koronawirus macedonia
przewodnik | samochodem

Koronawirus – czy pojedziemy do Macedonii?

24 czerwca 2020

Spis treści

Koronawirus w Macedonii – przebieg
Koronawirus w Macedonii – sytuacja aktualna
Czy w Macedonii jest bezpiecznie?

Jakie obowiązują zasady w miejscach publicznych?
Jakie obowiązują zasady w hotelach i restauracjach?
Jak dojechać do Macedonii?
Przekraczanie granic z Grecją i Albanią
Czy po powrocie z Macedonii czeka mnie kwarantanna?
Ubezpieczenie do Macedonii, koronawirus i EKUZ
Wycieczki do Macedonii, warsztaty, konsultacje

KIEDY MACEDONIA OTWORZY GRANICE?

Macedonia Północna otworzyła wszystkie przejścia graniczne od 26 czerwca (piątek).
Działanie lotnisk w Skopje i w Ochrydzie wznowiono
1 lipca (środa).

Koronawirus w Macedonii – przebieg

Pierwszy obywatel Macedonii, u którego stwierdzono obecność wirusa COVID-19, zdiagnozowany został daleko poza terytorium kraju. Był on członkiem załogi statku pasażerskiego Diamond Princess. Wyzdrowiał, a przebieg jego choroby był łagodny.

W Macedonii pierwszy przypadek zdiagnozowano 26 lutego u 50-letniej kobiety, która po powrocie z Włoch zgłosiła się do kliniki w Skopje.

Przez prawie dwa tygodnie wydawało się, że Macedonia wolna jest od wirusa. W międzyczasie jednak Ministerstwo Zdrowia na czele z ministrem Venko Filipče przygotowywało się do spodziewanego nadejścia epidemii. Jeszcze w styczniu na lotnisku w Skopje zainstalowano kamery termiczne. Mierzenie temperatury było obowiązkowe dla osób powracających z Istambułu i Dubaju, lotnisk przesiadkowych w przypadku przelotów do Chin. WHO oceniało przygotowanie kraju do wczesnego wykrycia i zatrzymania wirusa jako satysfakcjonujące. Na przejściach granicznych i komisariatach policji pojawiły się broszury informacyjne.

Na początku lutego sprowadzono 40 000 maseczek chirurgicznych. Od połowy lutego rozpoczęła się kampania informacyjna, instruująca mieszkańców kraju jak chronić się przed koronawirusem i czym jest nowe zagrożenie. Pod koniec miesiąca rząd radził powstrzymanie się od podróży do Północnych Włoch – częstego kierunku wyjazdów Macedończyków do pracy. 28 lutego wydano zalecenie o odwołaniu masowych zgromadzeń i wydarzeń sportowych.

6 marca w Debarze pozytywnie zdiagnozowano kolejne dwie osoby.

Było to małżeństwo, zamieszkujące w Bresci (w Lombardii, niedaleko Mediolanu), które wróciło do rodziny w obawie przed epidemią. Z objawami choroby zgłosili się do debarskiej kliniki parę dni wcześniej, lecz nie przeprowadzono testu. Po pogorszeniu symptomów zgłosili się ponownie. Wówczas zostali zdiagnozowani pozytywnie i przeniesieni do kliniki w Skopje.

Parę dni później trzech członków rodziny z Debaru zostało zdiagnozowanych jako kolejne przypadki zarażenia. W ciągu paru dni liczba wykrytych w Debarze rosła, w skutek czego gminy Debar i Centar Żupa otoczył kordon sanitarny. W tych gminach ogłoszono stan wyjątkowy.

10 marca ogłoszono zakaz wydarzeń publicznych oraz zamknięcie placówek edukacyjnych na przynajmniej dwa tygodnie. 18 marca ogłoszono stan wyjątkowy na terenie całego kraju na 30 dni, który 16 kwietnia został przedłużony o kolejny miesiąc. Granice zostały zamknięte, stopniowo ograniczano działania przedsiębiorstw i instytucji publicznych. 23 marca została wprowadzona godzina policyjna oraz ograniczenie swobodnego poruszania się. W toku rozwoju epidemii niektóre miasta obejmowano zakazem wjazdu bądź opuszczenia ich granic, jak np. Kumanovo czy Prilep.

Koronawirus w Macedonii – sytuacja aktualna [27.07.2020]

Łącznie zakażonych: 10 315, aktywne przypadki: 4181.
Wyleczonych: 5663. Zmarłych: 471.

Prawie 70% aktywnych przypadków skupionych jest w północnej i północno-zachodniej Macedonii, w Skopje (1865), Tetovie (270) i Kumanovie (294). Aktualnie największym ogniskiem wirusa są fabryki tekstylne w Štipie (490). Liczba zarażonych nad Jeziorem Ochrydzkim: w Strudze (191) i w Ochrydzie (99).

W większości regionów kraju sytuacja jest stabilna, spodziewa się stopniowych spadków w liczbie nowych zarażonych. Dodatkowo Minister Zdrowia podkreśla, że mniej niż 10% zarażonych wymaga hospitalizacji. U pozostałych przebieg choroby jest łagodny, pozostają więc na leczeniu bądź obserwacji domowej.

Politycy apelują o rozwagę, utrzymywanie społecznego dystansu oraz dbałość o higienę. Twierdzą, że wzrost zarażeń wynika przede wszystkim z masowego ignorowania zaleceń sanitarnych. Macedończycy nie przestrzegają zaleceń w związku z noszeniem maseczek, unikają zgłaszania objawów choroby z obawy przez kwarantanną oraz łamią zasady samoizolacji. Najnowsze ogniska pojawiają się po udziale w masowych uroczystościach, jak śluby, prawosławna slava czy spotkania rodzinne.

Zakażenia wciąż utrzymują tendencję spadkową po chwilowym wzroście po wyborach 15 lipca. Minister Zdrowia podkreśla, że nie są planowane obostrzenia, a granice pozostaną otwarte. Jednocześnie mikrobiolodzy podpowiadają, aby wprowadzić regulację, na którą zdecydowała się Albania. Wśród nowych zarażonych coraz większy odsetek stanowią młodzi ludzie, którzy zarażają się na dyskotekach i w klubach, działających normalnie.

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami w Macedonii, wpadnij na poniedziałkowy przegląd wiadomości “Rozprasuję Macedonię – live”!
W każdy poniedziałek o 18!

ochryda koronawirus

Czy w Macedonii jest bezpiecznie?

Macedoński państwowy system ochrony zdrowia jest nierówny. Oceniany jako jeden z najszybciej się rozwijających przez Health Power House pod względem Praw Pacjenta, dostępności do opieki zdrowotnej czy czasu oczekiwania na wizytę, jednocześnie wciąż cierpi na braki w wyposażeniu, dostępności leków czy trafności diagnozy oraz prewencji – zwłaszcza w regionach mniej rozwiniętych.

Z drugiej strony, kliniki i przychodnie prywatne są na wysokim poziomie i spełniają wszystkie europejskie standardy. Koszty pojedynczej wizyty lekarskiej należą do najniższych w regionie.

Zgodnie z oceną WHO, mimo ostatnich wzrostów zarażeń Macedonia nie odstaje od innych krajów w regionie. Zarówno Albania i Serbia, jak i znajdujące się w Unii Bułgaria czy Grecja dążą do przywrócenia ruchu transgranicznego.

Warto mieć na uwadze, że nowe przypadki zarażeń pojawiają się w całej Europie. Nowe zarażenia odnotowano tak w Albanii i Słowenii, jak i we Włoszech czy Czarnogórze, w której do niedawna nie było ani jednego aktywnego przypadku.

Przewidywania epidemiologów jasno wskazują na to, że wirus będzie towarzyszył nam jeszcze przez wiele miesięcy. Dlatego zamiast na działania globalne, kładzie się coraz większy nacisk na odpowiedzialność indywidualną i stosowanie się do zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.

W Macedonii masowo kontroluje się przestrzeganie protokołów w restauracjach i hotelach. W Skopje wdrożono nawet publikowanie danych osób, które narażają społeczne zdrowie, nie zachowując zaleceń sanitarnych.

macedonia koronawirus
Zdjęcie: Dule Damjanovski

Jakie obowiązują zasady w miejscach publicznych?

Od 23 kwietnia na terytorium całej Macedonii Północnej wprowadzony został obowiązek zasłaniania ust i nosa. Obowiązek dotyczy poruszania się w miejscach publicznych, zarówno w przestrzeni zamkniętej, jak i otwartej.

Zwolnione z tego obowiązku są osoby przemieszczające się na rowerze, skuterze lub motocyklu, uprawiające sport (przy zachowaniu dystansu) oraz w wypadku poruszania się w otwartej przestrzeni, kiedy jest możliwość zachowania przynajmniej dwóch metrów odległości od innych osób.

W przestrzeni otwartej bezwzględnie należy zasłaniać nos i usta podczas zwiedzania w grupach.

Za wyposażenie ochronne zasłaniające usta i nos uznaje się: maskę ​​typu FFP2 lub podobną, jednorazową maskę ​​chirurgiczną, maseczkę materiałową wielokrotnego użytku, szal, apaszkę, bandanę, chustę, itp.

W komunikacji publicznej w pojeździe może być zajęte maksymalnie 50% miejsc. Dotyczy to zarówno autobusów, jak i minibusów czy vanów na wynajem.

Jakie obowiązują zasady w hotelach i restauracjach?

Hotele

1. Przed drzwiami wejściowymi i w holu należy udostępnić gościom środki do dezynfekcji obuwia i rąk.

2. W holu powinna znajdować się tablica z powitaniem i informacją o zaleceniach, których należy przestrzegać podczas pobytu w obiekcie, oraz kolejnych krokach przy zakwaterowaniu.

3. Noszenie maseczki jest obowiązkowe dla personelu oraz, w miejscach wspólnych, dla gości.

4. Lada recepcyjna powinna zostać wyposażona w przegrodę ze szkła lub przezroczystego plastiku, oddzielającą personel od gościa. W dolnej jej części należy umieścić mały otwór do podawania kluczy i dokumentów.

5. Goście mogą korzystać z recepcji pojedynczo lub w liczbie, która umożliwia zachowanie między nimi odległości 1,5-2 m. Dla oczekujących należy wprowadzić oznaczenia podłogowe lub tablice, wyznaczające bezpieczną odległość.

6. Z części wspólnych muszą być usunięte elementy, których dotyka większa liczba gości, np. zabawki, czasopisma. Z pokojów usunąć należy zbędne elementy dekoracyjne (dodatkowe poduszki, narzuty).

7. Wraz z kluczem gość otrzymuje ulotkę ze wskazówkami dotyczącymi ochrony przed koronawirusem oraz wewnętrznym protokołem obiektu.

8. Hotel udostępnia pokoje jedno- lub dwuosobowe. W przypadku dostępności większej liczby łóżek w pokoju, można w nich zakwaterować gości tylko z jednego gospodarstwa domowego.

9. Każdy pokój ma zostać wyposażony w środki do dezynfekcji rąk. W przypadku kilkudniowego pobytu gościa codzienne sprzątanie możliwe jest tylko na jego wyraźne życzenie.

10. Wszystkie pomieszczenia wspólne mają być regularnie wentylowane oraz dezynfekowane.

11. Zaleca się płatność kartą kredytową.

wycieczki Macedonia
Czy w te wakacje spróbujesz macedońskich smaków?

Restauracje, w tym hotelowe

12. Niedozwolone jest podawanie posiłków w formie bufetu oraz obsługa przy barze. Z tego powodu prawdopodobna jest rezygnacja obiektów hotelowych z usługi All-Inclusive.

13. Krzesła i stoły restauracyjne dezynfekowane będą po każdym posiłku. Należy korzystać z jednorazowych obrusów, usuwanych po obsłudze gościa, bądź prać obrusy po każdym użyciu. Stoły nie powinny być nakryte przed przybyciem gościa.

14. Wszelkie dystrybutory napojów, z których może korzystać większa liczba gości – wody, kawy, herbaty, itp. – powinny być wyłączone z użytkowania. Przyprawy, keczup, musztarda, oliwa, cukier itp. mają być podawane każdorazowo po przybyciu gościa i na jego życzenie, nie mogą być powszechnie dostępne przy barze lub na stolikach.

15. Przy standardowym stole dla czterech osób mogą usiąść maksymalnie dwie osoby. Odległość między krzesłami i stolikami powinna wynosić 1,5-2 m.

16. Sanitariaty w części wspólnej mają zostać wyposażone w środki do dezynfekcji rąk. Wyłącza się z użytku suszarki do rąk i wspólne ręczniki. Sanitariaty muszą być wyposażone w gorącą wodę i mydło w płynie.

17. W przypadku zgłoszenia przez gościa lub zauważenia u niego objawów koronawirusa, hotel powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem i powiadomić służbę epidemiologiczną. Gość do czasu zbadania i przeprowadzenia testu powinien przebywać w izolacji. Należy dostarczyć mu niezbędne środki ochrony i poinformować o podjętych krokach.

18. Restauracje mogą już działać wewnątrz, nie tylko na tarasach zewnętrznych.

Jak dojechać do Macedonii?

Warianty dojazdy wraz z cenami winiet i autostrad znajdziesz tutaj.

Czechy

Polscy obywatele mogą swobodnie podróżować do/przez terytorium Republiki Czeskiej. Ograniczenie w podróżowaniu mieszkańców województwa śląskiego zniesiono.

Słowacja

Zgodnie z komunikatem Ambasady Słowacji w Polsce, od 20.06 Rzeczpospolita Polska została wpisana na listę bezpiecznych państw.

Od tego dnia można podróżować między Słowacją i Polską bez ograniczeń.

Węgry

Od 15 lipca obowiązują nowe zasady wjazdu do Węgier. Więcej informacji we wpisie: Samochodem do Macedonii

Serbia

21 maja Serbia całkowicie otworzyła granice dla wszystkich.

Przekraczanie granic z Grecją i Albanią

Mimo deklaracji otwarcia od 1 lipca, Grecja utrzymuje zamknięcie granic z Macedonią, Turcją i Albanią. Nie ma możliwości przekroczenia tych granic przez podróżujących, którzy nie są obywatelami Grecji. Drogą lądową do Grecji dostaniemy się wyłącznie przez Bułgarię. Restrykcje te nie obowiązują przy wyjeździe – jeśli wjedziemy do Grecji przez Bułgarię, możemy dalej kierować się do Albanii.

Wciąż nie działają promy z Korfu do Sarandy.

Granica macedońsko-albańska działa normalnie. Do Albanii dostaniemy się zarówno korzystając z przejścia Kafasan, jak i Sveti Naum.

Czy po powrocie z Macedonii czeka mnie kwarantanna?

Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 30 czerwca, zniesiona została kwarantanna po powrocie z Albanii i Czarnogóry. Jednocześnie loty z i do Macedonii z Polski zostały zakazane. Rozporządzenie pozostaje w mocy do 28 lipca.

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2020 roku (pozycja 1182 w Dz. U.) zniesiono obowiązkową kwarantannę dla obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, przekraczających granice Polski drogą lądową. Oznacza to, że po powrocie z Macedonii drogą lądową lub po przylocie z Macedonii na lotnisko poza granicami Polski (np. do Berlina) i przejazdu z lotniska do Polski drogą lądową, nie zostanie nałożona kwarantanna.

Linie lotnicze LOT odwołały wszystkie zaplanowane połączenia z Polski do Macedonii (zarówno na lotnisko św. Pawła w Ochrydzie, jak i do Skopje) do końca sierpnia.

jeep safari ochryda

Ubezpieczenie do Macedonii, koronawirus i EKUZ

EKUZ nie działa w Macedonii.

Włączenie w zakres ubezpieczenia COVID-19 ogłosiły dwie firmy specjalizujące się w ubezpieczeniach podróżnych, ERGO Ubezpieczenia Podróży i Towarzystwo Ubezpieczeń Europa S.A.

Od 3 kwietnia 2020 r. Ubezpieczonym, którzy mają ubezpieczenie “Generali, z myślą o podróży” i zarażą się koronawirusem, Generali pokryje koszty leczenia i usług assistance w ramach wykupionej polisy. Również ubezpieczyciel WARTA Travel deklaruje, że zachorowanie w związku z koronawirusem  będzie traktowane jako nagłe zachorowanie za granicą. W takim wypadku ubezpieczony otrzyma pomoc medyczną do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia.

Aktualny ranking ubezpieczeń dostępnych na polskim rynku z uwzględnieniem ochrony na wypadek koronawirusa
znajdziesz tutaj.

Jeżeli objawy chorobowe zostaną zaobserwowane dopiero po powrocie do Polski, nie będzie odpowiedzialności za koszty leczenia w Polsce.

Dodatkowo, ubezpieczenie od kosztów rezygnacji nadal wyłącza pandemię. Jeżeli powołując się na epidemię w miejscu docelowym lub zachorowanie na koronawirusa będziemy chcieli zrezygnować z podróży, nie otrzymamy odszkodowania.

Wycieczki do Macedonii, warsztaty, konsultacje

W terminie 21-28 sierpnia odbędzie się kameralna wyprawa do Macedonii. Jeśli chcesz przeżyć przygodę, jakiej próżno szukać w programach biur podróży, napisz do mnie!

Jeżeli nie chcesz szukać najnowszych informacji o Macedonii lub boisz się, że ominą Cię publikowane przeze mnie komunikaty, zapisz się na newsletter. Dostaniesz pigułkę wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową!

Przyszła pora na powrót do planowania, odkrywania, spotkań! Od dłuższego czasu pracuję nad kulinarnym ebookiem z macedońskimi przepisami i opowieściami, którego fragment znajdziesz tutaj.

Jeśli jeszcze w tym roku chcesz wybrać się do Macedonii, przygotowuję coś specjalnego. Od konsultacji podróżniczych po prywatne wycieczki, pisane specjalnie dla Ciebie!

4.6 5
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
19 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Zobacz wszystkie komentarze
Sławek
Sławek
10 dni temu

Cześć
Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem przepisy Węgrów dotyczące przekraczania granicy. Jeśli jestem obywatelem Polski (póki co strefa zielona), ale wracam z Płn. Macedonii (strefa czerwona) to mogę przekroczyć granicę serbsko-węgierską i przejechać wyznaczonymi trasami tranzytowymi przez Węgry ? Zakładam oczywiście, że nie mam objawów covid-19

Sławek
Sławek
8 dni temu
Odpowiedz  Justyna Mleczak

Dzięki za info. Jak wrócę to podzielę się bieżącymi informacjami z trasy

Krzysztof T
Krzysztof T
1 miesiąc temu

Witam, rozumiem że do Macedonii można już bez problemu wjeżdżać, ale czy będzie można spokojnie wrócić do Polski samolotem, bez konieczności kwarantanny?

Mariusz
Mariusz
1 miesiąc temu

Czy coś wiemy nowego o otwarciu granic macedońskich?

Krzysztof
Krzysztof
2 miesięcy temu

20 sierpnia wykupione z biura podróży.Czekam na rozwój sytuacji.Mam nadzieję,że to będzie udany wyjazd.

Mariusz
Mariusz
2 miesięcy temu

12 lipca tranzyt Kumanovo/Evzoni lub Kumanovo/Veles/Bitola/Niki. Mam nadzieje że Macedonia tak jak Serbia otworzy granice dla turystów. Pozdrawiam

trackback

[…] Zachęcam do zajrzenia do wpisu: Koronawirus – czy pojedziemy do Macedonii? […]

Sebastian
Sebastian
2 miesięcy temu

Mam grupę znajomych na 21 lipca. Dziękuję za takie zestawienie informacji. Jeżeli byłaby możliwość przesyłania na bieżąco informacji poproszę.

Ariel
Ariel
2 miesięcy temu

Rezerwacje hotelu oraz busa mamy na 10.08 . Czekam do samego końca. Jestem dobrej myśli. Najwyżej stracę zaliczki, ale do sierpnia będę” żył wakacjami “.

Josephine
Josephine
2 miesięcy temu
Odpowiedz  Ariel

z jakiego biura podróży macie rezerwację? mamy w tym samym terminie i nie wiemy co robić?!

Greta
Greta
2 miesięcy temu

Pani Justyno czekamy cierpliwie z nadzieją, że uda się odwiedzić Macedonię🙂