O mnie

justyna mleczak

Nazywam się Justyna Mleczak i zabiorę cię do mojego praprzodka,
cesarza Justyniana Wielkiego.
Jest fajniejszy niż Aleksander. Też Wielki.

Na Bałkany trafiłam z przypadku i z przekory. Nikt tu nie jeździł, a na wakacje na Kaukazie rodzina nie chciała się jakoś zgodzić.

Potem sprawy potoczyły się szybko. Najpierw spotkałam przodka, Justyniana Wielkiego, na centralnym placu w Skopje i postanowiłam ubiegać się o macedońskie dziedzictwo. Następnie przekroczyłam albańską granicę, za którą nawigacja samochodowa miała mi do powiedzenia tylko “Jeżeli to możliwe – zawróć”.

Zawróciłam. Po to jedynie, by spakować rzeczy i przeprowadzić się na Bałkany.

W 2016 roku po raz pierwszy trafiłam do Albanii jako rezydentka. Od 2017 roku współpracuję z biurem podróży Moja Albania, oprowadzając grupy zorganizowane i turystów indywidualnych po skarbach Albanii, sięgając nawet dalej, w kierunku Kosowa, Czarnogóry i Macedonii.

Macedonia jest dziś już moim drugim domem, chociaż nikt nie potrafi zapisać poprawnie mojego imienia i nazwiska. Tutaj kończyłam studia, prowadziłam badania, tutaj spotkałam się z niesamowitą życzliwością, nawiązując bezcenne przyjaźnie. Tu okazało się, że nieznacząca nic dziewczyna może umówić się na kawę z ministrem kultury oraz cieszyć się domowym winem w gościnie u kandydatki na prezydentkę kraju, wybitną profesor prawa.

Na spotkaniach podróżniczych, podczas wywiadów oraz w czasie wycieczek staram się dzielić moją fascynacją Bałkanami. To świat niekiedy baśniowy, niekiedy brutalnie realistyczny, pełen sprzeczności i kontrastów, podobieństw w drobnych różnicach. To region, który mówiąc o sobie, wiele mówi o nas samych.

Jako pilot i przewodnik współpracowałam z różnymi biurami podróży i instytucjami, m.in. Rainbow, Orinoko, Oskar, Wytwórnia Wypraw, Przygody 4×4, Almatur, Wilda Travel, Adventure Side i innymi.

Biura podróży, instytucje kulturalne, kluby podróżnika i przedstawicieli mediów zapraszam do zapoznania się z ofertą współpracy.

Jeśli zaś jesteś wędrowcem, który w poszukiwaniu inspiracji dotarł na tą stronę, zachęcam do przejrzenia wpisów na blogu, odwiedzenia strony na Facebooku, obserwowania na Instagramie, wreszcie do zajrzenia do zakładki Oferty.

Wierzę w turystykę dialogu, budującą mosty i mosty te przekraczającą.

Wszelkie prawa zastrzeżone
Żaden fragment publikacji na domacedonii.pl nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia.
Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne, logotypy i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.

Jeśli chcesz wykorzystać zdjęcie lub fragment tekstu, po prostu napisz do mnie!