Spis treści
Koronawirus w Macedonii – przebieg
Koronawirus w Macedonii – sytuacja aktualna
Czy w Macedonii jest bezpiecznie?
Jakie obowiązują zasady w miejscach publicznych?
Jakie obowiązują zasady w hotelach i restauracjach?
Jak dojechać do Macedonii?
Czy do Macedonii dostanę się samolotem?
Czy po powrocie z Macedonii do Niemiec obowiązuje mnie kwarantanna?
Przekraczanie granic z Grecją Bułgarią i Albanią
Czy po powrocie z Macedonii czeka mnie kwarantanna?
Ubezpieczenie do Macedonii, koronawirus i EKUZ
Wycieczki do Macedonii, warsztaty, konsultacje
KIEDY MACEDONIA OTWORZY GRANICE?
Macedonia Północna otworzyła wszystkie przejścia graniczne od 26 czerwca (piątek).
Działanie lotnisk w Skopje i w Ochrydzie wznowiono
1 lipca (środa).
Koronawirus w Macedonii – przebieg
Pierwszy obywatel Macedonii, u którego stwierdzono obecność wirusa COVID-19, zdiagnozowany został daleko poza terytorium kraju. Był on członkiem załogi statku pasażerskiego Diamond Princess. Wyzdrowiał, a przebieg jego choroby był łagodny.
W Macedonii pierwszy przypadek zdiagnozowano 26 lutego u 50-letniej kobiety, która po powrocie z Włoch zgłosiła się do kliniki w Skopje.
Przez prawie dwa tygodnie wydawało się, że Macedonia wolna jest od wirusa. W międzyczasie jednak Ministerstwo Zdrowia na czele z ministrem Venko Filipče przygotowywało się do spodziewanego nadejścia epidemii. Jeszcze w styczniu na lotnisku w Skopje zainstalowano kamery termiczne. Mierzenie temperatury było obowiązkowe dla osób powracających z Istambułu i Dubaju, lotnisk przesiadkowych w przypadku przelotów do Chin. WHO oceniało przygotowanie kraju do wczesnego wykrycia i zatrzymania wirusa jako satysfakcjonujące. Na przejściach granicznych i komisariatach policji pojawiły się broszury informacyjne.
Na początku lutego sprowadzono 40 000 maseczek chirurgicznych. Od połowy lutego rozpoczęła się kampania informacyjna, instruująca mieszkańców kraju jak chronić się przed koronawirusem i czym jest nowe zagrożenie. Pod koniec miesiąca rząd radził powstrzymanie się od podróży do Północnych Włoch – częstego kierunku wyjazdów Macedończyków do pracy. 28 lutego wydano zalecenie o odwołaniu masowych zgromadzeń i wydarzeń sportowych.
6 marca w Debarze pozytywnie zdiagnozowano kolejne dwie osoby.
Było to małżeństwo, zamieszkujące w Bresci (w Lombardii, niedaleko Mediolanu), które wróciło do rodziny w obawie przed epidemią. Z objawami choroby zgłosili się do debarskiej kliniki parę dni wcześniej, lecz nie przeprowadzono testu. Po pogorszeniu symptomów zgłosili się ponownie. Wówczas zostali zdiagnozowani pozytywnie i przeniesieni do kliniki w Skopje.
Parę dni później trzech członków rodziny z Debaru zostało zdiagnozowanych jako kolejne przypadki zarażenia. W ciągu paru dni liczba wykrytych w Debarze rosła, w skutek czego gminy Debar i Centar Żupa otoczył kordon sanitarny. W tych gminach ogłoszono stan wyjątkowy.
10 marca ogłoszono zakaz wydarzeń publicznych oraz zamknięcie placówek edukacyjnych na przynajmniej dwa tygodnie. 18 marca ogłoszono stan wyjątkowy na terenie całego kraju na 30 dni, który 16 kwietnia został przedłużony o kolejny miesiąc. Granice zostały zamknięte, stopniowo ograniczano działania przedsiębiorstw i instytucji publicznych. 23 marca została wprowadzona godzina policyjna oraz ograniczenie swobodnego poruszania się. W toku rozwoju epidemii niektóre miasta obejmowano zakazem wjazdu bądź opuszczenia ich granic, jak np. Kumanovo czy Prilep.
Koronawirus w Macedonii – sytuacja aktualna [01.09.2020]
Łącznie zakażonych: 14 600, aktywne przypadki: 2253.
Wyleczonych: 11 741. Zmarłych: 606.
Liczba aktywnych przypadków w Macedonii spada. Nadal jednak apeluje się do mieszkańców o rozwagę i przestrzeganie protokołów. Po powrotach Macedończyków z urlopów w kraju pojawiają się nowe, małe ogniska zakażeń w różnych regionach. Określane są jako niegroźne. Ministerstwo Zdrowia przypomina mimo to, że oczekiwana jest na świecie druga fala wirusa jesienią. Przypomina więc o stosowaniu się do zaleceń.
Najnowsze ogniska pojawiają się po udziale w masowych uroczystościach, jak śluby, prawosławna slava czy spotkania rodzinne.
Minister Zdrowia podkreśla, że nie są planowane obostrzenia, a granice pozostaną otwarte. Wśród nowych zarażonych coraz większy odsetek stanowią młodzi ludzie, którzy zarażają się na dyskotekach i w klubach, działających normalnie.
Rozpoczęcie roku szkolnego przełożono z 1 września na 1 października.

Czy w Macedonii jest bezpiecznie?
Trzy tygodnie sierpnia 2020 spędziłam w Macedonii. Podróżowałam od Skopje do Ochrydy. Odwiedziłam Pelagonię, Polog i część południowo-zachodnią. Jeden dzień spędziłam w Albanii, w regionie Dibra.
W dniach 21-28 sierpnia wraz z kameralną grupą odbyliśmy wyprawę, skupiającą się na Ochrydzie i jej okolicach. Odwiedziliśmy też Bitolę, Demir Hisar i Bukovo.
Nie czułam się zagrożona bardziej, a w niektórych wypadkach protokoły wydawały mi się sensowniejsze niż w Polsce czy Niemczech. Na terminal lotniska Berlin Schonefeld może wejść każdy. Na terminal lotniska Skopje i Ochrydy – tylko osoba z kartą pokładową. Zaraz przy wejściu mierzona jest temperatura.
Na ulicach Ochrydy częste są patrole policyjne. Bezlitośnie wlepiane są mandaty za niestosowanie się do przepisów. Wieczorami patrole stoją przy ulicach z latarkami i sprawdzają, czy kierowcy i pasażerowie pojazdów zasłaniają nos i usta. Wielu urlopowiczów, spacerujących wieczorem, a nawet w ciągu dnia po ochrydzkiej promenadzie, zasłania nos i usta.
Zgodnie z oceną WHO, Macedonia nie odstaje od innych krajów w regionie.
Przewidywania epidemiologów jasno wskazują na to, że wirus będzie towarzyszył nam jeszcze przez wiele miesięcy. Dlatego zamiast na działania globalne, kładzie się coraz większy nacisk na odpowiedzialność indywidualną i stosowanie się do zaleceń sanitarno-epidemiologicznych. Przyłączam się do tego apelu. Prywatnie uważam, że zagrożenie zarażeniem w Polsce, we Włoszech, w Niemczech i Macedonii jest na podobnym poziomie.

Jakie obowiązują zasady w miejscach publicznych?
Od 23 kwietnia na terytorium całej Macedonii Północnej wprowadzony został obowiązek zasłaniania ust i nosa. Obowiązek dotyczy poruszania się w miejscach publicznych, zarówno w przestrzeni zamkniętej, jak i otwartej.
Zwolnione z tego obowiązku są osoby przemieszczające się na rowerze, skuterze lub motocyklu, uprawiające sport (przy zachowaniu dystansu) oraz w wypadku poruszania się w otwartej przestrzeni, kiedy jest możliwość zachowania przynajmniej dwóch metrów odległości od innych osób.
W przestrzeni otwartej bezwzględnie należy zasłaniać nos i usta podczas zwiedzania w grupach.
Za wyposażenie ochronne zasłaniające usta i nos uznaje się: maskę typu FFP2 lub podobną, jednorazową maskę chirurgiczną, maseczkę materiałową wielokrotnego użytku, szal, apaszkę, bandanę, chustę, itp.
W komunikacji publicznej w pojeździe może być zajęte maksymalnie 70% miejsc. Dotyczy to zarówno autobusów, jak i minibusów czy vanów. W pojazdach, również prywatnych, także obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.
Na ulicach, zwłaszcza miejscowości turystycznych, pojawiają się częste patrole policyjne. Niestosowanie się do nakazów skutkuje mandatami o minimalnej wysokości 20 euro.
Jakie obowiązują zasady w hotelach i restauracjach?
Hotele
1. Przed drzwiami wejściowymi i w holu należy udostępnić gościom środki do dezynfekcji obuwia i rąk.
2. W holu powinna znajdować się tablica z powitaniem i informacją o zaleceniach, których należy przestrzegać podczas pobytu w obiekcie, oraz kolejnych krokach przy zakwaterowaniu.
3. Noszenie maseczki jest obowiązkowe dla personelu oraz, w miejscach wspólnych, dla gości.
4. Lada recepcyjna powinna zostać wyposażona w przegrodę ze szkła lub przezroczystego plastiku, oddzielającą personel od gościa. W dolnej jej części należy umieścić mały otwór do podawania kluczy i dokumentów.
5. Goście mogą korzystać z recepcji pojedynczo lub w liczbie, która umożliwia zachowanie między nimi odległości 1,5-2 m. Dla oczekujących należy wprowadzić oznaczenia podłogowe lub tablice, wyznaczające bezpieczną odległość.
6. Z części wspólnych muszą być usunięte elementy, których dotyka większa liczba gości, np. zabawki, czasopisma. Z pokojów usunąć należy zbędne elementy dekoracyjne (dodatkowe poduszki, narzuty).
7. Wraz z kluczem gość otrzymuje ulotkę ze wskazówkami dotyczącymi ochrony przed koronawirusem oraz wewnętrznym protokołem obiektu.
8. Hotel udostępnia pokoje jedno- lub dwuosobowe. W przypadku dostępności większej liczby łóżek w pokoju, można w nich zakwaterować gości tylko z jednego gospodarstwa domowego.
9. Każdy pokój ma zostać wyposażony w środki do dezynfekcji rąk. W przypadku kilkudniowego pobytu gościa codzienne sprzątanie możliwe jest tylko na jego wyraźne życzenie.
10. Wszystkie pomieszczenia wspólne mają być regularnie wentylowane oraz dezynfekowane.
11. Zaleca się płatność kartą kredytową.

Restauracje, w tym hotelowe
12. Niedozwolone jest podawanie posiłków w formie bufetu oraz obsługa przy barze.
13. Krzesła i stoły restauracyjne dezynfekowane będą po każdym posiłku. Należy korzystać z jednorazowych obrusów, usuwanych po obsłudze gościa, bądź prać obrusy po każdym użyciu. Stoły nie powinny być nakryte przed przybyciem gościa.
14. Wszelkie dystrybutory napojów, z których może korzystać większa liczba gości – wody, kawy, herbaty, itp. – powinny być wyłączone z użytkowania. Przyprawy, keczup, musztarda, oliwa, cukier itp. mają być podawane każdorazowo po przybyciu gościa i na jego życzenie, nie mogą być powszechnie dostępne przy barze lub na stolikach.
15. Odległość między krzesłami i stolikami powinna wynosić 1,5-2 m. Na specjalne życzenie gości możliwe jest przygotowanie stołu dla większej liczby osób, niespokrewnionych ze sobą.
16. Sanitariaty w części wspólnej mają zostać wyposażone w środki do dezynfekcji rąk. Wyłącza się z użytku suszarki do rąk i wspólne ręczniki. Sanitariaty muszą być wyposażone w gorącą wodę i mydło w płynie.
17. W przypadku zgłoszenia przez gościa lub zauważenia u niego objawów koronawirusa, hotel powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem i powiadomić służbę epidemiologiczną. Gość do czasu zbadania i przeprowadzenia testu powinien przebywać w izolacji. Należy dostarczyć mu niezbędne środki ochrony i poinformować o podjętych krokach.
18. Restauracje mogą już działać wewnątrz, nie tylko na tarasach zewnętrznych.

Jak dojechać do Macedonii?
Warianty dojazdy wraz z cenami winiet i autostrad znajdziesz tutaj.
Czechy
Polscy obywatele mogą swobodnie podróżować do/przez terytorium Republiki Czeskiej. Ograniczenie w podróżowaniu mieszkańców województwa śląskiego zniesiono.
Słowacja
Od 20.06 można podróżować między Słowacją i Polską bez ograniczeń.
Węgry
Od 1 września obowiązują bardziej restrykcyjne zasady wjazdu. Więcej we wpisie: Samochodem do Macedonii
Serbia
21 maja Serbia całkowicie otworzyła granice dla wszystkich.
Czy dostanę się do Macedonii samolotem?
Macedońskie lotniska działają bez problemu i bardzo sprawnie. Zachowane są wszystkie zasady bezpieczeństwa i dystansu społecznego. Nie dostaniemy się na terminal bez okazania karty pokładowej lub rezerwacji na dany dzień.
TAV Airport, właściciel i nadzorca lotnisk w Ochrydzie i Skopje, radzi aby stawić się na lotnisku trzy godziny przed odlotem.
Bezpośrednio do Skopje polecimy m.in. z lotniska Berlin Schonefeld.
Przekraczanie granic z Grecją, Bułgarią i Albanią
Grecja utrzymuje zamknięcie granic z Macedonią, Turcją i Albanią. Nie ma możliwości przekroczenia tych granic przez podróżujących, którzy nie są obywatelami Grecji. Drogą lądową do Grecji dostaniemy się wyłącznie przez Bułgarię. Do Grecji wjedziemy tylko przez jedno bułgarskie przejście: Promachonas. Przy wjeździe należy okazać negatywny wynik testu PCR.
Granica macedońsko-albańska działa normalnie. Do Albanii dostaniemy się zarówno korzystając z przejścia Kafasan, jak i Sveti Naum.
Wjazd do Bułgarii z Macedonii wiążę się z obowiązkiem odbycia czternastodniowej kwarantanny. Aby uniknąć kwarantanny, należy okazać negatywny wynik testu PCR. Test ani kwarantanna nie obowiązują w przypadku tranzytu przez Bułgarię (również wylotu z lotniska w Sofii).
Czy po powrocie z Macedonii do Niemiec obowiązuje mnie kwarantanna?
Na większości niemieckich lotnisk i w wybranych punktach w całym kraju działają centra diagnostyczne. Osoby powracające z krajów zagrożonych mogą bezpłatnie udać się do punktu w celu przetestowania na obecność koronawirusa. Lista krajów zagrożonych opublikowana jest na stronie Instytutu Kocha. Na wynik czeka się od 24 do 72 godzin.
Osoby wracające z krajów zagrożonych i pozostające w Niemczech mają obowiązek zgłoszenia tego faktu odpowiedniemu dla ich miejsca zamieszkania punktowi epidemicznemu. Mają do wyboru odbycie czternastodniowej kwarantanny lub bezpłatny test. Po uzyskaniu wyniku negatywnego są zwolnione z izolacji.
Osoby powracające na niemieckie lotniska i natychmiast udające się w dalszą podróż (tranzyt) nie mają obowiązku odbycia kwarantanny ani zgłoszenia się do centrum diagnostycznego. Muszą natomiast oddać karty lokalizacyjne załodze samolotu, którym odbywają lot.
Czy po powrocie z Macedonii czeka mnie kwarantanna?
Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 30 czerwca, zniesiona została kwarantanna po powrocie z Albanii i Czarnogóry. Jednocześnie loty z i do Macedonii z Polski zostały zakazane. Rozporządzenie pozostaje w mocy do 28 lipca.
Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2020 roku (pozycja 1182 w Dz. U.) zniesiono obowiązkową kwarantannę dla obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, przekraczających granice Polski drogą lądową. Oznacza to, że po powrocie z Macedonii drogą lądową lub po przylocie z Macedonii na lotnisko poza granicami Polski (np. do Berlina) i przejazdu z lotniska do Polski drogą lądową, nie zostanie nałożona kwarantanna.
Linie lotnicze LOT odwołały wszystkie zaplanowane połączenia z Polski do Macedonii (zarówno na lotnisko św. Pawła w Ochrydzie, jak i do Skopje) do końca października.

Ubezpieczenie do Macedonii, koronawirus i EKUZ
EKUZ nie działa w Macedonii.
Włączenie w zakres ubezpieczenia COVID-19 ogłosiły dwie firmy specjalizujące się w ubezpieczeniach podróżnych, ERGO Ubezpieczenia Podróży i Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A.
Aktualny ranking ubezpieczeń dostępnych na polskim rynku z uwzględnieniem ochrony na wypadek koronawirusa
znajdziesz tutaj.
Jeżeli objawy chorobowe zostaną zaobserwowane dopiero po powrocie do Polski, nie będzie odpowiedzialności za koszty leczenia w Polsce.
Dodatkowo, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji nadal wyłącza pandemię. Jeżeli powołując się na epidemię w miejscu docelowym lub zachorowanie na koronawirusa będziemy chcieli zrezygnować z podróży, nie otrzymamy odszkodowania.

Wycieczki do Macedonii, warsztaty, konsultacje
Jeżeli nie chcesz szukać najnowszych informacji o Macedonii lub boisz się, że ominą Cię publikowane przeze mnie komunikaty, zapisz się na newsletter. Dostaniesz pigułkę wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową!
[…] Aktualizacja wpisu o aktualnej sytuacji w Macedonii w przygotowaniu. […]
Cześć
Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem przepisy Węgrów dotyczące przekraczania granicy. Jeśli jestem obywatelem Polski (póki co strefa zielona), ale wracam z Płn. Macedonii (strefa czerwona) to mogę przekroczyć granicę serbsko-węgierską i przejechać wyznaczonymi trasami tranzytowymi przez Węgry ? Zakładam oczywiście, że nie mam objawów covid-19
Jeżeli jest to wyłącznie tranzyt – owszem, można przekroczyć granicę. Teoretycznie należałoby udowodnić, że jedzie się wyłacznie tranzytem, w praktyce puszczają wolno (takie otrzymuję informacje od powracających).
Dzięki za info. Jak wrócę to podzielę się bieżącymi informacjami z trasy
Witam, rozumiem że do Macedonii można już bez problemu wjeżdżać, ale czy będzie można spokojnie wrócić do Polski samolotem, bez konieczności kwarantanny?
W podpunkcie o kwarantannie napisałam, że formalnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami, kwarantanna zostanie nałożona. Automatycznie zostałaby nałożona, gdyby wrócił Pan samolotem z terytorium Macedonii (lub innego kraju znajdującego się poza listą z rozporządzenia z 30 czerwca). Jeżeli przekracza Pan granicę polską drogą lądową, kwarantanna teoretycznie obowiązuje, w praktyce musiałoby Panu zostać udowodnione, że przebywał Pan w Macedonii. Przypominam, że rozporządzeniem z dnia 30 czerwca zakazano lotów do i z Macedonii z terytorium RP. Rozporządzenie jest w mocy do 14 lipca.
Czy coś wiemy nowego o otwarciu granic macedońskich?
Niestety, nadal nie ma wiadomości, w dodatku w Macedonii doszło do drugiej fali koronawirusa na części terytorium (głównie na północy, najbardziej w Skopje), w związku z czym przywrócono godzinę policyjną. Po więcej informacji zapraszam na Facebooka Do Macedonii, od wczoraj jest tam dostępny raport z ostatnich dni.
20 sierpnia wykupione z biura podróży.Czekam na rozwój sytuacji.Mam nadzieję,że to będzie udany wyjazd.
12 lipca tranzyt Kumanovo/Evzoni lub Kumanovo/Veles/Bitola/Niki. Mam nadzieje że Macedonia tak jak Serbia otworzy granice dla turystów. Pozdrawiam
Macedonia planuje (choć jeszcze nie podano szczegółów) całkowite otwarcie granic po 15 czerwca. Na naszym miejscu bardziej przyglądałabym się działaniom polskiego rządu – choć podobno też mamy się otwierać po 15, ale tu informacje są sprzeczne w zależności od Ministerstwa. 😉
[…] Zachęcam do zajrzenia do wpisu: Koronawirus – czy pojedziemy do Macedonii? […]
Mam grupę znajomych na 21 lipca. Dziękuję za takie zestawienie informacji. Jeżeli byłaby możliwość przesyłania na bieżąco informacji poproszę.
Zapraszam na profil Do Macedonii na Facebooku, w każdy poniedziałek o 18 prowadzę macedońską prasówkę z aktualnymi informacjami. 🙂
Rezerwacje hotelu oraz busa mamy na 10.08 . Czekam do samego końca. Jestem dobrej myśli. Najwyżej stracę zaliczki, ale do sierpnia będę” żył wakacjami “.
Pozytywne myślenie podobno działa cuda. Ja też żyję wakacjami, po prostu systematycznie je przesuwam wraz z kalendarzem. 😉
z jakiego biura podróży macie rezerwację? mamy w tym samym terminie i nie wiemy co robić?!
Skoro mowa o busie i hotelu, to podejrzewam, że raczej chodzi o wyjazd prywatny. Jeśli mogę w jakiś sposób pomóc, proszę napisać na justyna(at)domacedonii.pl.
Pani Justyno czekamy cierpliwie z nadzieją, że uda się odwiedzić Macedonię🙂
Trzymam kciuki baardzo bardzo!