Macedonia zasługuje na to, by być czymś więcej, niż tylko kanałem tranzytowym! Dzięki swojemu położeniu wzbogaci Twoje wczasy w Albanii, urlop w Bułgarii czy objazd po Grecji! Po drodze wpadnij do Belgradu albo Prištiny! A w Macedonii? Zostań na tydzień!
GRANICA SERBSKA
A) Tabanovce/Preševo
Najczęściej wybierane serbsko-macedońskie przejście graniczne, do którego po stronie serbskiej i macedońskiej prowadzi autostrada A1.
W pobliżu:
1) Kumanovo – miasto w historii macedońskiej znane z upodobania do powstań. Szczególnie jest ot z 1689 roku, gdy Petar Karpoš, „król Kumanova”, wykorzystał sprzyjającą sytuację geopolityczną wzniecił rebelię przeciw Imperium Osmańskiemu. Za odwagę najpierw został nagrodzony przez cesarza Leopolda I, a następnie musiał oddać głowę na rozkaz sułtana na Kamiennym Moście w Skopje.
2) Obelisk poświęcony pamięci polskich żołnierzy we wsi Sopot
4 marca 2003 r. podczas misji pokojowej NATO w Macedonii zginęli sierżant Paweł Legencki oraz sierżant Piotr Mikułowski. Na drodze ze wsi Sopot do wsi Suševo pojazd, którym poruszali się żołnierze, najechał na minę. Żołnierze zginęli na miejscu.
B) Pelince/Prohor Pčinjski
Przejście raczej ciche i rzadko używane, zazwyczaj przez okolicznych mieszkańców. Po stronie serbskiej w drodze do granicy mija się klasztor Prohora Pčinjskiego. W tym miejscu w 2 sierpnia 1944 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Antyfaszystowskiego Zgromadzenia Narodowego Wyzwolenia Macedonii (ASNOM). Ono ogłosiło niepodległość Macedonii w ramach jugosłowiańskich struktur oraz ustanowiło język macedoński oficjalnym językiem kraju.
W pobliżu:
1) Kokino – kilkanaście kilometrów na wschód od Kumanova znajduje się zgłoszone do listy dziedzictwa UNESCO starożytne obserwatorium astronomiczne. Badania wykazują, że korzystano z niego w epoce brązu. Położone na górze Tatičev Kamen, znajduje się pod opieką Muzeum Narodowego w Kumanovie i jest dostępne dla zwiedzających
2) Pelince – już na terenie Macedonii w małej miejscowości Pelince w 2004 roku otwarto Centrum Pamięci o ASNOM. Centrum powstało, gdy w 1998 roku lider Serbskiej Partii Radykalnej Vojislav Šešelj, doprowadził do usunięcia tablic upamiętniających posiedzenie ASNOM z terenu monastyru. Obecnie w centrum znajdują się dokumenty założycielskie, makieta monastyru Prohora Pčinjskiego, a fasadę budynku ozdabia piękna mozaika autorstwa Rubensa Korubina
GRANICA BUŁGARSKA
A) Deve Bair/Gueševo
Przejście, którym przekracza się granicę jadąc ze Skopje do Sofii i Pernika. Odcinek od Kumanova do Krivej Palanki na mapie zaznaczony jest numerem A2, nie należy jednak spodziewać się autostrady. W rzeczywistości, choć w dobrym stanie, jest to zwykła jednopasmowa droga.
W pobliżu:
1) Kuklici, czyli Macedońska Kapadocja
2) Kratovo, miasto wież, mostów i tuneli, założone na kraterze wygasłego wulkanu. O obu więcej przeczytacie tutaj
3) Klasztor Joachima Osogovskiego – założony w XII wieku na skalnym urwisku, znajduje się kilka kilometrów od Krivej Palanki. W zabytkowych cerkwiach zachwyt wzbudzają doskonale zachowane freski. Wartością dodaną jest doskonała restauracja znajdująca się na terenie klasztoru.
B) Delčevo – Stanke Lisičkovo
Znajdujące się pośrodku niczego przejście, do którego po stronie macedońskiej prowadzi całkiem niezła droga, natomiast Bułgarzy najwyraźniej o nim zapomnieli.
W pobliżu:
Berovo – podaję miasto, aby łatwiej było zlokalizować miejsce na mapie. Chodzi jednak o cały region. Slow food, czyste powietrze, białe sosny, wodospady i górskie strumienie. Jest to maleńka miejscowość, oddalona od zgiełku i codziennego pędu. Tu przyjeżdża się, żeby dobrze zjeść, pooddychać i nabrać sił.
C) Novo Selo – Zlatarevo
Wykorzystywane głównie przez okolicznych mieszkańców, niekiedy przez Bułgarów udających się do ośrodków wypoczynkowo-rehabilitacyjnych w Strumicy i nad jeziorem Dojran.
W pobliżu:
1) Strumica – miasto, które swój rozkwit podobno zawdzięcza byłemu już burmistrzowi, obecnie premierowi Macedonii, Zoranovi Zaevovi. Słynie z ośrodków wypoczynkowych i nocnego bogatego życia, wydarzeń kulturalnych i sportowych. To także doskonały punkt wypadowy dla osób lubiących turystykę pieszą, rowerową i górską. Z miasta prowadzą liczne szlaki do okolicznych wodospadów.
2) Belasica – jedno z najstarszych pasm górskich na Bałkanach. Stąd wypływają źródła mineralne i siarkowe. Swoistą atrakcją jest jeden ze szczytów pasma, Tumba, na którego wierzchołku postawiono piramidę. Symbolizuje styk trzech granic: Macedonii, Bułgarii i Grecji.
PLANOWANIE PODRÓŻY
Wybierasz się samochodem na bałkański urlop? Planujesz objazdówkę po krajach byłej Jugosławii? Więcej informacji na temat dojazdu, przepisów i wymaganych dokumentów znajdziesz w kategorii samochodem.
Brakuje Ci czasu na czytanie przewodników, poszukiwania noclegów, przeglądanie opinii? Marzy Ci się wyjazd inny niż wszystkie? Potrzebujesz atrakcji dla każdego członka rodziny? Napisz do mnie, zaplanuję Twoją podróż tak, jak tego chcesz!