Wszystkie kolory Macedonii – wycieczka do Macedonii

wycieczka do macedonii

Październik to idealny miesiąc na górskie wędrówki, a Macedonia jest idealnym miejscem na trekking! Dlatego właśnie wraz z zaprzyjaźnionym biurem Pociąg na Bałkany zdecydowaliśmy się zabrać Was właśnie wtedy, właśnie tam!

Wyjazd łączy piękne krajobrazy, fantastyczne jedzenie i niezwykłą macedońską gościnność. Znajdzie się również czas na odpoczynek przy dobrym winie czy domowej rakii!

Poziom trudności: trasy przejścia nie są bardzo wymagające (od łatwych do średniozaawansowanych), jednak zalecana jest dobra kondycja fizyczna ze względu na długość i czas przejść

Plan wyprawy:

Dzień 1

Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Przelot do Skopje. Transfer do
miejscowości Kratovo, miasta założonego na kraterze wulkanu. Spacer po niegdyś jednym z najbogatszych miast handlowych, słynącym z wyrobów miedzianych i złota. Zobaczymy zabytkowe tureckie mosty i wieże, a także zejdziemy pod ziemię, do pozostałości podziemnych tuneli, które mają tworzyć całą sieć pod miastem. Poczęstunek domowym winem i rakiją w liczącej trzysta lat macedońskiej chacie. Po zakwaterowaniu w hotelu powitalna obiadokolacja w miejscowej restauracji z muzyką na żywo i all inclusive na napoje (w tym alkoholowe).

Dzień 2

Śniadanie. Transfer do miejsca rozpoczęcia trekkingu, Kalin Kamen. W drodze krótka wizyta w monastyrze św. Joachima Osogovskiego, jednego z najpiękniejszych w Macedonii.
Spotkanie z macedońskimi górami zaczniemy od Carev Vrv (2084m n.p.m.) – przewyższenie ok. 680 metrów, 4.5 h. Po zdobyciu szczytu zejdziemy do miejscowości Ponikva (ok. 3 h). Stamtąd wrócimy do Kratova na nocleg.

Dzień 3

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do miejscowości Prilep i wejście górską ścieżką przez Markovi Kuli (pozostałości po dawnej średniowiecznej twierdzy) do monastyru Treskavec (1312 m n.p.m.), zwanego Podniebnym Monastyrem.
Przewyższenie: ok. 600 metrów, czas przejścia 5 h. Przejazd do centrum miasta, czas wolny na starym bazarze.
Fakultatywny obiad w tradycyjnej macedońskiej restauracji.
Przejazd do Bitoli, zakwaterowanie w hotelu. Wspólny wieczorny spacer po najsłynniejszym deptaku w Macedonii, przy którym znajdują się całodobowe kawiarnie, dyskoteki, kluby i kasyna (możliwość skorzystania z kasyna i basenu w samym hotelu).

Dzień 4

Śniadanie, wykwaterowanie. Transfer do Parku Narodowego Pelister. Wejście na najwyższy szczyt Parku, od którego wziął on swoją nazwę – 2601 m n.p.m, przewyższenie 1300 m, ok. 5 h. Powrót przez Golemo Ezero (2218 m n.p.m.) do schroniska (ok. dwóch godzin). Zakwaterowanie w schronisku, obiadokolacja.

UWAGA: Jest to jedyny dzień, kiedy część bagaży na nocleg bierzemy ze sobą. Minibus z resztą bagaży zostanie w niższej części Parku Narodowego i odbierze grupę następnego dnia rano w umówionym miejscu.

Dzień 5

Śniadanie, wykwaterowanie. Widokowy przejazd z miejscowości Nizepole wzdłuż Jeziora Prespańskiego w kierunku Parku Narodowego Galičica. Transfer do miejsca rozpoczęcia trekkingu. Wejście z Lipkovej Livady na Lako Signoj, 1983 m n.p.m. Przy dobrej widoczności rozciąga się stamtąd piękny widok na dwa jeziora: Ochrydzkie i Prespańskie. Przewyższenie ok. 400 m, czas przejścia 4 h. Przejazd do Ochrydy. Zakwaterowanie w hotelu. Wspólny spacer po mieście, zakupy ochrydzkich pereł i innych ochrydzkich specjałów. Dla chętnych degustacja wina w rodzinnej winiarni. Nocleg.

Dzień 6

Śniadanie. Dzień wolny. Opcjonalnie wycieczka fakultatywna:

Wizyta w trzech wioskach wokół Ochrydy, pokazujących mozaikę kulturową Macedonii. Najpierw opuszczona górska wieś Višni, gdzie u gospodarzy czeka nas przerwa na kawę, domowa rakija oraz odwiedziny w cerkwi, którą dzisiaj opiekuje się… dawny komunistyczny dygnitarz. Następnie fascynujące Vevčani, słynące z kilkusetletniej tradycji karnawałowej. Tutaj czeka nas wizyta u vevčanskich źródeł oraz obiad w tradycyjnej restauracji. Na koniec wieś Labuništa, którą zamieszkuje wyłącznie muzułmańska społeczność – tutaj
zobaczymy, że islam nie jest tak jednorodny, jak to się powszechnie wydaje. Powrót do hotelu. Czas trwania: 9:00-16:30.

Szczegółowa relacja z wycieczki tutaj!

Dzień 7

Śniadanie, wykwaterowanie. Transfer do wsi Rostuše i spacer do wodospadu Duf (ok. pół godziny w jedną stronę). Następnie przejazd do wsi Jance iprzejście przez wieś Galičnik aż na szczyt Medenica (2163 m n.p.m.) – przewyższenie 1400 metrów, czas przejścia ok. 7 h. Nocowanie w hotelu we wsi Galičnik.
Galičnik jest wsią, która słynie z kilku rzeczy: jest najwyżej położoną wsią na Bałkanach, stąd pochodzą doskonałej jakości białe i żółte sery oraz… co roku 12 lipca odbywa się tu wielkie wesele.

Dzień 8

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Kanionu Matka, pięknego kanionu, zwanego drugą górą Atos ze względu na liczbę cerkwi i monastyrów na górskich zboczach. Wejście do monastyru św. Mikołaja, stamtąd grzbietem góry Vodno do szczytu Krstovar. Przewyższenie ok. 800 metrów, czas przejścia 6-7h. Zejście piesze lub zjazd gondolą do stacji kolejki Sredno Vodno. Przejazd do Skopje. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorne wyjście do miejscowego browaru i winoteki lub innego miejsca na Starym Bazarze. Nocleg.

Dzień 9

Śniadanie. Czas wolny na Starym Bazarze, zakupy i pożegnanie z Macedonią. Dla chętnych zwiedzanie miasta. Transfer na lotnisko. Zakończenie wycieczki.

W CENIE:

8 noclegów ze śniadaniami w hotelach/pensjonatach; transport minibusem; opieka pilota; opieka przewodnika górskiego; opłaty klimatyczne/taksy za wstęp do Parków Narodowych; 2 obiadokolacje pierwszego oraz czwartego dnia; ubezpiecznie

CENIA NIE OBEJMUJE:

obiadokolacji niewymienionych w programie; fakultatywnej wycieczki oraz degustacji wina w lokalnej winniarni w Ochrydzie

Cena First Minute bez przelotu: 1190 zł + 490 €
Cena First Minute z przelotem: 1750 + 590 €

Masz pytania dotyczące wycieczki? Napisz do mnie!

Jedziesz ze mną? Zarezerwuj wycieczkę na stronie współorganizatora, Pociąg na Bałkany!