praktyczne

Macedońskie przejścia graniczne, cz. 2 – Kosowo i Albania

10 czerwca 2018

Macedonia zasługuje na to, by być czymś więcej, niż tylko kanałem tranzytowym! Dzięki swojemu położeniu wzbogaci Twoje wczasy w Albanii, urlop w Bułgarii czy objazd po Grecji! Po drodze wpadnij do Belgradu albo Prištiny! A w Macedonii? Zostań na tydzień!

GRANICA KOSOWSKA

A) Elez Han 

Przejście, które przekraczają udający się do Kosowa ze Skopje. To najszybsze połączenie między stolicami obu krajów. Z głównego dworca autobusowego stolicy Macedonii codziennie kursuje od kilku do kilkunastu autobusów między Skopje i Pristiną.

B) Jazhintse/ Glloboçica 

To z kolei najpopularniejsze przejście wśród Albańczyków zamieszkujących Macedonię, wykorzystywane przez kompanie transportowe z Tetova, Debaru, a nawet Gostivaru. Prowadzi w urokliwym sąsiedztwie pasma Šar Planina. 

W pobliżu: 

1) Fantastyczne Tetovo, którego ominięcie uważam za błąd! Po pierwsze, znajduje się tu przepiękny Kolorowy Meczet, którego zdobienia zapierają dech! Po drugie, mieszka tu też ostatni macedoński bektaszyta, o którym piszę tutaj.

2) W niedalekiej odległości od przejścia znajduje się także jedno z najpiękniejszych miejsc na Bałkanach, jakie miałam okazję odwiedzić, kosowski Prizren. Warto pospacerować jego uliczkami, wspiąć się na górującą nad miastem twierdzę oraz przysiąść na (ponoć najlepszą w całym regionie!) kawę lub turecką herbatę.

GRANICA ALBAŃSKA

A) Qafë Thanë/Kjafasan

Najpopularniejsze przejście graniczne znajdujące się w pobliżu Strugi, po zachodniej stronie Jeziora Ochrydzkiego. Z tego przejścia korzystają wszystkie biura podróży oraz przewoźnicy zapewniający transport między miastami albańskimi i macedońskimi. Najwięcej połączeń z Albanią ma miasto Struga. 

W pobliżu: 

Vevčani, państwo-miasto, słynące z nieustępliwego charakteru mieszkańców, doskonałej kuchni i… intrygującego karnawału! Więcej o niesamowitej wiosce tutaj.

B) Tushemisht/Sveti Naum 

Małe przejście graniczne, wykorzystywane raczej przez okolicznych mieszkańców, w odległości kilku kilometrów od monastyru świętego Nauma w Macedonii i kilkunastu od albańskiej miejscowości Pogradec. Świetny wybór dla osób, które lubią zachwycać się widokami w podróży. Malownicza trasa nad jeziorem oraz późniejsza wspinaczka i zjazd w kierunku Elbasanu zapierają dech w piersiach, zwłaszcza o zachodzie słońca! 

W pobliżu: 

Pogradec – w mieście nie ma zabytków, natomiast w okolicach poukrywanych jest ich mnóstwo. Istnieje przypuszczenie, że Pogradec był jednym z ulubionych miejsc na złapanie oddechu przez rodziców cesarza Justyniana! Cóż, piaszczyste plaże, ośrodki wypoczynkowe i restauracje zachęcają do zatrzymania się i odpoczynku. Zachęciły tak skutecznie albańskiego dyktatora Envera Hodżę, że ponoć trójka jego dzieci spłodzona została właśnie po albańskiej stronie jeziora… Uwaga – w lokalnych kawiarniach podają podobno najlepsze trileče!

C) Stenje/Gorice

Rzadko uczęszczane przejście graniczne pomiędzy jeziorami Ochrydzkim i Prespą. Korzystają z niego często Albańczycy udający się na macedońską plażę Stenje. 

W pobliżu: 

1) Konjsko – wieś nad Jeziorem Prespańskim, z którego regularnie wypływają łódeczki na Golem Grad, jedyną wyspę na terytorium Macedonii, zwaną również Wyspą Żmii. 

2) Korcza – w odległości kilkudziesięciu kilometrów na południe od granicy znajduje się niezwykłe albańskie miasto Korcza, które przełamuje wszelkie stereotypy na temat Albanii. Jesteś fanem ikonopisarstwa? Tutaj znajdziesz jedno z najlepszych Muzeów Ikon na Bałkanach! Więcej o Korczy tutaj

PLANOWANIE PODRÓŻY

Wybierasz się samochodem na bałkański urlop? Planujesz objazdówkę po krajach byłej Jugosławii? Więcej informacji na temat dojazdu, przepisów i wymaganych dokumentów znajdziesz w kategorii samochodem.

Brakuje Ci czasu na czytanie przewodników, poszukiwania noclegów, przeglądanie opinii? Marzy Ci się wyjazd inny niż wszystkie? Potrzebujesz atrakcji dla każdego członka rodziny? Napisz do mnie, zaplanuję Twoją podróż tak, jak tego chcesz!