praktyczne

Samochodem do Macedonii, cz. 1

15 lipca 2020

Fora internetowe pękają w szwach od kosztorysów tras dojazdowych do Chorwacji czy Albanii. Wariantów jest bowiem sporo. W przypadku Macedonii sprawa jest mniej skomplikowana.

We wszystkich wariantach najlepsza trasa pod względem czasowym i ekonomicznym przebiega przez Słowację, Węgry i Serbię. W zależności od tego, czy bardziej zależy nam na czasie, czy na oszczędnościach, szczegółową drogę możemy nieco zmodyfikować.

Sytuacja graniczna opisana w tekście jest zgodna ze stanem na dzień 8 września 2020. Przed wyjazdem sprawdź najpierw, czy nie zmieniły się komunikaty.

Dojazd do Macedonii – wariant szybki

Z Polski zachodniej

Kierujemy się na Wrocław, następnie DK8 dojeżdżamy aż do Kłodzka. Stamtąd DK33 dojeżdżamy do przejścia granicznego w Boboszowie. Po przekroczeniu granicy z Czechami aż do samej Macedonii poruszamy się wyłącznie autostradami.

Po przekroczeniu granicy za Boboszowem jedziemy na Ołomuniec, następnie do Brna i do granicy czesko-słowackiej Břeclav-Brodske. W Słowacji najprawdopodobniej spędzimy niecałą godzinę. Najszybsza droga prowadzi przez Bratysławę w kierunku Gyor.

Z Polski centralnej

Najkorzystniejsze jest przekroczenie granicy czeskiej w Gorzyczkach (autostrada A1). Podążamy za znakami na Ostrawę, a dalej tak samo jak w wariancie powyżej.

winiety czechy
Drogi, na których w Czechach obowiązują winiety

Z Polski wschodniej

W przypadku miejscowości powyżej Lublina szybszy wydaje się wariant z przejściem w Ostrawie. Pamiętajmy jednak, że należy uwzględnić też warunki na drodze i możliwe korki. Jadąc z Lublina, Rzeszowa czy Krakowa oszczędzamy na winiecie. Opcje są dwie:

Przekraczamy granicę w Chyżne, kierujemy się na Rużomberk, następnie na Zwoleń i przekraczamy granicę słowacko-węgierską w miejscowości Šahy.

lub

Przekraczamy granicę w Barwinku, na Słowacji jedziemy najpierw do Preszowa, za Koszycami jedziemy na południe, za węgierskim Miszkolcem wpadamy na drogę M3 i jedziemy do Budapesztu.

W chwili wyjazdu ze Słowacji nie ma już większej filozofii, a droga tak naprawdę staje się… nudna. Szczególnie przejazd drogami szybkiego ruchu przez płaską i monotonną ziemię węgierską nie dostarcza szczególnych wrażeń. Najpierw udajemy się w kierunku Budapesztu, a po minięciu stolicy zwracamy się na południe: na Segedyn/Suboticę.

W Serbii nie obowiązują winiety, opłaty za przejazd autostradą wnosimy na bramkach. Można płacić w euro oraz kartą (zdarzają się nieczynne terminale).

W szczycie sezonu dobrze jest monitorować sytuację na przejściach serbsko-węgierskim. Najpopularniejsze Horgoš potrafi uziemić na kilka godzin. Można wówczas spróbować uciekać na zachód, przez Tompę (całodobowe przejście) lub Bački Vinogradi (czynne zwykle 7-19).

Dojazd do Macedonii – wariant ekonomiczny

W Czechach, Słowacji i Węgrzech obowiązują winiety, jeżeli zamierzamy poruszać się autostradami. O ile ominięcie opłat za przejazd przez Czechy i Słowacje jest możliwe i nie wpływa znacząco na komfort i czas przejazdu, o tyle na Węgrzech raczej mija się z celem, jeżeli naszym celem jest wyłącznie tranzyt.

Poniższa trasa jest wykorzystywana przeze mnie i sprawdza się w przypadku wyjazdu z Poznania czy Wrocławia.
Jeżeli jesteś z innej części Polski i chcesz podzielić się innymi sposobami na oszczędności w drodze, napisz w komentarzu!

W celu uniknięcia kupna winiety czeskiej granicę można przekroczyć w Cieszynie, by po około 40 km dotrzeć do przejścia granicznego Mosty u Jablunkova. Uważnie obserwuj znaki! Drugą opcją jest całkowite ominięcie Czech i skierowanie się na Bielsko-Białą i Żywiec z przekroczeniem granicy w Zwardoniu. W Słowacji dojeżdżamy do Żyliny i poruszamy się równolegle do autostrady, mijając Trenczyn i Trnawę. Na wysokości Trnawy zjeżdżamy na Galantę, następnie Nowe Zamki. Granicę z Węgrami przekraczamy w Komarnie.

SUGESTIA CZYTELNIKA
Wielbiciele malowniczych, krętych tras mogą ominąć Czechy i przekroczyć granicę polsko-słowacką w miejscowości Chyżne. Dalej trasa prowadzi przez Park Narodowy na odcinku Rużomberk-Bańska Bystrzyca. Granicę słowacko-węgierską przekroczymy w miejscowości Šahy.

zielona karta macedonia
O zieloną kartę z pewnością zapytają macedońscy celnicy

Paliwo i dokumenty

Z Polski najlepiej wyjechać z pełnym bakiem, bo paliwo na Słowacji jest drogie. Statystyki internetowe często pokazują, że ceny na stacjach węgierskich są niższe niż w Serbii. Różnice są raczej niewielkie. Bywa tak, że ceny przy mniej uczęszczanych węgierskich drogach są bardzo korzystne, ale przy autostradach wyższe niż w Serbii. Jeżeli jednak decydujemy się zjechać w kierunku mniej uczęszczanego przejścia, zwykle opłaca się napełnić bak na Węgrzech.

W Macedonii ceny są najniższe i stałe, niezależnie od regionu
i stacji benzynowej.

Należy pamiętać, aby przed wyjazdem zaopatrzyć się w Zieloną Kartę (Macedonia), a w przypadku podróży samochodem, którego nie jesteśmy właścicielami w stosowne upoważnienie przetłumaczone na język angielski. Będziemy o nie proszeni przez serbskich oraz macedońskich celników. Na granicy macedońskiej w określonych godzinach istnieje możliwość wykupienia dwutygodniowego ubezpieczenia w razie braku Zielonej Karty. Koszt to ok. 50 euro.

Wszystkie granice przekroczymy na dowód osobisty. Dokument, na podstawie którego wjeżdżamy do Macedonii, musi być ważny przynajmniej trzy miesiące od daty wjazdu.

Wybierasz się na Bałkany? Zapomnij o EKUZ! Przyda Ci się ubezpieczenie. Sprawdź więcej: Koronawirus – które ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Koszty winiet i autostrady

Czechy

Winiety najwygodniej kupić w Czechach albo na samej granicy, w jednym z wyznaczonych oficjalnych punktów sprzedaży lub na stacji benzynowej w pobliżu autostrady. Motocykliści nie muszą kupować winiety.

Winietka składa się z dwóch części. Górną, większą, przykleja się na przednią szybę pojazdu, a dolną zostawia na wypadek kontroli. Należy pamiętać o wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu w wyznaczonych do tego miejscach (dwie ramki).

RodzajKoszt
na 10 dni310 koron czeskich
miesięczna440 koron czeskich
roczna1500 koron czeskich
winiety słowacja
Drogi słowackie, na których obowiązują winiety

Słowacja

Na Słowacji obowiązują winiety elektroniczne. Można je nabyć na stacjach benzynowych (otrzymamy wówczas potwierdzenie zakupu, ale bez charakterystycznej naklejki na szybę) lub przez Internet w serwisie Eznamka.

Dla pojazdów do 3,5 tony (łącznie z przyczepą) obowiązuje jeden rodzaj winiet. Jeśli całkowita masa pojazdu i przyczepy przekracza 3,5 tony, należy wykupić dodatkową winietę. Motocykliści zwolnieni są z opłat.

RodzajKoszt
winieta dziesięciodniowa10 euro
trzydziestodniowa14 euro
winieta roczna50 euro
Zachodnia Brama Belgradu
Zachodnia Brama Belgradu – znak, że do Macedonii bliżej niż dalej

Węgry

NOWE ZASADY WJAZDU I TRANZYTU PRZEZ WĘGRY OBOWIĄZUJĄCE OD 1 WRZEŚNIA NA CZAS NIEOKREŚLONY

Na podstawie rozporządzenia rządu nr 407/2020 Węgry wprowadzają ograniczenia w ruchu tranzytowym, podróży po terytorium Węgier i pobytu.

INFORMACJE UZYSKANE ZE STRONY AMBASADY WĘGIER W WARSZAWIE:

Wjazd cudzoziemców jest możliwy jedynie u uzasadnionych przypadkach (np. rozpoczęcie leczenia, podjęcie nauki, w ramach wjazdów biznesowych – wymagane jest zaproszenie ze strony węgierskiej).

WJAZD jest możliwy tylko po uprzednim uzyskaniu zgody policji węgierskiej. W przypadku przekraczania granicy w ruchu kołowym, prośbę wyłącznie drogą elektroniczną należy kierować do odpowiedniej jednostki regionalnej komendy policji.

Po uzyskaniu zezwolenia na wjazd, przy przekraczaniu granicy należy poddać się kontroli zdrowotnej. Jeśli badanie nie wykaże podejrzenia zakażenia wirusem dana osoba zobowiązana jest do odbycia 14-dniowej kwarantanny, która decyzją odpowiednich organów może być skrócona, jeśli dwa biomolekularne PCR testy SARS-CoV-2 wykonane zodnie z wymogami zdrowotnymi w przeciągu 5 dni w odstępie 48 godzinnym potwierdzą, że u osoby przebywającej na kwarantannie nie wykazano obecności koronowirusa SARS-CoV-2.

Dopuszczono przejazd tranzytowy przez terytorium Węgier. Zgodnie z rozporządzeniem, na granicy podróżujący poddawani będą kontroli zdrowotnej. Terytorium Węgier należy opuścić w przeciągu 24 godzin.

Szczegółowe informacje oraz odnośnik do mapy korytarzy tranzytowych znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Winiety

Na Węgrzech istnieją cztery kategorie winiet. D1M przeznaczona jest dla skuterów i motocykli, D1 dla pojazdów osobowych do 7 osób i do 3,5 tony oraz D2 dla pojazdów osobowych powyżej 7 osób do 3,5 tony.

Winiety na Węgrzech są elektroniczne. Zakupu winiety możemy dokonać na stacjach benzynowych przy autostradzie lub w specjalnych punktach. Istnieje możliwość zakupu przez Internet w serwisie Ematrica.

Okres ważności poszczególnych winiet nie jest wcale oczywisty, ponieważ np. winieta tygodniowa ważna jest przez 10 kolejnych dni. Winieta miesięczna obowiązuje do tego samego dnia w kolejnym miesiącu co dzień zakupu (np. od 5 czerwca do 5 lipca). Roczna winieta traci ważność 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.

Kategoria pojazduWinieta tygodniowamiesięcznaroczna
D1M1470 forintów2500 forintów
D13500 forintów4780 forintów42 980 forintów
D27000 forintów9560 forintów42 980 forintów

Serbia

opłaty serbia
Oficjalna mapa serbskich autostrad. Z jakiegoś dziwnego powodu nie zaznaczono m.in. autostrady z Prisztiny do Prizrenu, choć znalazła się na terytorium Serbii…

Serbię z północy na południe przejeżdżamy autostradą. Tutaj nie obowiązują winiety, wnosimy opłatę na poszczególnych odcinkach autostrady. Przejazd od Suboticy do Preševa dla samochodu osobowego bez przyczepy to koszt 18 euro. Kalkulator przejazdu znajduje się tutaj.

W Serbii obowiązującą walutą jest dinar, ale problemy z płatnością euro zdarzają się sporadycznie i w zasadzie tylko w małych, oddalonych od głównych dróg miejscowościach. Raczej nie ma problemów z płatnością kartą, zwłaszcza na dużych stacjach benzynowych.

Na serbskich autostradach stosuje się odcinkowy pomiar prędkości. Prędkość maksymalna to 130 km/h.

Czy po powrocie z Macedonii czeka mnie kwarantanna?

Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 30 czerwca, zniesiona została kwarantanna po powrocie z Albanii i Czarnogóry. Jednocześnie loty z i do Macedonii z Polski zostały zakazane. Rozporządzenie pozostaje w mocy do 28 lipca.

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 2 lipca 2020 roku (pozycja 1182 w Dz. U.) zniesiono obowiązkową kwarantannę dla obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, którzy przekroczą granice Polski drogą lądową. Oznacza to, że po powrocie z Macedonii drogą lądową czy po przylocie z Macedonii na lotnisko poza granicami Polski i przejazdu z lotniska do Polski drogą lądową, nie zostanie nałożona kwarantanna.

O przepisach drogowych i celnych, o macedońskich kierowcach i drogach, o oznakowaniu i autostradach w Macedonii przeczytasz tutaj!

Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o Macedonii

Jeżeli nie chcesz szukać najnowszych informacji o Macedonii lub boisz się, że ominą Cię publikowane przeze mnie komunikaty, zapisz się na newsletter. Dostaniesz pigułkę wiadomości prosto na swoją skrzynkę mailową!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Zobacz wszystkie komentarze
trackback

[…] Warianty dojazdy wraz z cenami winiet i autostrad znajdziesz tutaj. […]

trackback

[…] W tym ubiegłorocznym wpisie opisywałam warianty najszybszych i najbardziej ekonomicznych tras z Polski do Macedonii. Z racji niepewnych granic (zwłaszcza przejazdu przez Węgry) w tej chwili jest to jedynie tekst poglądowy. Gdy sprawa ze swobodnym przekraczaniem granic się wyklaruje, tekst zostanie zaktualizowany. […]

Aga
Aga
1 rok temu

Ciekawy artykuł. Interesujący blog.

viltob08
2 lat temu

Dodam, że warto skorzystać z przejścia HU-SRB w Backi Vinogradi (7.00-19.00, ale często mało ludzi na granicy) oraz stare przejście Horgos ( też od 7.00-19.00, ale również można uniknąć korka ) .
Pozdrawiam

Anonimowy
Anonimowy
2 lat temu

A zadziwiający jest fakt, że o zieloną kartę pytają Macedończycy przy wyjeździe z ich kraju.

Justyna Mleczak
2 lat temu

Rzeczywiście zapomniałam o Backi Vinogradi. 🙂 Dzięki!