koronawirus macedonia
praktyczne

Koronawirus w Macedonii – wakacje bez testu

17 marca 2021

Spis treści

Koronawirus w Macedonii – przebieg i obostrzenia w 2020
Koronawirus w Macedonii – aktualne obostrzenia
Czy w Macedonii jest bezpiecznie? Testy i szczepienia

Najważniejsze zasady działania hoteli i restauracji
Jak dojechać do Macedonii?
Czy do Macedonii dostanę się samolotem?
Czy po powrocie z Macedonii do Niemiec obowiązuje mnie kwarantanna?
Przekraczanie granic z Grecją Bułgarią i Albanią
Czy po powrocie z Macedonii czeka mnie kwarantanna?
Ubezpieczenie do Macedonii, koronawirus i EKUZ
Wycieczki do Macedonii, konsultacje wyjazdu

Macedonia otworzyła wszystkie przejścia graniczne 26 czerwca 2020 roku.
Działanie lotnisk w Skopje i w Ochrydzie wznowiono 1 lipca.
Od tego czasu granice nie zostały zamknięte dla podróżujących z UE,
nie wprowadzono obowiązku kwarantanny po przyjeździe ani okazania negatywnego testu PCR na granicy.
Również granica macedońsko-albańska pozostaje otwarta przez cały czas.

Koronawirus w Macedonii – przebieg i obostrzenia w 2020

Pierwszy obywatel Macedonii, u którego stwierdzono obecność wirusa COVID-19, zdiagnozowany został daleko poza terytorium kraju. Był on członkiem załogi statku pasażerskiego Diamond Princess. Wyzdrowiał, a przebieg jego choroby był łagodny. W Macedonii pierwszy przypadek zdiagnozowano 26 lutego 2020 r. u 50-letniej kobiety, która po powrocie z Włoch zgłosiła się do kliniki w Skopje.

Początkowo próbowano odizolować wirusa w gminach, w których został na początku wykryty, a liczba zarażonych rosła. Gminy Debar i Centar Żupa otoczył kordon sanitarny. Jednak już 18 marca ogłoszono stan wyjątkowy na terenie całego kraju, a parę dni później wprowadzono godzinę policyjną, ograniczono możliwość poruszania się po kraju oraz zamknięto granice.

Na czas świąt wielkanocnych ogłoszono twardy lockdown. Od Wielkiego Czwartku od g. 16 do wtorku po Wielkanocy do 5 rano Macedończycy nie mogli opuszczać miejsca zamieszkania (wychodzić do sklepu, na spacer, przemieszczać się bez uzyskania specjalnego ministerialnego pozwolenia).

W maju stopniowo zaczęto łagodzić obostrzenia i przywracać kolejne sektory. Nadal obowiązywały jednak maseczki, zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni. W komunikacji publicznej początkowo dozwolony był przejazd tylu osób, ile wynosi 50% liczby miejsc w pojaździe, później zmieniono ten przepis na 75%.

26 czerwca otwarte zostały granice lądowe, a 1 lipca wznowiono działanie lotnisk w Ochrydzie i Skopje.
Od tego dnia granice nie zostały zamknięte ani na jeden dzień.

Od lipca do października nie było większych utrudnień w przypadku turystycznej wizyty w Macedonii. Strona macedońska nie ograniczała połączeń (z wyjątkiem zawieszenia połączeń z i do Wielkiej Brytanii na krótki okres po pojawieniu się tzw. “brytyjskiej mutacji”), nie wprowadzała dodatkowych obostrzeń wobec turystów, hotele, obiekty kultury i restauracje, a nawet kluby i dyskoteki pozostawały otwarte, odbywały się niektóre imprezy na świeżym powietrzu (np. Ultramaraton Ochrydzki). Niestety, bezpośrednich lotów pomiędzy Polską a Macedonią nie wznowiono do dzisiaj, początkowo ze względu na zakaz lotów wynikający z Rozporządzenia polskiego rządu, a następnie z powodu decyzji spółki LOT.

Restauracje i hotele w przejściowych okresach pracowały w skróconym wymiarze godzin. W okresie świąt Bożego Narodzenia i noworocznym obowiązywał zakaz urządzania uroczystości, w których brałoby udział więcej niż czterech gości poza domownikami. Zabronione zostały publiczne imprezy otwarte i w przestrzeni zamkniętej.

Koronawirus w Macedonii – aktualne obostrzenia [09.06.2021]

W Macedonii nadal pozostaje w mocy stan kryzysowy, przedłużony przez rząd do końca roku 2021 r. Służy on temu, aby skutecznie i szybko reagować na zmieniającą się sytuacją pandemiczną i wprowadzać nowe rozporządzenia oraz konieczne obostrzenia.

Po przybyciu do Macedonii nie ma potrzeby odbycia kwarantanny, a przy przekraczaniu granicy nie ma obowiązku okazania negatywnego wyniku testu PCR.

Od 1 czerwca zniesiony został obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni otwartej. Nadal należy zasłaniać nos i usta (za pomocą maseczki, chusty czy szalika) w przestrzeni zamkniętej, np. w sklepach czy muzeach. Podczas zwiedzania i oprowadzania w grupie należy zachować między sobą odległość 1-1,5 m.

W Macedonii obowiązuje godzina policyjna od 24 do 4 rano. Zwolnione z niej są osoby podróżujące w tranzycie oraz np. na lotnisko, jednak mają obowiązek okazać bilet w razie kontroli policyjnej.

Restauracje i kawiarnie mogą działać do 23:30. Działać mogą wyłącznie te lokale gastronomiczne, które obsługują turystów w ogródkach lub na tarasach letnich. Przy jednym stoliku siedzieć może maksymalnie 6 osób. Możliwa jest organizacja przyjęć, warsztatów, seminariów itp. wewnątrz lokalu, do 30% zajętych miejsc. Restauracje hotelowe mogą również serwować jedzenie wewnątrz, ale wyłącznie dla zameldowanych gości.

W komunikacji publicznej w pojeździe może być zajęte maksymalnie 75% miejsc. Dotyczy to zarówno autobusów, jak i minibusów czy vanów. Te same obostrzenia obowiązują w taksówkach. Standardową taksówką (5 miejsc), poza kierowcą, mogą poruszać się maksymalnie trzy osoby – wyjątek stanowią osoby z tego samego gospodarstwa domowego.

ochryda koronawirus

Czy w Macedonii jest bezpiecznie? Testy i szczepienia

Często słyszę przekonanie, że “mentalność Macedończyków” sprawia, że jest tu mniej bezpiecznie, a ludzie są nieodpowiedzialni. Mam odmienne zdanie. Gdy po pierwszej fali pandemii przyjechałam w sierpniu do Macedonii, byłam pod ogromnym wrażeniem dyscypliny Macedończyków, zachowywania przez nich dystansu i względnego zachowywania nakazu noszenia maseczek na zewnątrz (jeszcze zanim zostało to wprowadzone w Polsce). W porównaniu do Polaków Macedończycy wcale nie sprawiają wrażenia “bardziej nieodpowiedzialnych”. Więcej – kolejny raz miałam okazję przekonać się, jak wielką uwagą i opieką otacza się tu osoby starsze. Jeśli ktoś mieszka z osobą w podeszłym wieku, nie zaprasza do siebie znajomych, stara się zachowywać reżim sanitarny. Nieodmiennie robi to na mnie wrażenie.

Na ulicach, zwłaszcza Ochrydy i Skopje, częste są patrole policyjne. Bezlitośnie wlepiane są mandaty za niestosowanie się do przepisów. Zgodnie z oceną WHO, Macedonia nie odstaje od innych krajów w regionie. Prywatnie uważam, że zagrożenie zarażeniem w Polsce, we Włoszech, w Niemczech i Macedonii jest na podobnym poziomie.

Macedonia rozpoczęła akcję szczepień w drugiej połowie lutego. Ostrożnie przypuszcza się, że pod koniec roku mogą już uzyskać odporność zbiorową – nie znalazłam na to potwierdzenia w oficjalnych komunikatach sanitarnych czy stanowiskach lekarskich, jedynie w pojedynczych wypowiedziach prywatnych. Badania wskazują jednak, że wielu Macedończyków przeszło już koronawirusa bezobjawowo i mają przeciwciała. Takie osoby otrzymują skierowanie na późniejsze szczepienie, po ok. 4-5 miesiącach.

Co ze służbą medyczną? W trakcie mojego pobytu dwukrotnie odwiedziłam dentystę. Wszystkie placówki lekarskie działają normalnie z zachowaniem reżimu sanitarnego, w większości wypadków należy jednak wcześniej umówić się na wizytę.
Opieka zdrowotna w Macedonii to miks publicznego i prywatnego systemu. Prywatne, specjalistyczne usługi i leczenie nie odbiega jakością od klinik zachodnich, jednak ich koszt jest znacznie wyższy i dla wielu miejscowych – nieosiągalny, choć porównywalny lub niższy z cenami zachodnimi. Placówki medyczne poza stolicą są często niedoposażone. Niestety, macedońska służba zdrowia mierzy się z tymi samymi problemami, co cały świat – zmęczeniem i przepracowaniem, wiecznym brakiem odpowiedniego sprzętu, odzieży ochronnej czy wolnych łóżek dla pacjentów.

Testy w Macedonii – jaki to koszt?

W Macedonii znajduje się kilkanaście klinik, oferujących wykonanie różnego rodzaju testów w kierunku koronawirusa. Kliniki wymienione poniżej spełniają wymagania WHO oraz niemieckiego Ministerstwa Zdrowia. Koszt testu RT-PCR waha się w granicach 40-50 euro (2400-300 denarów). Na wynik testu czeka się od doby do trzech. Wizytę należy umówić z wyprzedzeniem. Tłumaczenie na język angielski jest dodatkowo płatne, choć niektóre laboratoria dodają je bezpłatnie. W niektórych klinikach dostępne są także testy antygenowe oraz badania stężenia przeciwciał.

W laboratorium Zan Mitrev w Skopje jest możliwość wykonania szybkiego testu antygenowego za 1500 denarów (25 euro). Przed wejściem na lotnisko w Skopje również jest punkt testowy, działa on jednak w ograniczonych godzinach (od 2 w nocy do 18, codziennie) i bywają do niego kolejki, dlatego warto być szybciej. Wynik otrzymuje się w ciągu pół godziny, również w języku angielskim.

koronawirus macedonia
Obowiązek zasłaniania ust i nosa obowiązuje bezwzględnie w przestrzeniach zamkniętych

Najważniejsze zasady działania hoteli i restauracji

Hotele

1. Przed drzwiami wejściowymi i w holu należy udostępnić gościom środki do dezynfekcji obuwia i rąk. W widocznym miejscu należy udostępnić tablicę z informacją o zaleceniach i zasadach, których należy przestrzegać.

2. Noszenie maseczki jest obowiązkowe dla personelu oraz, w miejscach wspólnych, dla gości.

3. Lada recepcyjna powinna zostać wyposażona w przegrodę ze szkła lub przezroczystego plastiku, oddzielającą personel od gościa.

4. Każdy pokój ma zostać wyposażony w środki do dezynfekcji rąk. W przypadku kilkudniowego pobytu gościa codzienne sprzątanie możliwe jest tylko na jego wyraźne życzenie.

5. Wszystkie pomieszczenia wspólne regularnie się wentyluje oraz dezynfekuje.

6. Zaleca się płatność kartą kredytową.

7. W przypadku zgłoszenia przez gościa lub zauważenia u niego objawów koronawirusa, hotel powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem i powiadomić służbę epidemiologiczną. Gość do czasu zbadania i przeprowadzenia testu powinien przebywać w izolacji. Należy dostarczyć mu niezbędne środki ochrony i poinformować o podjętych krokach.

wycieczki Macedonia
Czy w te wakacje spróbujesz macedońskich smaków?

Restauracje, w tym hotelowe

1. Niedozwolone jest podawanie posiłków w formie bufetu oraz obsługa przy barze. Śniadania są serwowane we wspólnym pomieszczeniu jadalnym lub bezpośrednio do pokojów.

2. Krzesła i stoły restauracyjne dezynfekuje się po każdym posiłku. Należy korzystać z jednorazowych obrusów, usuwanych po obsłudze gościa, bądź prać obrusy po każdym użyciu. Stoły nie powinny być nakryte przed przybyciem gościa.

3. Wszelkie dystrybutory napojów, z których może korzystać większa liczba gości – wody, kawy, herbaty, itp. – są wyłączone z użytku. Przyprawy, keczup, musztarda, oliwa, cukier itp. podaje się każdorazowo po przybyciu gościa i na jego życzenie, nie powinny być powszechnie dostępne przy barze lub na stolikach.

4. Odległość między krzesłami i stolikami powinna wynosić 1,5-2 m. Na specjalne życzenie gości możliwe jest przygotowanie stołu dla większej liczby osób, niespokrewnionych ze sobą.

5. Sanitariaty w części wspólnej mają zostać wyposażone w środki do dezynfekcji rąk. Wyłącza się z użytku suszarki do rąk i wspólne ręczniki.

6. Restauracje, kawiarnie i bary mogą pracować do godziny 23:30. Pracują wyłącznie te lokale gastronomiczne, które obsługują turystów na tarasach letnich i w ogródkach. Restauracje hotelowe mogą serwować jedzenie wewnątrz, ale wyłącznie dla zameldowanych gości.

loty do macedonii
Do Macedonii polecimy bezpośrednio choćby z Berlina

Jak dojechać do Macedonii?

Czy dostanę się do Macedonii samolotem?

Po dwukrotnym odłożeniu, wreszcie ruszyły! Spółka LOT ma w ofercie loty bezpośrednie z Warszawy do Skopje, cztery razy w tygodniu (wtorki, czwartki, soboty i niedziele). Zapowiadane jest też połączenie Warszawa – Ochryda. Pierwszy lot ma odbyć się 21.06 (poniedziałek). Paru polskich touroperatorów oferuje czartery do Ochrydy, również startujące od końca czerwca.

Wizz Air od chwili otwarcia lotnisk w Macedonii regularnie wykonuje swoje kursy. Do Macedonii już teraz dostaniemy się np. z lotniska Berlin Brandenburg.

Macedońskie lotniska działają bez problemu i bardzo sprawnie. Nie dostaniemy się na terminal bez okazania karty pokładowej lub rezerwacji na dany dzień. TAV Airport, właściciel i nadzorca lotnisk w Ochrydzie i Skopje, radzi aby stawić się na lotnisku trzy godziny przed odlotem, a w przypadku chęci wykonania testu antygenowego na lotnisku w Skopje, nawet cztery godziny. Z mojej praktyki wynika, że trzy godziny powinny spokojnie wystarczyć – przynajmniej przed sezonem.

Przekraczanie granic z Grecją, Bułgarią i Albanią

15 maja 2021 r. Grecja otworzyła jedno przejście graniczne z Macedonią – Evzoni (Gevgelija). Przejście to działa w ograniczonych godzinach – od 7 do 23. Podróżujący muszą spełnić jeden z trzech warunków. 1) Okazać świadectwo szczepień wydane przez właściwy organ w kraju, z którego pochodzą 2) okazać negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego do 72 godzin przed przekroczeniem granicy 3) okazać zaświadczenie o wyzdrowieniu z koronawirusa, wydane przez władze lub laboratorium, potwierdzające wyzdrowienie przynajmniej dwa miesiące i nie później niż 9 miesięcy przed przybyciem. Przy wjeździe należy okazać kod QR otrzymany po zarejestrowaniu się w formularzu PLF.

Granica macedońsko-albańska działa normalnie. Do Albanii dostaniemy się wszystkimi dostępnymi przejściami. Najpopularniejsze z nich to przejścia po północnej i południowej stronie Jeziora Ochrydzkiego: Kafasan i Sveti Naum.

Podczas przekraczania granicy Bułgarii wszystkie przybywające osoby mają obowiązek okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego 72 h przed wjazdem lub antygenowego wykonanego 48 h przed przyjazdem. W przypadku tranzytu nie trzeba okazać testu, należy jednak udowodnić konieczność przejazdu tranzytem. Można tego dokonać np. poprzez okazanie biletu na samolot czy rezerwacji w hotelu w sąsiednim państwie.

Czy po powrocie z Macedonii do Niemiec obowiązuje mnie kwarantanna?

Wracając z Macedonii do Niemiec mamy obowiązek okazać negatywny wynik testu, wykonanego nie później niż dwie doby (48 h) przed rozpoczęciem podróży (godziną odlotu z lotniska). Dotyczy to również podróży tranzytem. O pokazanie wyniku testu zostaniemy poproszeni przy check-inie. Bez negatywnego testu nie zostaniemy wpuszczeni na samolot do Niemiec.

Uwaga! Osoby w pełni wyszczepione, jeżeli od szczepienia minęło 14 dni, po okazaniu zaświadczenia zwolnione są z testu!

Czy po powrocie z Macedonii czeka mnie kwarantanna?

Od 30 marca br. posiadanie negatywnego wyniku testu w kierunku Sars-Cov-2 nie zwalnia z obowiązku kwarantanny podróżnych przekraczających granice zewnętrzne UE.

Innymi słowy: test, wykonany poza granicami UE, nawet spełniający wymogi WHO, nie jest uznawany w Polsce. Aby uniknąć kwarantanny, należy przedstawić test wykonany 48 h przed przekroczeniem granicy polskiej i w granicach UE lub wykonać test w Polsce. Do momentu uzyskania wyniku testu należy pozostać w samoizolacji.

Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Czech, Słowacji czy Niemiec, niezależnie od środka transportu, którym się przemieszczają, są zobowiązane poddać się kwarantannie. W przypadku braku skierowania na kwarantannę (braku kontroli granicznej) powinny zgłosić się samodzielnie za pośrednictwem infolinii do Głównego Inspektora Sanitarnego.

Z kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko COVID-19.

Więcej w komunikacie Straży Granicznej, tutaj również linki do wszystkich Rozporządzeń i Komunikatów.

jeep safari ochryda

Ubezpieczenie do Macedonii, koronawirus i EKUZ

EKUZ nie działa w Macedonii.

Wiele ubezpieczalni w toku pandemii włączyło w zakres ochrony ubezpieczeniowej zachorowanie na koronawirusa. Oferta jest jednak zróżnicowana i warto wczytać się w warunki. Zwykle ochrona przed pandemią jest dodatkowym ubezpieczeniem, za które należy dopłacić. Niekoniecznie oznacza to gorszą ofertę od tego ubezpieczenia, które ochronę przed pandemią włącza do całości kwoty ubezpieczenia.

Jeżeli objawy chorobowe koronawirusa zaobserwujesz dopiero po powrocie do Polski, ubezpieczyciel nie będzie brał odpowiedzialności za koszty leczenia w Polsce.

wycieczki z ochrydy

Wycieczki do Macedonii, konsultacje wyjazdu

Macedonia jest jednym z krajów, w których obowiązują najłagodniejsze obostrzenia, jednocześnie przestrzegając protokołów sanitarnych. Restauracje i hotele działają na ograniczonych zasadach, ale stosunkowo normalnie.

Już w lipcu pojawi się oferta kameralnych wypraw do Macedonii i Albanii. Wyjazdy odbywać się będą od sierpnia do… stycznia, bo w planach, poza wyjazdami kulinarnymi czy trekkingami, są również narty!

Przygotowuję ofertę wyjazdów dla kameralnych grup: rowerowych, trekkingów, kulinarnych, szlakiem rzemiosła. Oferuję zorganizowanie wyjazdu na zamówienie dla grup od 6 osób oraz osób indywidualnych. Pomogę Ci również zaplanować podróż z Twoją rodziną, podpowiem atrakcje dla dzieci czy miejsca idealne dla par bądź znajomych.

Jeżeli nie chcesz szukać najnowszych informacji o Macedonii lub boisz się, że ominą Cię publikowane przeze mnie komunikaty, zapisz się na newsletter. Dostaniesz pigułkę wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
29 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Zobacz wszystkie komentarze
trackback

[…] Szczegółowe informacje na temat aktualnych obostrzeń w Macedonii […]

Pati
Pati
1 miesiąc temu

Dziękuję za super artykuł! Chciałabym przylecieć do Sofii i stamtąd pojechać do Macedoni, powrót też z Sofii. Słyszałam od pewnego Bułgara, że w Bułgarii akceptują też test antygenowy, a w Twoim tekście piszesz, że PCR. Masz może źródło tej informacji? Pozdrawiam!

Mariusz
Mariusz
1 miesiąc temu

Czyli hotele działają w miarę normalnie? Planuję nocleg nad j Dojran o ile Grecy otworzą przejścia z MK do końca czerwca

Jerzyk
Jerzyk
1 miesiąc temu

Aby się dostać na terminal w Skopje konieczne jest okazanie negatywnego wyniku PCR? Zamierzam lecieć WWA-Wiedeń-Skopje i z powrotem.

Krzysztof
Krzysztof
1 miesiąc temu
Odpowiedz  Justyna Mleczak

Rozumiem, że Austria tego obowiązku nie wprowadziła (jeśli leci się tranzytem przez Wiedeń). Też mam taki plan. Zastanawiam się też nad tym jak będzie jak wyląduję w Warszawie samolotem z Wiednia. Przecież sprawdzająca mnie Straż Graniczna nie będzie wiedziała, że lecę ze Skopje, mogę utrzymywać (prawie zgodnie z prawdą), że przyleciałem z Wiednia

trackback

[…] Aktualizacja wpisu o aktualnej sytuacji w Macedonii w przygotowaniu. […]

Sławek
Sławek
10 miesięcy temu

Cześć
Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem przepisy Węgrów dotyczące przekraczania granicy. Jeśli jestem obywatelem Polski (póki co strefa zielona), ale wracam z Płn. Macedonii (strefa czerwona) to mogę przekroczyć granicę serbsko-węgierską i przejechać wyznaczonymi trasami tranzytowymi przez Węgry ? Zakładam oczywiście, że nie mam objawów covid-19

Sławek
Sławek
10 miesięcy temu
Odpowiedz  Justyna Mleczak

Dzięki za info. Jak wrócę to podzielę się bieżącymi informacjami z trasy

Krzysztof T
Krzysztof T
11 miesięcy temu

Witam, rozumiem że do Macedonii można już bez problemu wjeżdżać, ale czy będzie można spokojnie wrócić do Polski samolotem, bez konieczności kwarantanny?

Mariusz
Mariusz
1 rok temu

Czy coś wiemy nowego o otwarciu granic macedońskich?

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

20 sierpnia wykupione z biura podróży.Czekam na rozwój sytuacji.Mam nadzieję,że to będzie udany wyjazd.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu

12 lipca tranzyt Kumanovo/Evzoni lub Kumanovo/Veles/Bitola/Niki. Mam nadzieje że Macedonia tak jak Serbia otworzy granice dla turystów. Pozdrawiam

trackback

[…] Zachęcam do zajrzenia do wpisu: Koronawirus – czy pojedziemy do Macedonii? […]

Sebastian
Sebastian
1 rok temu

Mam grupę znajomych na 21 lipca. Dziękuję za takie zestawienie informacji. Jeżeli byłaby możliwość przesyłania na bieżąco informacji poproszę.

Ariel
Ariel
1 rok temu

Rezerwacje hotelu oraz busa mamy na 10.08 . Czekam do samego końca. Jestem dobrej myśli. Najwyżej stracę zaliczki, ale do sierpnia będę” żył wakacjami “.

Josephine
Josephine
1 rok temu
Odpowiedz  Ariel

z jakiego biura podróży macie rezerwację? mamy w tym samym terminie i nie wiemy co robić?!

Greta
Greta
1 rok temu

Pani Justyno czekamy cierpliwie z nadzieją, że uda się odwiedzić Macedonię?