Mam na imię Justyna i oprowadzam po kraju, który nie istnieje. A przynajmniej tak twierdzą niektórzy jego sąsiedzi.
Ale od początku.
W 2015 roku, trochę z przypadku, spędzam z rodziną wakacje w Albanii. Po drodze zahaczamy o Macedonię. O żadnym z tych krajów nie wiem nic. Po powrocie jestem tak zafascynowana, że natychmiast składam papiery na studia magisterskie – kierunek bałkanistyka.
Zakochuję się w języku macedońskim, zachwycam albańskim. Kolejne wakacje również spędzam w Albanii, ale tym razem w pracy, jako przewodniczka. Po sezonie przeprowadzam się do Macedonii, by zacząć badania na temat potencjału turystyki w rozwiązywaniu konfliktów.
Wówczas powstaje również blog Do Macedonii.
To miał być półroczny epizod.
W styczniu 2020 roku, gdy zakładam własną działalność, następuje przełom. Nadchodzi pandemia.
Dla mnie to sygnał, impuls, by zdecydowanie zwrócić się w kierunku, który fascynował mnie od dawna, ale bałam się wyruszyć tam sama.
Turystyki otwartej, odpowiedzialnej, budującej porozumienie.
Rozmawiajmy z ludźmi, a nie o ludziach
– to motto, które przyświeca organizowanym przeze mnie wyjazdom, działalności aktywistycznej i szerzeniu wiedzy na temat Bałkanów.
Po latach opowiadania cudzych historii zdecydowałam, że powinnam usunąć się w cień, że Bohaterowie tych historii powinni być ich właścicielami. Dlatego teraz staram się oddawać im ich głos. By mogli odzyskać swoją opowieść i napisać własne zakończenie.
Pasjonuję się socjologią podróży. Przyglądam się związkom narracji turystycznej i polityki, manipulacjom, którym ulega każdy podróżnik.
Pokażę Ci, że ulegasz im także Ty, na każdym kroku, nawet jeśli trzymasz się z dala od biur podróży.
Jako badaczka autentyczności, nie wierzę w obiektywność, lecz w wielość perspektyw i opowieści.
Wierzę w turystykę, która buduje porozumienie. Wierzę w potencjał turystyki w rozwiązywaniu konfliktów.
Organizuję wyprawy (nie)komfortowe. To wyprawy, które zmuszą cię do zatrzymania się, do podważenia własnych przekonań i przyjrzeniu się uprzedzeniom, które zakorzenione są w każdym z nas.
To oferta dla tych, których interesuje poszukiwanie pytań zamiast znajdowania szybkich odpowiedzi. Podczas tych wypraw zaglądamy do światów innych ludzi, rozmawiamy i włączamy się we wspólne aktywności, konfrontujemy się z naszymi przekonaniami i oczekiwaniami. Znika podział na nas i „Innych”. Są ludzie.
Nie jestem ekspertką, nie spoczywam na laurach ostatecznej racji, uczę się i oduczam każdego dnia. Korzystam z eksperckiej wiedzy, pytam, zaprzeczam, podważam; i zachęcam do pytania, dziwienia się, dyskusji.
Praktykuję odwagę, odwagę do przyznawania się do błędów i wyciągania wniosków.
W 2024 roku ukazała się moja książka Macedonia Północna: W rytmie oro, wydana przez Wydawnictwo Poznańskie. Jest to pozycja zarówno dla tych, którzy Macedonię znają już całkiem dobrze i chcą wejść jeszcze głębiej, jak i dla tych, którzy o Macedonii nie wiedzą w zasadzie nic. Książkę można kupić tutaj:
Prowadzę zajęcia i spotkania dla studentów i uczniów, a także prelekcje dla klubów podróżników. Współpracuję z macedońskimi organizacjami pozarządowymi wspierającymi przedsiębiorczość kobiet i społecznie odpowiedzialne biznesy.
Zapraszam Cię do wspólnej podróży, wspólnej nauki i wspólnych odkryć.
Rozmawiajmy z ludźmi, a nie przeciwko nim.
Wszelkie prawa zastrzeżone
Żaden fragment publikacji na domacedonii.pl nie może być powielany lub rozpowszechniany w żadnej formie i w żaden sposób bez uprzedniego zezwolenia.
Wszelkie znaki towarowe, znaki graficzne, nazwy własne, logotypy i inne dane są chronione prawem autorskim i należą do ich właścicieli.
Jeśli chcesz wykorzystać zdjęcie lub fragment tekstu, napisz do mnie pod adres justyna(at)domacedonii.pl.