koronawirus macedonia
reportaż

Koronawirus – czy pojedziemy do Macedonii?

13 maja 2020

Spis treści

Koronawirus w Macedonii – przebieg
Koronawirus w Macedonii – sytuacja aktualna
Czy pojedziemy do Macedonii?
Czy w Macedonii będzie bezpiecznie?
Na koniec

URLOP W MACEDONII A OTWARCIE GRANIC

Komisja ds. Chorób Zakaźnych wydała opinię, że możliwe jest otwarcie granic od 1 czerwca, a nie jak wcześniej twierdziła, od 15 czerwca.
NADAL NIE JEST TO INFORMACJA OFICJALNA.
Jest to jedynie opinia Komisji.

Koronawirus w Macedonii – przebieg

Pierwszy obywatel Macedonii, u którego stwierdzono obecność wirusa COVID-19, zdiagnozowany został daleko poza terytorium kraju. Był on członkiem załogi statku pasażerskiego Diamond Princess. Wyzdrowiał, a przebieg jego choroby był łagodny.

W Macedonii pierwszy przypadek zdiagnozowano 26 lutego u 50-letniej kobiety, która po powrocie z Włoch zgłosiła się do kliniki w Skopje.

Przez prawie dwa tygodnie wydawało się, że Macedonia wolna jest od wirusa. W międzyczasie jednak Ministerstwo Zdrowia na czele z ministrem Venko Filipče przygotowywało się do spodziewanego nadejścia epidemii. Jeszcze w styczniu na lotnisku w Skopje zainstalowano kamery termiczne. Mierzenie temperatury było obowiązkowe dla osób powracających z Istambułu i Dubaju, lotnisk przesiadkowych w przypadku przelotów do Chin. WHO oceniało przygotowanie kraju do wczesnego wykrycia i zatrzymania wirusa jako satysfakcjonujące. Na przejściach granicznych i komisariatach policji pojawiły się broszury informacyjne.

Na początku lutego sprowadzono 40 000 maseczek chirurgicznych. Od połowy lutego rozpoczęła się kampania informacyjna, instruująca mieszkańców kraju jak chronić się przed koronawirusem i czym jest nowe zagrożenie. Pod koniec miesiąca rząd radził powstrzymanie się od podróży do Północnych Włoch – częstego kierunku wyjazdów Macedończyków do pracy. 28 lutego wydano zalecenie o odwołaniu masowych zgromadzeń i wydarzeń sportowych.

6 marca w Debarze pozytywnie zdiagnozowano kolejne dwie osoby.

Było to małżeństwo, zamieszkujące w Bresci (w Lombardii, niedaleko Mediolanu), które wróciło do rodziny w obawie przed epidemią. Z objawami choroby zgłosili się do debarskiej kliniki parę dni wcześniej, lecz nie przeprowadzono testu. Po pogorszeniu symptomów zgłosili się ponownie. Wówczas zostali zdiagnozowani pozytywnie i przeniesieni do kliniki w Skopje.

Parę dni później trzech członków rodziny z Debaru zostało zdiagnozowanych jako kolejne przypadki zarażenia. W ciągu paru dni liczba wykrytych w Debarze rosła, w skutek czego gminy Debar i Centar Żupa otoczył kordon sanitarny. W tych gminach ogłoszono stan wyjątkowy.

10 marca ogłoszono zakaz wydarzeń publicznych oraz zamknięcie placówek edukacyjnych na przynajmniej dwa tygodnie. 18 marca ogłoszono stan wyjątkowy na terenie całego kraju na 30 dni, który 16 kwietnia został przedłużony o kolejny miesiąc. Granice zostały zamknięte, stopniowo ograniczano działania przedsiębiorstw i instytucji publicznych. 23 marca została wprowadzona godzina policyjna oraz ograniczenie swobodnego poruszania się. W toku rozwoju epidemii niektóre miasta obejmowano zakazem wjazdu bądź opuszczenia ich granic, jak np. Kumanovo czy Prilep.

Na czas Prawosławnej Wielkanocy ogłoszono całkowity zakaz przemieszczania się. Od Wielkiego Piątku do godziny piątej rano we wtorek po Wielkanocy Macedończycy musieli pozostać w domach.

Koronawirus w Macedonii – sytuacja aktualna [27.05.2020]

Łącznie zakażonych: 2014, aktywne przypadki: 445.
Wyleczonych: 1453. Zmarłych: 116.

Dwa tygodnie temu otwarte zostały m.in. centra handlowe, działające w skróconych godzinach 10-18. Od pewnego czasu działają otwarte targowiska, dozwolona została działalność szkół jazdy i innych ośrodków edukacyjnych dla dorosłych. Dopuszczone jest organizowane konferencji, szkoleń i spotkań biznesowych do maksymalnie 30 osób, trwających nie dłużej niż sześć godzin z przerwą po każdej dwugodzinnej sesji. Od 27 maja nie obowiązuje godzina policyjna, a od 28 maja zaczną pracować restauracje, choć jedynie w części zewnętrznej.

Jak podkreślają Filipče i premier Oliver Spasovski, konkretne działania w poszczególnych fazach oraz ich wprowadzenie zależą od trzech czynników. Najważniejszym jest pewność, że epidemia pozostaje pod kontrolą. Drugim jest utrzymywanie systemu służby zdrowia w gotowości na ponowne pojawienie się przypadków zarażeń, a trzecim stały nadzór sytuacji epidemiologicznej. Politycy apelują o rozwagę, utrzymywanie społecznego dystansu oraz dbałość o higienę.

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami w Macedonii, wpadnij na poniedziałkowy przegląd wiadomości “Rozprasuję Macedonię – live”!
W każdy poniedziałek o 18!

macedonia koronawirus
Zdjęcie: Dule Damjanovski

Czy pojedziemy do Macedonii?

Mimo braku konkretnych informacji i decyzji ze strony rządu, otwarcie granic dla turystów zagranicznych jeszcze w tym sezonie wydaje się całkiem prawdopodobne. Nie dziwi brak tego tematu na konferencjach prasowych, gdy władzę sprawuje rząd techniczny, a głównym tematem pozostaje termin wyborów. Przykłady z regionu dają jednak nadzieję na wykorzystanie przynajmniej połowy sezonu turystycznego.

W debacie o otwarciu granic bardzo istotna jest presja ze strony Unii, ale nawet bardziej – sąsiadów Macedonii. Grecja będzie z pewnością naciskała na otwarcie korytarza dla turystów. Albania już teraz zapowiada wznowienie ruchu turystycznego w czerwcu, a polscy turyści często wybierali drogę przez Macedonię jadąc na wypoczynek do Durres.

Aktualne informacje o regionie zamieszczam na Facebooku i Instagramie, zachęcam również do dołączenia do grupy Macedonia o każdej porze roku.

Ljupčo Janevski, dyrektor Agencji Promocji i Wsparcia Turystyki, stawia na turystykę krajową. Powołując się na statystyki z ubiegłego roku wskazuje, że 40% całkowitej liczby turystów korzystających z macedońskiej bazy noclegowej stanowili turyści krajowi. W ramach zachęcania Macedończyków do wykorzystania dni wolnych w kraju, ruszyła akcja #domasiedoma, reklamująca znane i cenione miejsca, jak Ochrydę, Bitolę czy Krusevo. Jednak zauważa się znaczne ożywienie w promocji ekoturystyki, turystyki aktywnej czy wiejskiej. Macedonia ma doskonałe warunki, by rozwinąć ten sektor, co może znacznie zaprocentować w kolejnych latach, a nie wyłącznie jako wyjście ewakuacyjne w czasach pandemii.

Pozostają jednak pytania o formalne rozwiązanie odwiedzin turystów zagranicznych. Czy zostanie wprowadzony paszport zdrowotny? Czy konieczne będzie posiadanie zaświadczenia o negatywnym wyniku na obecność wirusa, ile on będzie ważny i ile będzie kosztował? Jak będziemy podróżować i jaka będzie przepustowość granic?

Dla polskich turystów otwarte także pozostaje pytanie o kwarantannę. Nadal nie wiadomo, czy polski rząd zdecyduje się na wprowadzenie obowiązkowej, dwutygodniowej kwarantanny dla każdej osoby, powracającej z zagranicznego wyjazdu.

ochryda koronawirus

Czy w Macedonii będzie bezpiecznie?

Macedoński państwowy system ochrony zdrowia jest nierówny. Oceniany jako jeden z najszybciej się rozwijających przez Health Power House pod względem Praw Pacjenta, dostępności do opieki zdrowotnej czy czasu oczekiwania na wizytę, jednocześnie wciąż cierpi na braki w wyposażeniu, dostępności leków czy trafności diagnozy oraz prewencji – zwłaszcza w regionach mniej rozwiniętych.

Z drugiej strony, kliniki i przychodnie prywatne są na wysokim poziomie i spełniają wszystkie europejskie standardy. Koszty pojedynczej wizyty lekarskiej należą do najniższych w regionie.

Biorąc to wszystko pod uwagę, w normalnych warunkach wykupując ubezpieczenie turystyczne spokojnie moglibyśmy wybrać najniższą przeciętną sumę gwarantowaną: 20 000 euro.

Niestety, większość ubezpieczeń turystycznych zawiera wyłączenie z odpowiedzialności w wypadku epidemii. Trudno przewidzieć, jak ubezpieczyciele podejdą do tematu po otwarciu granic.

Przygotowuję zestawienie polskich ubezpieczycieli. Niektórzy z nich pracują nad “koronawirusową ofertą”, którą włączę do tekstu. Ubiegłoroczne zestawienie wraz z wyjaśnieniem, czy w Macedonii działa EKUZ i dlaczego warto się ubezpieczyć, znajdziesz tutaj.

Jeżeli zaś chodzi o stosowanie się do zaleceń sanitarno-epidemiologicznych, Macedonia nie odbiega od innych destynacji turystycznych. Jestem w stałym kontakcie z właścicielami hoteli i apartamentów oraz lokali gastronomicznych. Mimo braku oficjalnych, rządowych wymogów sanitarnych, wszystkie znane mi obiekty już wdrożyły część lub większość zalecanych przez WHO procedur. Obejmują korzystanie z odzieży ochronnej, rezygnację z posiłków w formie bufetu na rzecz zamawianych z karty. Zaopatrzenie obiektu w ogólnodostępne środki do dezynfekcji i udostępnienie dodatkowej przestrzeni w celu zachowania dwóch metrów dystansu między stolikami.

Gdy pytam przewodników i organizatorów turystyki o perspektywy na sezon, większość stara się patrzeć optymistycznie. Wskazują na paradoksalną szansę Macedonii w wykorzystaniu sytuacji, w której konieczne jest dystansowanie społeczne. Jak twierdzą, Macedonia dysponuje ogromnym potencjałem, mogącym zachęcić do przyjazdu indywidualnych turystów.

Malownicze wioski, w których można znaleźć nocleg w otoczeniu przyrody, bogata oferta turystyki aktywnej: wędrówek górskich, wycieczek rowerowych, spływów kajakowych, paralotniarstwa, turystyka gastronomiczna i enoturystyka – jak najbardziej dostępna i bezpieczna w przypadku pojedynczych gości. Wszystkie te cechy sprzyjają całemu regionowi Bałkanów.

Macedończycy podkreślają także, że warunki pogodowe z powodzeniem sprzyjają odwiedzinom nie tylko latem, ale także późną jesienią. Niektórzy przewidują ponadto, że sezon zimowy 2020, przy skoordynowanej współpracy, może być przełomowym dla ośrodków zimowych, skupionych głównie w Parku Narodowym Pelister, Mavrovie i Popovej Šapce. Warto nadmienić, że Macedonia już od paru lat znajduje się wśród krajów chętnie wybieranych przez miłośników zjazdów pozatrasowych, w tym przede wszystkim catskiingu.

Nam pozostaje śledzić decyzje polskich władz oraz zalecenia Komisji Europejskiej.

A co zrobisz Ty?

Czy gdyby okazało się, że w 2020 roku możliwy byłby urlop w Macedonii, rozważałabyś/rozważałbyś wyjazd? Jeszcze latem, jesienią, a może zimą?

Czy byłabyś/byłbyś zainteresowana/y broszurą, gromadzącą informacje nt. koniecznych dokumentów, zaleceń, hoteli, apartamentów położonych w malowniczych, nieturystycznych miejscach?

Odpowiedz w komentarzu pod wpisem lub napisz do mnie, będę wdzięczna!

Za pomoc w przygotowaniu dziękuję: Vasko Markovskiemu, Free Pass Ohrid, Free Skopje Walking Tour, prof. Zoranovi Tuntevovi, restauracji Terasa Utarna, restauracji Kuka na Mijacite, Ohrid4u, właścicielom i managerom obiektów: Korab Trnica, Rancho i Vancho na Kata, Treff Bitola, Lakeview Resort Otesevo, Panoramika Design&Spa, Villa Bisera, Kratis oraz przewozom i wypożyczalni samochodów Advance International.

0 0
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
12 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof
Krzysztof
20 godzin temu

20 sierpnia wykupione z biura podróży.Czekam na rozwój sytuacji.Mam nadzieję,że to będzie udany wyjazd.

Mariusz
Mariusz
3 dni temu

12 lipca tranzyt Kumanovo/Evzoni lub Kumanovo/Veles/Bitola/Niki. Mam nadzieje że Macedonia tak jak Serbia otworzy granice dla turystów. Pozdrawiam

trackback

[…] Zachęcam do zajrzenia do wpisu: Koronawirus – czy pojedziemy do Macedonii? […]

Sebastian
Sebastian
11 dni temu

Mam grupę znajomych na 21 lipca. Dziękuję za takie zestawienie informacji. Jeżeli byłaby możliwość przesyłania na bieżąco informacji poproszę.

Ariel
Ariel
17 dni temu

Rezerwacje hotelu oraz busa mamy na 10.08 . Czekam do samego końca. Jestem dobrej myśli. Najwyżej stracę zaliczki, ale do sierpnia będę” żył wakacjami “.

Josephine
Josephine
6 dni temu
Odpowiedz  Ariel

z jakiego biura podróży macie rezerwację? mamy w tym samym terminie i nie wiemy co robić?!

Greta
Greta
18 dni temu

Pani Justyno czekamy cierpliwie z nadzieją, że uda się odwiedzić Macedonię🙂