Co zobaczyć w Macedonii? Macedonia – czy warto pojechać? To dwa najczęstsze pytania zadawane w Google przez polskich użytkowników. Są takie miejsca, które pod hasztagiem #macedonia polecane są najczęściej. Kanion Matka, monastyr Jovana z Kaneo w Ochrydzie, bazar w Skopje…
Macedonia jest krajem, w którym przy głównych turystycznych trasach, zaledwie dwa kroki od nich, można trafić na perłę. Prawda, czasami trzeba się postarać bardziej. Widoki natomiast wynagradzają wszystko.
W dzisiejszym wpisie przedstawiam subiektywną listę 10 instagramowych miejsc w Macedonii. Co warto zobaczyć w Macedonii? Zerknij poniżej!
Byłeś/aś w Macedonii i masz Instagrama? Oznacz mnie pod kolejnym zdjęciem #domacedonii! Śledź moj profil na Instagramie!
Zovikj, Mariovo
Zabytkowy kamienny most znajdujący się kilkaset metrów od wioski Zovikj (Зовиќ) to punkt programu wielu wypraw 4×4. Malowniczo położona konstrukcja nazywany jest także „mostem filmowym”. Pojawia się w filmie Milčo Mančevskiego, Proch i pył (2001).
Park Narodowy Galičica
Spośród wszystkich wymienionych w zestawieniu, jest to najłatwiej osiągalne miejsce dla osób wypoczywających nad Jeziorem Ochrydzkim. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jedni wybiorą się na wyprawę jeepami, inni na spacer w niższej części pasma Galičica. Wielbiciele trekkingu udadzą się na szczyt Magaro, a smakosze zdecydują się na macedoński wieczór w towarzystwie ubranych w lokalne stroje mieszkańców, z którymi zjedzą posiłek. Możliwości są dziesiątki! Trzeba tylko mieć oczy szeroko otwarte, żeby nie minąć tabliczki kierującej do niepozornego na pierwszy rzut oka punktu widokowego…
Prilep i jego okolice
Pisałam już o Prilepie, pisałam także o malowniczej drodze do pięknego monastyru Treskavec. To nie są jedyne zachwycające miejsca w okolicy. Poza Treskavcem równie wartym zobaczenia (i sfotografowania!) jest cerkiew św. Michała Archanioła w dzielnicy Varoš oraz monastyr Zrze. Malutka čaršija, którą przykryć można dłonią, ma niepowtarzalny klimat. Idealna na instagrama jest prilepska skara, czyli mięso przyrządzane na ogniu. Miasto słynie ze swojego jedzenia! A jeśli jeszcze Cię nie przekonałam, to wyszukaj sobie prilepskie marmurowe jezioro. I co powiesz?
Park Narodowy Pelister
To spacer z widokiem na górę Baba i Pelister sprawiły, że zakiełkowała we mnie myśl o trekkingu w Macedonii. Potem odkryłam macedoński ski tour i catskiing, zaczęłam szukać zdjęć i materiałów wideo.
Park jest bardzo dobrze przygotowany na wizyty. Działają tu hotele, ville, schroniska górskie. Są wyznaczone miejsca na biwak, są szlaki piesze i dla rowerów górskich. Są nawet specjalne tematyczne szlaki: ścieżka edukacyjno-rekreacyjna dla dzieci czy szlak śladem pierwszej wojny światowej.
W październiku 2020 roku organizuję trekking macedońskim szlakiem. Jednym z przystanków będzie Park Narodowy Pelister. Dotrzemy do Wielkiego Jeziora (na zdjęciu) i wrócimy na nocleg do schroniska. Więcej informacji tutaj!
Kościół św. Mikołaja, Mavrovo
Gdy tylko zobaczyłam je na zdjęciu, wiedziałam, że muszę tam dotrzeć. Poszukiwaczy miejsc, którzy mierzą atrakcyjność zdjęcia wysiłkiem włożonym w jego odnalezienie, nie zadowoli. Bardzo łatwo tu dotrzeć. Jadąc od monastyru Jovana Bigorskiego należy zjechać z głównej drogi przed miejscowością Mavrovi Anovi. Potem kierujemy się przed siebie. Po pewnym czasie w oddali pokaże nam się podtopiony kościółek.
To miejsce zmienia się w zależności od pory roku. Raz do świątyni można wejść, lecz innym razem woda dosięga linii okien. Zdjęcia nieodmiennie wychodzą niesamowite. A w pobliżu znajduje się bardzo przyjemna restauracja.
Jezioro Kozjak
Tu mnie jeszcze nie było! Być może dlatego najwięcej zapisanych zdjęć na Instagramie mam właśnie z widokiem na Jezioro Kozjak. To najdłuższe sztuczne jezioro w Macedonii. Znajduje się między masywem Suva Gora i rezerwatem Jasen. Jezioro cieszy się ogromną popularnością wśród… wędkarzy.
Kozjak znajduje się zaledwie 50 kilometrów od Skopje, ale wyjazd trzeba dobrze zaplanować. Drogę nad Jezioro pokonuje się wahadłowo. Jeśli nie trafimy w godziny przejazdu, czeka nas długie oczekiwanie.
Jaskinia Pešna
Nazywana niekiedy Helmovym Jarem (tak, tym z Władcy Pierścieni). Wciąż rzadko odwiedzana przez turystów, nawet sami Macedończycy nie zawsze wiedzą o jej istnieniu i potencjale. Nie jest to ogromna jaskinia, ale droga do niej, ruiny średniowiecznej twierdzy i klimat robią wrażenie. Zresztą, spójrzcie na to zdjęcie.
Wodospad Duf
Park Narodowy Mavrovo po raz drugi! Zresztą, długo zastanawiałam się, które atrakcje Mavrova wybrać. Parę zostawiłam w zanadrzu dla tych, którzy wybiorą się ze mną na wycieczkę. 🙂
Wodospady i źródła nie są niespotykaną atrakcją w Macedonii. Najbardziej znane i wymieniane w przewodnikach są chyba wodospady Kolešino i Smolari niedaleko Strumicy. Nie miałam okazji ich oglądać, nie wypowiem się więc na temat ich urody. Wodospad Duf jest jednak o tyle atrakcyjniejszy, że znajduje się przy drodze ze Skopje do Ochrydy. Nie przy głównej… ale znowu nie tak daleko!
Wodospad Duf również zobaczymy podczas macedońskiego trekkingu! Jeszcze nie jesteś na liście uczestników?
Zmień to, zapisz się tutaj!
Wieś Brajčino
Gdy zanurzysz się w uliczki tej wioski, czas się zatrzyma. Krystalicznie czyste górskie powietrze przepełnione jest historią, legendami, lecz także zapachem ziół i słodyczą miodu. Stąd dotrzesz do szczytu Pelister, ale i dalej, do Wielkiego Jeziora. Jednak to, co zachwyci Cię najbardziej, to oryginalna architektura. Począwszy od pięknych domów mieszkalnych z kamienia, po zachwycające cerkwie i monastyr św. Petki. Miejscowość słynie również ze swoich wyrobów owocowych, od dżemów, konfitur i kompotów, po rozgrzewający, słodki likier.
Jezioro Dojran
Mój największy niezrealizowany wyrzut sumienia! Jezioro Dojran, położone na granicy grecko-macedońskiej, to miejsce do którego wybieram się od dawna. A to za sprawą dokumentu o rybakach. Miejscowa tradycja rybacka bowiem do połowu ryb wykorzystuje… ptaki! Turystów to tektoniczne jezioro przyciąga ze względu na inne walory – zdrowotne. Nie jest to idealne miejsce do kąpieli ze względu na muliste dno i dużą ilość wodorostów. Z drugiej strony – przypisuje się im właściwości lecznicze. Okłady błotne oraz algi pomagają osobom z reumatyzmem i chorobami skóry. Ze względu na wysoką zawartość jodu w powietrzu, przyjeżdżają tu także chorzy na astmę i cierpiący na inne dolegliwości układu oddechowego. Jezioro wciąż jednak pozostaje atrakcją lokalną i więcej tu kwater prywatnych niż hoteli.
W październiku wybieramy się na kulinarną wyprawę do Macedonii, podczas której odwiedzimy parę z wyżej wymienionych miejsc. Są jeszcze miejsca! Chcesz wziąć udział w wyprawie? Napisz: justyna(at)domacedonii.pl!