Kim jestem?

wycieczki macedonia

Mam na imię Justyna i zajmuję się rzeczami, które początkowo z niczym się nie kojarzą.

(mój tata do dzisiaj nie potrafi powtórzyć mojego pierwszego kierunku studiów: filologiczno-historyczne studia środkowoeuropejskie)

W 2016 roku zaczynam pracę jako przewodniczka w Albanii, Macedonii i Kosowie. Po sezonie przeprowadzam się do Macedonii, by zacząć badania na temat potencjału turystyki w rozwiązywaniu konfliktów – to był pierwszy przełom.

Wówczas powstaje również blog
Do Macedonii.

Kolejny przełom następuje w styczniu 2020 roku, gdy zakładam własną działalność.
I… nadchodzi pandemia.

Dla mnie to sygnał, impuls, by zdecydowanie zwrócić się w kierunku, który fascynował mnie od dawna, ale bałam się go pociągnąć.
Turystyki otwartej, odpowiedzialnej, budującej porozumienie.

wycieczki ochryda

Rozmawiajmy z ludźmi, a nie o ludziach – to motto, które zaczyna przyświecać wszystkim moim działaniom badawczym i zawodowym, a poniekąd i prywatnym.

Po wielu latach opowiadania cudzych historii w „wersji light” uznałam, że to nie tak powinno być. Że Bohaterowie tych historii powinni być ich właścicielami.

Dlatego teraz staram się oddawać im ich głos. By mogli odzyskać swoją opowieść i napisać własne zakończenie.

Identyfikuję się jako antyrasistka, wiążę tematy narracji turystycznej, socjologii podróżowania, antyrasizmu z turystyką. Opracowuję koncept wypraw (nie)komfortowych.

Pasjonuję się socjologią podróży. Przyglądam się związkom narracji turystycznej i polityki, manipulacjom, którym ulega każdy podróżnik. Pokażę Ci, że ulegasz im na każdym kroku, nawet jeśli trzymasz się z dala od biur podróży.

Jako badaczka autentyczności, nie wierzę w obiektywność, lecz w wielość perspektyw i opowieści.

Wierzę w turystykę, która buduje porozumienie. Wierzę w potencjał turystyki w rozwiązywaniu konfliktów.

Nie jestem ekspertką. Nie spoczywam na laurach ostatecznej racji, uczę się i oduczam każdego dnia. Korzystam z eksperckiej wiedzy, pytam, zaprzeczam, podważam; i zachęcam do pytania, dziwienia się, dyskusji.
Praktykuję odwagę, odwagę do przyznawania się do błędów i wyciągania wniosków.

do macedonii

Jestem oficjalną przedstawicielką i menadżerką na polski rynek biura podróży Balkan Prime Tours.
Opiekuję się grupami MICE, aktywną i alternatywną turystyką. Jestem odpowiedzialna za kontakt B2B oraz B2C z polskim klientem. Mogę wspomóc Cię w zaplanowaniu indywidualnej podróży do Macedonii czy Albanii.

Dołączyłam do Balkan Prime, ponieważ niezależnie od tego, czy organizujemy wyjazd biznesowy, czy ofertę dla klienta indywidualnego, zasada jest wspólna.
Jest nią promocja lokalnych bohaterów w odpowiedzialny i zrównoważony sposób. 

macedonia blog

Przede wszystkim jednak zajmuję się organizacją wypraw (nie)komfortowych. To oferta dla tych, których interesuje poszukiwanie pytań zamiast znajdowania szybkich odpowiedzi. Podczas tych wypraw zaglądamy do światów innych ludzi, rozmawiamy i włączamy się we wspólne aktywności, konfrontujemy się z naszymi przekonaniami i oczekiwaniami. Znika podział na nas i „Innych”. Są ludzie.

Prowadzę zajęcia i spotkania dla studentów i uczniów, a także prelekcje dla klubów podróżników. Współpracuję z macedońskimi organizacjami pozarządowymi wspierającymi przedsiębiorczość kobiet, społecznie odpowiedzialne biznesy czy innowacyjne inicjatywy.

Zapraszam Cię do wspólnej podróży, wspólnej nauki i wspólnych odkryć.
Rozmawiajmy z ludźmi, a nie przeciwko nim.

Wszelkie prawa zastrzeżone

Żaden fragment publikacji na domacedonii.pl nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia.
Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne, logotypy i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.
Jeśli chcesz wykorzystać zdjęcie lub fragment tekstu, napisz do mnie pod adres justyna(at)domacedonii.pl.