanie wód Jeziora Ochrydzkiego i dopłynięcie do portu w Ochrydzie. Sama konkurencja nie jest może spektakularna, ale każdego roku bawią mnie miny nieświadomych turystów, obserwujących z brzegu zbliżające się sylwetki w oddali…Maraton jest częścią Grand Prix ultramaratonów pływackich organizowanych przez Międzynarodową Federacje Pływacką (FINA).

Strona FINA

skopje autobus
Skopijska komunikacja miejska

WRZESIEŃ

Dzień Niepodległości, 08.09

8 września 1991 roku odbyło się referendum niepodległościowe, decydujące o wyjściu Macedonii z Jugosławii. Zgodnie z oficjalnymi wynikami, w głosowaniu wzięło udział 78% uprawnionych, z czego 95,5% zagłosowało za niepodległością.

Data ta wybrana została nieprzypadkowo. Wiele lat wcześniej, 8 września 1944 roku, Macedonia po raz pierwszy w historii zaistniała jako nowożytne państwo. Właśnie tego dnia utworzona została Ludowa Republika Macedonii, która weszła w skład Socjalistycznej Federalnej Republiki Jugosławii.

Jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Niektóre instytucje kultury, wielkopowierzchniowe centra handlowe, sklepy itp. mogą być zamknięte. 

Z powodu publicznych uroczystości przejazd przez Skopje i inne miejscowości może być utrudniony.

Tikveški Grozdober w Kavadarci, wrzesień

Jeżeli będziesz na początku września w Macedonii i należysz do fanów wina – nie wolno ci ominąć festiwalu Grozdober (Winobranie) w Kavadarci!

Nieprzypadkowo największy festiwal wina odbywa się w Kavadarci. Jest to największy w Macedonii ośrodek uprawy winogron. Tu swoją siedzibę ma winiarnia Tikveš, produkująca ponad 20 mln litrów wina rocznie i skupująca winogrona od sześciu tysięcy drobnych plantatorów. To właśnie temu holdingowi zawdzięczamy słynnego Vranaca T’ga za Jug, ale także jeden z najczęstszych wyborów turystów: Alexandrię.

Wracając do festiwalu. Macedończycy lubią opowiadać, że winne tradycje regionu sięgają czasów starożytnych i obrzędów na cześć boga wina, Dionizosa.

Współcześnie festiwal jest okazją dla miasta na promocję. Trwająca parę dni zabawa zamykana jest uroczystym pochodem, któremu przewodzi Król i Królowa wraz z eskortą. Eskortę stanowią… kolorowo przystrojeni uczniowie okolicznych szkół.

Wydarzeniu towarzyszą nie tylko degustacje, ale i wiele innych atrakcji: wyścig kelnerów, rajd samochodowy i rowerowy, wystawy, koncerty, dyskoteki… Poza tym sama okolica jest urokliwa, a jeśli komuś zabraknie winnych wrażeń – warto wybrać się do Demir Kapija do Popovej Kuli lub najstarszej winiarni na Bałkanach.

Štipska Pastrmajlijada, wrzesień

Będę powtarzać do znudzenia, że Macedonia jest wybitnym kierunkiem dla fanów turystyki winnej (patrz wyżej) i gastronomicznej. Każdy region, a nawet miasto ma swój kulinarny specjał. To może być danie główne, deser, napój albo przyprawa. Ale mieszkańcy dadzą się za nie pokroić, byleby udowodnić, że najprawdziwsza receptura pochodzi właśnie z ich małej ojczyzny.

Nie dziwi więc fakt, że każde miasto ma w kalendarzu przynajmniej jeden festiwal gastronomiczny. Rakijada, Kompiriada (kompir – mac. ziemniak), Pivtijada (sami poszukajcie w Google – piftija), Ovčarijada (zawody pasterzy, ale też festiwal serów), Ajvarijada…

Do najsłynniejszych należy jednak Štipska Pastrmajlijada. Pastrmajlja to rodzaj “macedońskiej pizzy”, a dla obznajomionych w kuchni tureckiej – pide. Jest to placek uformowany w kształt łódki, zapieczony z mięsem wieprzowym i jajkiem. Każdego roku w Štipie podczas festiwalu organizowane jest wyzwanie, mające na celu przygotowanie najdłuższej pastrmajlji. Rekord Guinessa z roku 2017 wynosił odpowiednio: 2,5 metra długości, 80 centrymetrów szerokości, 18 kilogramów mięsa, 23 kilogramy ciasta…

co zjeść w macedonii
Macedońska pizza – pastrmajlja

International Cinematographers’ Film Festival Manaki Brother’s, wrzesień

Organizatorzy najsłynniejszego bitolskiego festiwalu z dumą twierdzą, że jest to pierwszy i najstarszy festiwal kinematograficzny na świecie.

Utworzony w 1979 roku i zainspirowany działalnością braci Yanaki i Miltona Manaki, twórców bałkańskiego kina, każdego roku gromadzi reżyserów, scenarzystów, operatorów filmowych. Ich dzieła, nagradzane i wyświetlane na całym świecie, są oczywiście częścią festiwalu. Jednak niemniej ważne są spotkania z twórcami, panele dyskusyjne, a nawet warsztaty.

W tym roku spodziewam się po organizatorach czegoś wielkiego. W końcu nie każdego roku macedoński twórca zostaje nominowany do Oscara.

A poza tym to uwielbiam ich plakaty promocyjne.

Strona festiwalu

PAŹDZIERNIK

Makfest, październik

Największy festiwal muzyki popularnej sprawia, że do niepozornej miejscowości Štip zjeżdżają się fani różnych nurtów muzyki pop z całych Bałkanów. 

Działający od 1986 roku festiwal można chyba porównać do naszego Opola. Organizatorzy chwalą się, że przez trzydzieści lat na scenie Makfestu powstało ponad tysiąc kompozycji, setki hitów, z których wiele to niestarzejące się do dziś przeboje.

Strona festiwalu

Skopje Jazz Festival, październik

Wydawałoby się, że Macedończykom powinno być daleko do jazzu. Tymczasem jest to niezwykle często spotykany nurt w kawiarniach Ochrydy, Bitoli czy Skopje. Szczególnie stolica ulubiła sobie gatunek Louisa Armstronga. 

Skopje Jazz Festival liczy już sobie 37 lat tradycji i może poszczycić się odwiedzinami najpopularniejszych amerykańskich i europejskich muzyków. Jeżeli należysz do fanów jazzu – nie może cię tu zabraknąć!

Strona festiwalu

Strona na Facebooku

LISTOPAD

Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw, 26-28.11

Okay, Warszawa rzeczywiście nie znajduje się w geograficznych granicach Macedonii. Jednak od paru już lat podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych w Warszawie Macedonia ma swoich reprezentantów. W roku 2017 roku Stowarzyszenie Promocji Macedonii było głównym gościem targów.

Na przyszły rok przymierzam się do małej, skromnej jak na imprezę o takiej skali, niespodzianki. Niemniej nawet jeżeli nic z niej nie wyjdzie, na Turystyczne Targi w Warszawie warto się wybrać. Chociażby po to, aby zaopatrzyć się w macedońskie wino…

Oficjalna strona Targów.

macedonia zima
Zimowe macedońskie pejzaże

Taksirat, listopad

Fani muzyki alternatywnej z niecierpliwością czekają na ostatnie miesiące roku, kiedy zwyczajowo odbywa się festiwal Taksirat. Jak chwalą się organizatorzy, jest to jedyny w Macedonii i południowo-wschodniej Europie tego typu festiwal, który odbywa się zimą. Nie studzi to jednak nastrojów, które podczas dwóch dekad jego istnienia rozgrzewały takie zespoły, jak: Manu Chao, Kaiser Chiefs, Juliete Lewis, Laibach, Iggy Pop & the Stooges czy Marki Ramon ze The Ramones.

Ciekawostka: w 2011 roku festiwal otrzymał nagrodę Green’N’Clean od organizacji YOUROPE. Jest to nagroda dla festiwali, które zgodnie z wytycznymi organizacji spełniają kryteria w zakresie dbałości o ochronę środowiska oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Taka samą nagrodę otrzymał w roku 2016 polski Off festiwal!Ponadto, Taksirat od pięciu lat znajduje się na liście nominowanych do nagrody za najlepszy Mały Festiwal, ufundowanej przez European Festival Awards. W 2013 roku przegrał z… Tauron Nowa Muzyka.

Punk, metal, rock, hip-hop, reggae, indie… wchodzicie w to?

Strona festiwalu


To na razie tyle!

Oczywiście, nie uwzględniłam wszystkich świąt, festiwali i wydarzeń, które mają miejsce w Macedonii w 2020 roku. Jest to wyłącznie mój subiektywy wybór. Jeżeli jednak uważasz, żę coś powinno się tu bezwzględnie znaleźć, daj znać!

Szukasz wycieczek do Macedonii organizowanych przez… Do Macedonii? Są tutaj!

0 0
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze