Fora internetowe pękają w szwach od kosztorysów tras dojazdowych do Chorwacji czy Albanii. Wariantów jest bowiem sporo. W przypadku Macedonii sprawa jest mniej skomplikowana.
We wszystkich wariantach najlepsza trasa pod względem czasowym i ekonomicznym przebiega przez Słowację, Węgry i Serbię. W zależności od tego, czy bardziej zależy nam na czasie, czy na oszczędnościach, szczegółową drogę możemy nieco zmodyfikować.
Sytuacja graniczna opisana w tekście jest zgodna ze stanem na dzień 27 lipca 2021. Przed wyjazdem sprawdź najpierw, czy nie zmieniły się komunikaty.
Spis treści
Tranzyt – gdzie potrzebny jest test?
Czy po powrocie z Macedonii czeka mnie kwarantanna?
Dojazd do Macedonii – wariant szybki
Dojazd do Macedonii – wariant ekonomiczny
Paliwo i dokumenty
Koszty winiet i autostrady
Wycieczki i konsultacje podróży
Tranzyt – gdzie potrzebny jest test?
Zamieszczone poniżej informacje pozyskane są z oficjalnych źródeł. Interpretacje wydanych komunikatów często zmieniają się z dnia na dzień lub zależą od konkretnego strażnika granicznego.
Czechy
Możliwy tranzyt do 12 h. W przypadku tranzytu nie jest już konieczne okazanie negatywnego wyniku testu.
Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Czeskiej
Słowacja
Możliwy tranzyt do 8 h bez testu. Straż graniczna ma prawo zażądać dokumentu lub innego dowodu potwierdzającego rzeczywiste miejsce docelowe podróży, w celu sprawdzenia, czy miejscowe władze pozwalają tam na pobyt. Przejazd tranzytowy musi się odbyć po wyznaczonych trasach.
Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Słowacji
Węgry
Zniesiono większość organiczeń pandemicznych. Wjazd z terytorium Austrii, Chorwacji, Rumunii, Serbii, Słowacji lub Słowenii bez restrykcji. Przywrócono możliwość zjazdu z korytarzy tranzytowych na nocleg, bez konieczności okazania certyfikatu odporności czy testu na obecność koronawirusa.
Źródło: www.gov.pl oraz węgierska policja graniczna
Serbia
Tranzyt bez testu do 12 godzin. Przy wjeździe należy zadeklarować cel: przejazd (bez noclegu) prze Serbię. W przypadku planowanego pobytu w Serbii dłużej niż 12 godzin, na granicy należy okazać negatywny test RT-PCR.
Macedonia
Od 1 września wprowadzony zostanie obowiązek okazania przy przekraczaniu granicy certyfikatu potwierdzającego szczepienie przeciw COVID-19 lub negatywnego wyniku testu PCR (wykonanego do 72 h przed przekroczeniem granicy) lub antygenowego (do 48 h).
Do Macedonii nie jest wymagany test ani nie obowiązuje kwarantanna. Podróżujący zarówno drogą lądową jak i lotniczą mogą swobodnie poruszać się po Macedonii, istnieje jednak jeden wyjątek.
Czy po powrocie z Macedonii czeka mnie kwarantanna?
Od 30 marca br. posiadanie negatywnego wyniku testu w kierunku Sars-Cov-2 nie zwalnia z obowiązku kwarantanny podróżnych przekraczających granice zewnętrzne UE.
Innymi słowy: test, wykonany poza granicami UE, nawet spełniający wymogi WHO, nie jest uznawany w Polsce. Aby uniknąć kwarantanny, należy przedstawić test wykonany 48 h przed przekroczeniem granicy polskiej i w granicach UE lub wykonać test w Polsce. Do momentu uzyskania wyniku testu należy pozostać w samoizolacji.
Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Czech, Słowacji czy Niemiec, niezależnie od środka transportu, którym się przemieszczają, są zobowiązane poddać się kwarantannie. W przypadku braku skierowania na kwarantannę (braku kontroli granicznej) powinny zgłosić się samodzielnie za pośrednictwem infolinii do Głównego Inspektora Sanitarnego.
Z kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione przeciwko COVID-19, jeżeli od otrzymania drugiej dawki (lub od szczepienia Johnson&Johnson) minęło 14 dni.
Źródło: Komunikat Straży Granicznej
Dojazd do Macedonii – wariant szybki
Z Polski zachodniej
Kierujemy się na Wrocław, następnie DK8 dojeżdżamy aż do Kłodzka. Stamtąd DK33 dojeżdżamy do przejścia granicznego w Boboszowie. Po przekroczeniu granicy z Czechami aż do samej Macedonii poruszamy się wyłącznie autostradami.
Po przekroczeniu granicy za Boboszowem jedziemy na Ołomuniec, następnie do Brna i do granicy czesko-słowackiej Břeclav-Brodske. W Słowacji najprawdopodobniej spędzimy niecałą godzinę. Najszybsza droga prowadzi przez Bratysławę w kierunku Gyor.
Z Polski centralnej
Najkorzystniejsze jest przekroczenie granicy czeskiej w Gorzyczkach (autostrada A1). Podążamy za znakami na Ostrawę, a dalej tak samo jak w wariancie powyżej.

Z Polski wschodniej
W przypadku miejscowości powyżej Lublina szybszy wydaje się wariant z przejściem w Ostrawie. Pamiętajmy jednak, że należy uwzględnić też warunki na drodze i możliwe korki. Jadąc z Lublina, Rzeszowa czy Krakowa oszczędzamy na winiecie. Opcje są dwie:
Przekraczamy granicę w Chyżne, kierujemy się na Rużomberk, następnie na Zwoleń i przekraczamy granicę słowacko-węgierską w miejscowości Šahy.
lub
Przekraczamy granicę w Barwinku, na Słowacji jedziemy najpierw do Preszowa, za Koszycami jedziemy na południe, za węgierskim Miszkolcem wpadamy na drogę M3 i jedziemy do Budapesztu.
W chwili wyjazdu ze Słowacji nie ma już większej filozofii, a droga tak naprawdę staje się… nudna. Szczególnie przejazd drogami szybkiego ruchu przez płaską i monotonną ziemię węgierską nie dostarcza szczególnych wrażeń. Najpierw udajemy się w kierunku Budapesztu, a po minięciu stolicy zwracamy się na południe: na Segedyn/Suboticę.
W Serbii nie obowiązują winiety, opłaty za przejazd autostradą wnosimy na bramkach. Można płacić w euro oraz kartą (zdarzają się nieczynne terminale).
W szczycie sezonu dobrze jest monitorować sytuację na przejściach serbsko-węgierskim. Najpopularniejsze Horgoš potrafi uziemić na kilka godzin. Można wówczas spróbować uciekać na zachód, przez Tompę (całodobowe przejście) lub Bački Vinogradi (czynne zwykle 7-19).
Dojazd do Macedonii – wariant ekonomiczny
W Czechach, Słowacji i Węgrzech obowiązują winiety, jeżeli zamierzamy poruszać się autostradami. O ile ominięcie opłat za przejazd przez Czechy i Słowacje jest możliwe i nie wpływa znacząco na komfort i czas przejazdu, o tyle na Węgrzech raczej mija się z celem, jeżeli naszym celem jest wyłącznie tranzyt.
W celu uniknięcia kupna winiety czeskiej granicę można przekroczyć w Cieszynie, by po około 40 km dotrzeć do przejścia granicznego Mosty u Jablunkova. Uważnie obserwuj znaki! Drugą opcją jest całkowite ominięcie Czech i skierowanie się na Bielsko-Białą i Żywiec z przekroczeniem granicy w Zwardoniu. W Słowacji dojeżdżamy do Żyliny i poruszamy się równolegle do autostrady, mijając Trenczyn i Trnawę. Na wysokości Trnawy zjeżdżamy na Galantę, następnie Nowe Zamki. Granicę z Węgrami przekraczamy w Komarnie.
SUGESTIA CZYTELNIKA
Wielbiciele malowniczych, krętych tras mogą ominąć Czechy i przekroczyć granicę polsko-słowacką w miejscowości Chyżne. Dalej trasa prowadzi przez Park Narodowy na odcinku Rużomberk-Bańska Bystrzyca. Granicę słowacko-węgierską przekroczymy w miejscowości Šahy.

Paliwo i dokumenty
Z Polski najlepiej wyjechać z pełnym bakiem, bo paliwo na Słowacji jest drogie. Statystyki internetowe często pokazują, że ceny na stacjach węgierskich są niższe niż w Serbii. Różnice są raczej niewielkie. Bywa tak, że ceny przy mniej uczęszczanych węgierskich drogach są bardzo korzystne, ale przy autostradach wyższe niż w Serbii. Jeżeli jednak decydujemy się zjechać w kierunku mniej uczęszczanego przejścia, zwykle opłaca się napełnić bak na Węgrzech.
W Macedonii ceny są najniższe i raczej stałe, niezależnie od regionu i stacji benzynowej.
Cena w kwietniu 2021 za litr wynosi ok. 66 denarów (benzyna) i 58 denarów (diesel).
1 euro = 61 denarów
Należy pamiętać, aby przed wyjazdem zaopatrzyć się w Zieloną Kartę (Macedonia), a w przypadku podróży samochodem, którego nie jesteśmy właścicielami w stosowne upoważnienie przetłumaczone na język angielski. Będziemy o nie proszeni przez serbskich oraz macedońskich celników. Na granicy macedońskiej w określonych godzinach istnieje możliwość wykupienia dwutygodniowego ubezpieczenia w razie braku Zielonej Karty. Koszt to ok. 50 euro.
Wszystkie granice przekroczymy na dowód osobisty. Dokument, na podstawie którego wjeżdżamy do Macedonii, musi być ważny przynajmniej trzy miesiące od daty wjazdu.
Koszty winiet i autostrady
Czechy
Winiety najwygodniej kupić w Czechach albo na samej granicy, w jednym z wyznaczonych oficjalnych punktów sprzedaży lub na stacji benzynowej w pobliżu autostrady. Motocykliści nie muszą kupować winiety.
Winietka składa się z dwóch części. Górną, większą, przykleja się na przednią szybę pojazdu, a dolną zostawia na wypadek kontroli. Należy pamiętać o wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu w wyznaczonych do tego miejscach (dwie ramki).
Rodzaj | Koszt |
na 10 dni | 310 koron czeskich |
miesięczna | 440 koron czeskich |
roczna | 1500 koron czeskich |

Słowacja
Na Słowacji obowiązują winiety elektroniczne. Można je nabyć na stacjach benzynowych (otrzymamy wówczas potwierdzenie zakupu, ale bez charakterystycznej naklejki na szybę) lub przez Internet w serwisie Eznamka.
Dla pojazdów do 3,5 tony (łącznie z przyczepą) obowiązuje jeden rodzaj winiet. Jeśli całkowita masa pojazdu i przyczepy przekracza 3,5 tony, należy wykupić dodatkową winietę. Motocykliści zwolnieni są z opłat.
Rodzaj | Koszt |
winieta dziesięciodniowa | 10 euro |
trzydziestodniowa | 14 euro |
winieta roczna | 50 euro |
Węgry
Na Węgrzech istnieją cztery kategorie winiet. D1M przeznaczona jest dla skuterów i motocykli, D1 dla pojazdów osobowych do 7 osób i do 3,5 tony oraz D2 dla pojazdów osobowych powyżej 7 osób do 3,5 tony.
Winiety na Węgrzech są elektroniczne. Zakupu winiety możemy dokonać na stacjach benzynowych przy autostradzie lub w specjalnych punktach. Istnieje możliwość zakupu przez Internet w serwisie Ematrica.
Okres ważności poszczególnych winiet nie jest wcale oczywisty, ponieważ np. winieta tygodniowa ważna jest przez 10 kolejnych dni. Winieta miesięczna obowiązuje do tego samego dnia w kolejnym miesiącu co dzień zakupu (np. od 5 czerwca do 5 lipca). Roczna winieta traci ważność 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.
Kategoria pojazdu | Winieta tygodniowa | miesięczna | roczna |
D1M | 1470 forintów | 2500 forintów | |
D1 | 3500 forintów | 4780 forintów | 42 980 forintów |
D2 | 7000 forintów | 9560 forintów | 42 980 forintów |
Serbia

Serbię z północy na południe przejeżdżamy autostradą. Tutaj nie obowiązują winiety, wnosimy opłatę na poszczególnych odcinkach autostrady. Przejazd od Suboticy do Preševa dla samochodu osobowego bez przyczepy to koszt 18 euro. Kalkulator przejazdu znajduje się tutaj.
W Serbii obowiązującą walutą jest dinar, ale problemy z płatnością euro zdarzają się sporadycznie i w zasadzie tylko w małych, oddalonych od głównych dróg miejscowościach. Raczej nie ma problemów z płatnością kartą, zwłaszcza na dużych stacjach benzynowych.
Na serbskich autostradach stosuje się odcinkowy pomiar prędkości. Prędkość maksymalna to 130 km/h.

Wycieczki i konsultacje wyjazdu
Macedonia jest jednym z krajów, w których obowiązują najłagodniejsze obostrzenia, jednocześnie przestrzegając protokołów sanitarnych.
Macedonia nie wymaga negatywnych testów ani kwarantanny od podróżujących. W przypadku konieczności wykonania testu na powrót do miejsca zamieszkania, macedońskie laboratoria mają jedną z najkorzystniejszych cenowo ofert w stosunku do innych krajów. Koszt uznawanego przez WHO testu PCR to średnio 35-40 euro, wynik otrzymuje się w ciągu paru godzin na maila.
Przygotowuję ofertę wyjazdów dla kameralnych grup: rowerowych, trekkingów, kulinarnych, szlakiem rzemiosła. Oferuję zorganizowanie wyjazdu na zamówienie dla grup od 6 osób oraz osób indywidualnych. Pomogę Ci również zaplanować podróż z Twoją rodziną, podpowiem atrakcje dla dzieci czy miejsca idealne dla par bądź znajomych.
Jeżeli nie chcesz szukać najnowszych informacji o Macedonii lub boisz się, że ominą Cię publikowane przeze mnie komunikaty, zapisz się na newsletter. Dostaniesz pigułkę wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową!
witam. mam karte walutowa, a bede tankowal w macedonii 4 razy. zastanawiam sie czy lepiej zaplacic na stacji w euro karta, czy wymienic gotowke na mkd w polsce i placic gotowka. czy cena w euro na stacji jest bardzo zawyzona ?
Ceny na stacjach paliw są podane w macedońskich denarach i tak będą pobierane z karty – tj. podczas płatności zostanie nabita cena w macedońskich denarach i w zależności od kursu danego dnia i opłat Pana banku, taka kwota zostanie pobrana z karty (proszę pamiętać o przewalutowaniu i opłatach z tym związanych). Wymiana gotówki na macedońskie denary w Polsce jest absolutnie nieopłacalna. Może Pan wymienić euro na pierwszej stacji po przekroczeniu granicy i płacić w macedońskich denarach (1 euro – ok. 61 den). Zaoszczędzi Pan trochę na autostradach płacąc w lokalnej walucie, ale są to niewielkie oszczędności (podaję z pamięci, ale… Czytaj więcej »
Rozumiem. Myslalem, ze jest wybor zeby platnosc karta byla albo w mkd albo w eur (z tego co pamietam w rumunii mialem mozliwosc wyboru). Czyli najlepiej na stacjach placic gotowka w euro ? A jak w knajpach, tez placic w euro ? Pozdrawiam i dziekuje za tak szybka odpowiedz
Nie zrozumieliśmy się. 🙂 Może Pan wszędzie płacić kartą. Natomiast jaki będzie przelicznik zależy od Pana banku. Kasjerzy macedońscy nie mają możliwości wyboru na terminalu kwoty w euro – wpiszą ją w macedońskich denarach, a kwota pobrana w euro z karty zależeć będzie od Pana banku. W przypadku płatności gotówką w euro sprawa wygląda inaczej – tutaj rzeczywiście przelicza się „z ręki” (na autostradach przelicznik jest nieco wyższy niż oficjalny, w restauracjach umownie stosuje się często 1 euro = 60 den). W hotelach zwykle podana jest po prostu cena w euro. Musi Pan jednak wziąć pod uwagę, że w większości… Czytaj więcej »
Cześć,
Planuję w lipcu trasę z Kielc do Salonik. Ile postoję w nocy, około 1 na granicy Węgiersko-Serbskiej?
Niemożliwa jest odpowiedź na to pytanie. Przede wszystkim wiele zależy od wybranego przejścia granicznego, chociaż o 1 w nocy to pozostają Tompa i Horgos – najmniej uczęszczane Backi Vinogradi jest zamykane na noc. Lipiec to czas największego ruchu, nie tylko turystycznego, ale także powrotów na wakacje do rodzin w Turcji, Macedonii, Albanii itp., co oznacza, że na granicy stoi się 2-4 godziny, ale zdarza się i 7-8. Trudno przewidzieć jak będzie, wiele zależy od samych węgierskich celników.
Dzień dobry,
Jaka jest opłata za przejazd autostradą od Presevo (Serbia) do Gewgelija (granica z Grecją)? Czy na stacjach benzynowych w Macedoni przy autostradzie (A1, E75) są dystrybutory LPG?
Po najbardziej aktualne ceny przejazdów zapraszam na stronę http://www.tolls.eu.
Dystrybutory LPG są, ale tylko na wybranych stacjach, głównie w okolicach Skopje, Veles, Negotino, Gevgelija.
Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
Witam, jak realnie czasowo wyglada trasa samochodem ze Skopie do Ochrydy przez Tetovo lub odwrotnie. Google maps pokazuje 2h 30minut, ale wiem ze to może mieć nie wiele wspólnego z rzeczywistością bo trasa mocno górzysta.
2,5 do 3h (bywają korki na bramkach autostradowych), jeśli jedzie się przez Kichevo. Osobiście polecam zjechać jednak za Gostivarem na Mavrovo i w kierunku Debaru, nie dokłada się wiele, a to piękna trasa.
Dzięki. A jak tam z bezpieczeństwem?Bo czytałem, ze północno zachodnia część kraju jest dość średnio przyjemna dla turystów pod względem bezpieczeństwa.
Statystycznie pod względem stopy przestępczości w porównaniu do innych części kraju – Skopje i północno-zachodnia część może i jest najwyższa, ale też gęstość zaludnienia jest po prostu większa. Natomiast nadal moim subiektywnym zdaniem jest bezpiecznie. Tym bardziej dla turystów.
Dzień dobry:) mam pyanie jak sprawa stoi z powrotem do Polski przez Czechy i Słowację (tranzyt) życia obowiazkowy jest negatywny wynik testu?
Pozdrawiam
Dzień dobry, w przypadku tranzytu nie jest już wymagany test. Na opuszczenie Czech jest 12 h, Słowacji 8 h. Pozdrawiam!
Dziękuję :)!!!
Dzień dobry,
Jadę w lipcu do Albanii. Czy orientuje się Pani jak wygląda kontrola na granicach serbsko- macedońskiej oraz węgierskiej? Jak długo trwa oczekiwanie na kontrol?
Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, bo to zależy od dnia. W lipcu generalnie ruch się zwiększa. Przejście SRB-HU Roszke jest najbardziej obłożone zawsze (po parę godzin stania nawet, w sezonach przed pandemią zdarzało się i 6-8 godzin), najszybciej samochodem osobowym jest przez Baćki Vinogradi, ale w lipcu trzeba sprawdzić w jakich godzinach pracują (kiedyś 7-19, teraz zmieniają co jakiś czas, chyba pracują na zmiany by się nie mieszać w razie konieczności kwarantanny). Serbsko-macedońska z reguły jest bardziej przepustowa, ale ponieważ Serbowie otrzymują od wczoraj na granicy Tabanovce vouchery uprawniające do darmowego przejazdu do Grecji, to może wpłynąć… Czytaj więcej »
Dziękuję za odpowiedź.
Pani Justyno, jakis pierwszy sensowny nocleg w Macedonii jak już przejedziemy tranzytem przez Węgry i Serbię?
Jeśli koniecznie musi być jak najszybciej (z granicy do Skopje, jeśli to Państwa cel po drodze, nie jest wcale daleko) to: pierwszy pierwszy, jaki znam, to Harmony przed Kumanovem, wystarczający na tranzyt. Na coś więcej niż tylko tranzyt gorąco polecam KOKINO Winery&Hotel w samym Kumanovie.
Dziękuje bardzo, w drodze do Grecji, mieliśmy zrobic 2 dniowy przystanek w Serbii, teraz wychodzi na to ze zostaniemy w Macedonii:)
W takim razie warto zrobić jeden przystanek w okolicach Skopje, ew. Kratova (nieco ponad godzina drogi od granicy serbsko-macedońskiej), a drugi nocleg w regionie winnym, np. w Kavadarci czy Demir Kapija. 🙂
Ciekawi mnie czy w ramach 12h tranzytu przez Serbię można przenocować? Czy lepiej odbić na nocleg do Rumunii?
W ramach tranzytu bez okazania testu RT-PCR nie ma możliwości noclegu. Szczepienie również nie zwalnia z tego obowiązku.
Z powodu awarii muszę jechać nie swoim samochodem – czy to upoważnienie musi być poświadczone notarialnie? Samochód rodziców, więc nazwisko będzie się zgadzać.
Próbowałam dotrzeć do konkretnego przepisu i do tej pory nie mam pewnego potwierdzenia od żadnej z instytucji. W praktyce wygląda to tak, że w przypadku auta z firmy leasingowej, wystarczyło potwierdzenie w języku polskim i angielskim od firmy wraz z pieczątką, że jest się użytkownikiem auta. W przypadku auta od rodziny korzystałam z upoważnienia wystawionego przez PZM. Wiem, że wiele osób przekracza granicę po prostu z pisemnym upoważnieniem bez poświadczeń i nie ma problemów. PZM twierdzi, że wymagane jest notarialne zaświadczenie lub ich upoważnienie, jak jest rzeczywiście w przepisach – nie umiem powiedzieć.
Dziękuję za odpowiedź. Skoro tak to wygląda, to logika podpowiada, że nie ma takiego wymogu lub nie będzie egzekwowany i nie będę ciągał starszej osoby po notariuszach. A PZM mając w ofercie płatne poświadczenie, nie może mówić, że jest niepotrzebne… 🙂
Mówienie o logice tutaj może być zgubne. 😉 Problem polega na tym, że jeśli nie ma wyraźnie napisane, że NIE jest wymagane, wystarczy jeden celnik, który uzna, że JEST wymagane, i pojawia się problem. Dlatego nie potrafię dać jednoznacznej odpowiedzi, to po prostu loteria. Ileś razy się uda, ale może raz się nie udać.
Właśnie wróciłem i wszystko udało się bez problemów. Zaświadczenia od taty nie pokazywałem na żadnej z granic, łącznie z albańsko-kosowską 🙂
Jak już mam głos, to dopiszę – unikajcie przejścia autostradowego Horgos/Roszke, koszmarna strata czasu (dzisiaj 4,5h).
Dzięki za informację z pierwszej ręki!
Co to Horgos/Roszke potwierdzam, tam te kolejki są zawsze, nawet gdy teoretycznie nie ma ruchu. Autokary potrafią stać i po 9 godzin, ale 2-3 to jest taka norma.
Najlepiej osobówką zjechać na Backi Vinogradi, ale trzeba uprzednio sprawdzić, w jakich godzinach działa (zawsze działał w ograniczonym czasie, a w pandemii co chwila godziny się zmieniają).
Polecam trasę przez M6 na Węgrzech i przekroczenie granicy z Chorwacją w Udvar. Następnie przez Osjiek i Vukovar do przejścia Tovarnik/Sid z Serbią. Następnie A3 na Belgrad do A1. Trasa przyjemna a przejścia graniczne puste.
A to ciekawy wybór trasy, czym podyktowany zjazd na Chorwację? Jest jakieś przyspieszenie w stosunku do przejścia węgiersko-serbskiego? Czy chodzi o widokowość trasy (która, przyznaję, na Węgrzech i na północ od Belgradu jest raczej monotonna)?
Głównie szybkość przekroczenia granicy serbskiej. W rejonie Roszke/Tompa/BVinogradi bywa różnie a tu jest pusto. Nie bez znaczenia jest fakt że szybciej wjeżdza się na Węgry z Chorwacji niż z Serbii w drodze powrotnej. No i to co najważniejsze: kulinaria i turystyka 🙂 Backa, zarówno serbska, węgierska jak i chorwacka część jest pod tym względem wspaniała. Wspaniała gościna, potrawy i wina 🙂 Wjeżdzając do Serbii z Chorwacji np przejściem Erdut/Bpgojevo (pomijając Vukovar – prosto na Osjiek) po stronie serbskiej cała masa wiosek/miasteczek ze stosunkowo dobrze zachowanymi śladami węgierskimi. Jadąc od strony Novego Sadu oczywiście. Polecam 🙂 Ach i jeszcze omija się… Czytaj więcej »
Skoro ten kierunek to polecam tranzytowy nocleg po stronie Węgierskiej w miejscowości Mohacz. Mały hotelik przy rynku Centrum Panzio.
A jak jest z testami na koronawirusa? Wyczytałam, że są potrzebne przy przekraczaniu granicy i pobycie ponad 12 godzin…
Z testami na koronawirusa w Macedonii? Czy w którym kraju? Macedonia w ogóle nie wymaga testów, w żadnym wypadku. W wypadku tranzytu niewymagane są też testy ani na Węgrzech, ani w Serbii – Serbię należy opuścić w ciągu 12 godzin, Węgry w ciągu doby.
Dzięki za informacje, szukałem informacji jak szybko należy opuścić Serbię w przypadku tranzytu.
Czyli najlepiej nocować po drodze na Węgrzech. Akurat w połowie drogi.
Nocleg na Węgrzech jest możliwy?
Zgodnie z oficjalnymi komunikatami – nie, nie ma możliwości turystycznego pobytu na Węgrzech, jedynie tranzyt. Na granicy otrzymuje się nalepkę „only transit” i nalezy poruszać się wyznaczonymi korytarzami.
Ale jeżeli mamy 24h na tranzyt (np Węgry) to nie możemy skorzystać z noclegu w hotelu lub na stancji, tak aby opuścić kraj w 24h?
Panie Mariuszu, oficjalny komunikat mówi o zakazie opuszczania korytarzy tranzytowych i pobytach turystycznych. Jak przepisy są interpretowane i respektowane w praktyce nie wiem, a „moim” krajem jest Macedonia. Proponuję szczegółowe pytania zadać węgierskiej policji lub Ambasadzie. Pozdrawiam. 🙂
Dzięki za podpowiedzi. Jedziemy 7 lipca. Dam znać jak poszło. Pzdr
[…] Warianty dojazdy wraz z cenami winiet i autostrad znajdziesz tutaj. […]
[…] W tym ubiegłorocznym wpisie opisywałam warianty najszybszych i najbardziej ekonomicznych tras z Polski do Macedonii. Z racji niepewnych granic (zwłaszcza przejazdu przez Węgry) w tej chwili jest to jedynie tekst poglądowy. Gdy sprawa ze swobodnym przekraczaniem granic się wyklaruje, tekst zostanie zaktualizowany. […]
Ciekawy artykuł. Interesujący blog.
Dodam, że warto skorzystać z przejścia HU-SRB w Backi Vinogradi (7.00-19.00, ale często mało ludzi na granicy) oraz stare przejście Horgos ( też od 7.00-19.00, ale również można uniknąć korka ) .
Pozdrawiam
A zadziwiający jest fakt, że o zieloną kartę pytają Macedończycy przy wyjeździe z ich kraju.
Rzeczywiście zapomniałam o Backi Vinogradi. 🙂 Dzięki!