koronawirus macedonia
praktyczne

Koronawirus w Macedonii – wakacje bez testu

17 marca 2021

Spis treści

Koronawirus w Macedonii – przebieg i obostrzenia w 2020
Koronawirus w Macedonii – aktualne obostrzenia
Testy w Macedonii – gdzie i za ile?
Jak dojechać do Macedonii?
Czy do Macedonii dostanę się samolotem?
Czy po powrocie z Macedonii do Niemiec obowiązuje mnie kwarantanna?
Przekraczanie granic z Grecją Bułgarią i Albanią
Czy po powrocie z Macedonii czeka mnie kwarantanna?
Ubezpieczenie do Macedonii, koronawirus i EKUZ
Wycieczki do Macedonii, konsultacje wyjazdu

Macedonia otworzyła wszystkie przejścia graniczne 26 czerwca 2020 roku.
Działanie lotnisk w Skopje i w Ochrydzie wznowiono 1 lipca.
Od tego czasu granice nie zostały zamknięte dla podróżujących z UE,
nie wprowadzono obowiązku kwarantanny po przyjeździe ani okazania negatywnego testu PCR na granicy.
Również granica macedońsko-albańska pozostaje otwarta przez cały czas.

Koronawirus w Macedonii – przebieg i obostrzenia w 2020

Pierwszy obywatel Macedonii, u którego stwierdzono obecność wirusa COVID-19, zdiagnozowany został daleko poza terytorium kraju. Był on członkiem załogi statku pasażerskiego Diamond Princess. Wyzdrowiał, a przebieg jego choroby był łagodny. W Macedonii pierwszy przypadek zdiagnozowano 26 lutego 2020 r. u 50-letniej kobiety, która po powrocie z Włoch zgłosiła się do kliniki w Skopje.

Początkowo próbowano odizolować wirusa w gminach, w których został na początku wykryty, a liczba zarażonych rosła. Gminy Debar i Centar Żupa otoczył kordon sanitarny. Jednak już 18 marca ogłoszono stan wyjątkowy na terenie całego kraju, a parę dni później wprowadzono godzinę policyjną, ograniczono możliwość poruszania się po kraju oraz zamknięto granice.

Na czas świąt wielkanocnych ogłoszono twardy lockdown. Od Wielkiego Czwartku od g. 16 do wtorku po Wielkanocy do 5 rano Macedończycy nie mogli opuszczać miejsca zamieszkania (wychodzić do sklepu, na spacer, przemieszczać się bez uzyskania specjalnego ministerialnego pozwolenia).

W maju stopniowo zaczęto łagodzić obostrzenia i przywracać kolejne sektory. Nadal obowiązywały jednak maseczki, zarówno w pomieszczeniach, jak i na otwartej przestrzeni. W komunikacji publicznej początkowo dozwolony był przejazd tylu osób, ile wynosi 50% liczby miejsc w pojaździe, później zmieniono ten przepis na 75%.

26 czerwca 2020 otwarte zostały granice lądowe, a 1 lipca wznowiono działanie lotnisk w Ochrydzie i Skopje.
Od tego dnia granice nie zostały zamknięte ani na jeden dzień.

Od lipca do października nie było większych utrudnień w przypadku turystycznej wizyty w Macedonii. Strona macedońska nie ograniczała połączeń (z wyjątkiem zawieszenia połączeń z i do Wielkiej Brytanii na krótki okres po pojawieniu się tzw. „brytyjskiej mutacji”), nie wprowadzała dodatkowych obostrzeń wobec turystów, hotele, obiekty kultury i restauracje, a nawet kluby i dyskoteki pozostawały otwarte, odbywały się niektóre imprezy na świeżym powietrzu (np. Ultramaraton Ochrydzki). Niestety, bezpośrednich lotów pomiędzy Polską a Macedonią nie wznowiono do dzisiaj, początkowo ze względu na zakaz lotów wynikający z Rozporządzenia polskiego rządu, a następnie z powodu decyzji spółki LOT.

Restauracje i hotele w przejściowych okresach pracowały w skróconym wymiarze godzin. W okresie świąt Bożego Narodzenia i noworocznym obowiązywał zakaz urządzania uroczystości, w których brałoby udział więcej niż czterech gości poza domownikami. Zabronione zostały publiczne imprezy otwarte i w przestrzeni zamkniętej.

Koronawirus w Macedonii – aktualne obostrzenia [16.08.2021]

W Macedonii nadal pozostaje w mocy stan kryzysowy, przedłużony przez rząd do końca roku 2021 r. Służy on temu, aby skutecznie i szybko reagować na zmieniającą się sytuacją pandemiczną i wprowadzać nowe rozporządzenia oraz konieczne obostrzenia.

Od 1 września wprowadzony zostanie obowiązek okazania przy przekraczaniu granicy certyfikatu potwierdzającego szczepienie przeciw COVID-19 lub negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego do 72 h przed przekroczeniem granicy) lub antygenowego (do 48 h).

Od 1 czerwca zniesiony został obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni otwartej. Nadal należy zasłaniać nos i usta (za pomocą maseczki, chusty czy szalika) w przestrzeni zamkniętej, np. w sklepach czy muzeach. Podczas zwiedzania i oprowadzania w grupie należy zachować między sobą odległość 1-1,5 m.

W Macedonii nie obowiązuje już godzina policyjna. Nie ma ograniczeń w przemieszczaniu się.

Od 16 sierpnia z usług lokali gastronomicznych skorzystamy wyłącznie po okazaniu certyfikatu potwierdzającego przyjęcie przynajmniej jednej dawki szczepienia przeciw COVID-19.

Przepis ten dotyczy wszystkich osób powyżej 18 roku życia, także turystów. W przypadku kontroli podczas pobytu w lokalu bez certyfikatu inspektor może nałożyć mandat w wysokości 250 euro. Z lokali korzystać mogą też osoby, które okażą potwierdzenie przebycia koronawirusa, którego objawy ustąpiły nie później niż 45 dni od daty wizyty w lokalu.

Działać mogą wyłącznie te lokale gastronomiczne, które obsługują turystów w ogródkach lub na tarasach letnich. Przy jednym stoliku siedzieć może maksymalnie 6 osób.

Przepis nie dotyczy restauracji hotelowych. Restauracje hotelowe mogą również serwować jedzenie wewnątrz, niewymagane jest okazanie certyfikatu, ale wyłącznie dla zameldowanych gości.

Komunikacja publiczna działa normalnie, bez ograniczeń w liczbie pasażerów.

ochryda koronawirus

Testy w Macedonii – gdzie i za ile?

W Macedonii znajduje się kilkanaście klinik, oferujących wykonanie różnego rodzaju testów w kierunku koronawirusa. Kliniki wymienione poniżej spełniają wymagania WHO oraz niemieckiego Ministerstwa Zdrowia. Koszt testu RT-PCR waha się w granicach 40-50 euro (2400-300 denarów). Na wynik testu czeka się od doby do trzech. Wizytę należy umówić z wyprzedzeniem. Tłumaczenie na język angielski jest dodatkowo płatne, choć niektóre laboratoria dodają je bezpłatnie. W niektórych klinikach dostępne są także testy antygenowe oraz badania stężenia przeciwciał.

W Skopje polecam kliniki Zan Mitrev, Avicena oraz Acibadem Sistina.

Na obu macedońskich lotniskach istnieje możliwość wykonania szybkiego testu antygenowego. Przed wejściem na lotnisko w Skopje działa w godzinach (od 2 w nocy do 18, codziennie) i bywają do niego kolejki, dlatego warto być szybciej. Wynik testu antygenowego otrzymuje się w ciągu pół godziny, a szybkiego testu PCR w godzinę. Tłumaczenie na język angielski jest bezpłatne. Koszt testu antygenowego to 1500 denarów (25 euro), a szybkiego testu PCR 12 000 denarów (200 euro).

koronawirus macedonia
Obowiązek zasłaniania ust i nosa obowiązuje bezwzględnie w przestrzeniach zamkniętych

Jak dojechać do Macedonii?

Czy dostanę się do Macedonii samolotem?

Po dwukrotnym odłożeniu, wreszcie ruszyły! Spółka LOT ma w ofercie loty bezpośrednie z Warszawy do Skopje, cztery razy w tygodniu (wtorki, czwartki, soboty i niedziele). Dodatkowo raz w tygodniu polecimy na trasie Warszawa – Ochryda (poniedziałek).

Wizz Air od chwili otwarcia lotnisk w Macedonii regularnie wykonuje swoje kursy. Do Macedonii już teraz dostaniemy się np. z lotniska Berlin Brandenburg.

Macedońskie lotniska działają bez problemu i bardzo sprawnie. TAV Airport, właściciel i nadzorca lotnisk w Ochrydzie i Skopje, radzi aby stawić się na lotnisku trzy godziny przed odlotem. Z mojej praktyki wynika, że dwie godziny wystarczają w zupełności na wszystko.

Przekraczanie granic z Grecją, Bułgarią i Albanią

15 maja 2021 r. Grecja otworzyła jedno przejście graniczne z Macedonią – Evzoni (Gevgelija). Przejście to działa w ograniczonych godzinach – od 7 do 23. Podróżujący muszą spełnić jeden z trzech warunków. 1) Okazać świadectwo szczepień wydane przez właściwy organ w kraju, z którego pochodzą 2) okazać negatywny wynik testu PCR przeprowadzonego do 72 godzin lub antygenowego do 48 godzin przed przekroczeniem granicy (również dzieci) 3) okazać zaświadczenie o wyzdrowieniu z koronawirusa, wydane przez władze lub laboratorium, potwierdzające wyzdrowienie przynajmniej dwa miesiące i nie później niż 9 miesięcy przed przybyciem.

Przy wjeździe należy okazać kod QR otrzymany po zarejestrowaniu się w formularzu PLF.

Akceptowalne szczepionki to Pfizer BioNtech, Moderna, Astra Zeneca/Oxford, Novavax, Johnson + Johnson/Janssen, Sinovac Biotech, Gamaleya (Sputnik), Cansino Biologics, Sinopharm.

Źródło: Ministerstwo Turystyki Grecji

Granica macedońsko-albańska działa normalnie. Do Albanii dostaniemy się wszystkimi dostępnymi przejściami. Najpopularniejsze z nich to przejścia po północnej i południowej stronie Jeziora Ochrydzkiego: Kafasan i Sveti Naum. Oba przejścia działają całodobowo.

Obywatele polscy przekraczając bułgarską granicę mogą to zrobić na podstawie: 1) okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego 72 h przed wjazdem lub 2) testu antygenowego wykonanego 48 h przed przyjazdem 3) certyfikatu potwierdzającego pełne szczepienie (ostatnia dawka powinna być przyjęta najpóźniej 14 dni przed przekroczeniem granicy).

W przypadku tranzytu nie trzeba okazać testu, należy jednak udowodnić konieczność przejazdu tranzytem. Można tego dokonać np. poprzez okazanie biletu na samolot czy rezerwacji w hotelu w sąsiednim państwie.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia Bułgarii oraz blog Czubryca Odkrywa

Czy po powrocie z Macedonii do Niemiec obowiązuje mnie kwarantanna?

Wracając z Macedonii do Niemiec mamy obowiązek okazać negatywny wynik testu, wykonanego nie później niż dwie doby (48 h) przed rozpoczęciem podróży (godziną odlotu z lotniska). Dotyczy to również podróży tranzytem. O pokazanie wyniku testu zostaniemy poproszeni przy check-inie. Bez negatywnego testu nie zostaniemy wpuszczeni na samolot do Niemiec.

Uwaga! Osoby w pełni wyszczepione, jeżeli od szczepienia minęło 14 dni, po okazaniu zaświadczenia zwolnione są z testu!

Czy po powrocie z Macedonii czeka mnie kwarantanna?

Od 24 czerwca br. posiadanie negatywnego wyniku testu w kierunku Sars-Cov-2 nie zwalnia z obowiązku kwarantanny podróżnych przekraczających granice zewnętrzne UE/Schengen.

Co się zmieniło? Przed nowelizacją rozporządzenia test, wykonany poza granicami UE, nawet spełniający wymogi WHO, nie był uznawany w Polsce. Od 24 czerwca z kwarantanny nie zwalnia nawet test wykonany po przylocie na terytorium Polski.

OSOBY PRZYBYWAJĄCE SPOZA STREFY SCHENGEN KIEROWANE SĄ AUTOMATYCZNIE NA KWARANTANNĘ.

Kwarantannę można skrócić, wykonując najwcześniej po 7 dniach od wylądowania test na obecność koronawirusa.

Z kwarantanny zwolnione są osoby całkowicie zaszczepione przeciwko COVID-19.

Więcej w komunikacie Straży Granicznej, tutaj również linki do wszystkich Rozporządzeń i Komunikatów.

jeep safari ochryda

Ubezpieczenie do Macedonii, koronawirus i EKUZ

EKUZ nie działa w Macedonii.

Wiele ubezpieczalni w toku pandemii włączyło w zakres ochrony ubezpieczeniowej zachorowanie na koronawirusa. Oferta jest jednak zróżnicowana i warto wczytać się w warunki. Zwykle ochrona przed pandemią jest dodatkowym ubezpieczeniem, za które należy dopłacić. Niekoniecznie oznacza to gorszą ofertę od tego ubezpieczenia, które ochronę przed pandemią włącza do całości kwoty ubezpieczenia.

Jeżeli objawy chorobowe koronawirusa zaobserwujesz dopiero po powrocie do Polski, ubezpieczyciel nie będzie brał odpowiedzialności za koszty leczenia w Polsce.

wycieczki z ochrydy

Wycieczki do Macedonii, konsultacje wyjazdu

Macedonia jest jednym z krajów, w których obowiązują najłagodniejsze obostrzenia, jednocześnie przestrzegając protokołów sanitarnych. Restauracje i hotele działają na ograniczonych zasadach, ale stosunkowo normalnie.

Już w lipcu pojawi się oferta kameralnych wypraw do Macedonii i Albanii. Wyjazdy odbywać się będą od sierpnia do… stycznia, bo w planach, poza wyjazdami kulinarnymi czy trekkingami, są również narty!

Przygotowuję ofertę wyjazdów dla kameralnych grup: rowerowych, trekkingów, kulinarnych, szlakiem rzemiosła. Oferuję zorganizowanie wyjazdu na zamówienie dla grup od 6 osób oraz osób indywidualnych. Pomogę Ci również zaplanować podróż z Twoją rodziną, podpowiem atrakcje dla dzieci czy miejsca idealne dla par bądź znajomych.

Jeżeli nie chcesz szukać najnowszych informacji o Macedonii lub boisz się, że ominą Cię publikowane przeze mnie komunikaty, zapisz się na newsletter. Dostaniesz pigułkę wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
31 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Zobacz wszystkie komentarze
Agata
Agata
1 rok temu

Dzień dobry, czy jeżeli lecę do Skopje z Berlina i wracam do Berlina a potem tego samego dnia powrót do Polski samochodem to zostanie na mnie nałożona kwarantanna ?

trackback

[…] Szczegółowe informacje na temat aktualnych obostrzeń w Macedonii […]

Pati
Pati
1 rok temu

Dziękuję za super artykuł! Chciałabym przylecieć do Sofii i stamtąd pojechać do Macedoni, powrót też z Sofii. Słyszałam od pewnego Bułgara, że w Bułgarii akceptują też test antygenowy, a w Twoim tekście piszesz, że PCR. Masz może źródło tej informacji? Pozdrawiam!

Mariusz
Mariusz
1 rok temu

Czyli hotele działają w miarę normalnie? Planuję nocleg nad j Dojran o ile Grecy otworzą przejścia z MK do końca czerwca

Jerzyk
Jerzyk
1 rok temu

Aby się dostać na terminal w Skopje konieczne jest okazanie negatywnego wyniku PCR? Zamierzam lecieć WWA-Wiedeń-Skopje i z powrotem.

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu
Odpowiedz  Justyna Mleczak

Rozumiem, że Austria tego obowiązku nie wprowadziła (jeśli leci się tranzytem przez Wiedeń). Też mam taki plan. Zastanawiam się też nad tym jak będzie jak wyląduję w Warszawie samolotem z Wiednia. Przecież sprawdzająca mnie Straż Graniczna nie będzie wiedziała, że lecę ze Skopje, mogę utrzymywać (prawie zgodnie z prawdą), że przyleciałem z Wiednia

trackback

[…] Aktualizacja wpisu o aktualnej sytuacji w Macedonii w przygotowaniu. […]

Sławek
Sławek
2 lat temu

Cześć
Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem przepisy Węgrów dotyczące przekraczania granicy. Jeśli jestem obywatelem Polski (póki co strefa zielona), ale wracam z Płn. Macedonii (strefa czerwona) to mogę przekroczyć granicę serbsko-węgierską i przejechać wyznaczonymi trasami tranzytowymi przez Węgry ? Zakładam oczywiście, że nie mam objawów covid-19

Sławek
Sławek
2 lat temu
Odpowiedz  Justyna Mleczak

Dzięki za info. Jak wrócę to podzielę się bieżącymi informacjami z trasy

Krzysztof T
Krzysztof T
2 lat temu

Witam, rozumiem że do Macedonii można już bez problemu wjeżdżać, ale czy będzie można spokojnie wrócić do Polski samolotem, bez konieczności kwarantanny?

Mariusz
Mariusz
2 lat temu

Czy coś wiemy nowego o otwarciu granic macedońskich?

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

20 sierpnia wykupione z biura podróży.Czekam na rozwój sytuacji.Mam nadzieję,że to będzie udany wyjazd.

Mariusz
Mariusz
2 lat temu

12 lipca tranzyt Kumanovo/Evzoni lub Kumanovo/Veles/Bitola/Niki. Mam nadzieje że Macedonia tak jak Serbia otworzy granice dla turystów. Pozdrawiam

trackback

[…] Zachęcam do zajrzenia do wpisu: Koronawirus – czy pojedziemy do Macedonii? […]

Sebastian
Sebastian
2 lat temu

Mam grupę znajomych na 21 lipca. Dziękuję za takie zestawienie informacji. Jeżeli byłaby możliwość przesyłania na bieżąco informacji poproszę.

Ariel
Ariel
2 lat temu

Rezerwacje hotelu oraz busa mamy na 10.08 . Czekam do samego końca. Jestem dobrej myśli. Najwyżej stracę zaliczki, ale do sierpnia będę” żył wakacjami „.

Josephine
Josephine
2 lat temu
Odpowiedz  Ariel

z jakiego biura podróży macie rezerwację? mamy w tym samym terminie i nie wiemy co robić?!

Greta
Greta
2 lat temu

Pani Justyno czekamy cierpliwie z nadzieją, że uda się odwiedzić Macedonię?