ochryda atrakcje
Ochryda | przewodnik

Ochryda i co dalej? Przewodnik po Ochrydzie

27 maja 2020

Ochryda tętni życiem i zachwyca przez cały rok. Za sprawą pięknie położonych i zniewalających cerkwi zwana Bałkańskim Jeruzalem, przyciąga nie tylko wielbicieli sztuki prawosławnej. Stolica macedońskiej turystyki jest coraz atrakcyjniejszym kierunkiem wypoczynkowym. Krystalicznie czyste Jezioro Ochrydzkie to raj dla nurków, a szczyty pasma Galičica zadowolą amatorów wycieczek górskich. Ale jest sporo miejsc, o których nie wspominają przewodniki Pascala czy Lonely Planet…

Informacje dotyczące dojazdów i czarterów dotyczą sytuacji jeszcze sprzed epidemii koronawirusa. Ponieważ jednak wszystko wskazuje na to, że Macedonia w lipcu będzie jak najbardziej dostępna dla turystów, a touroperatorzy polscy wciąż mają na swoich stronach ofertę wakacyjną nad Jeziorem Ochrydzkim, postanowiłam pozostawić te sekcje.
Trzymam kciuki za macedońskie urlopy podczas wakacji 2020!

Spis treści

URLOP W MACEDONII A OTWARCIE GRANIC

27 maja Minsiter Zdrowia Macedonii ogłosił, że w pierwszej połowie czerwca planowane jest otwarcie granic dla sąsiadów Macedonii. Prawdopodobne pełne otwarcie granic ma nastąpić po 15 czerwca.

Od 27 maja zniesiona została godzina policyjna. Od 28 maja zaczynają działać restauracje, kafany i kawiarnie, na razie tylko część zewnętrzna. Nadal nie ma daty otwarcia hoteli, ale już trwają prace nad protokołami sanitarnymi, powinno to nastąpić wkrótce. Ponieważ nacisk na otwarcie granic ze strony Unii i sąsiadów rośnie, otwarcie granic dla turystów zagranicznych jeszcze w czerwcu jest prawdopodobne. Wiele zależy jednak od sytuacji epidemiologicznej.

Zachęcam do zajrzenia do wpisu:
Koronawirus – czy pojedziemy do Macedonii?

Ochryda – jak tu dotrzeć?

1) Samolot

Niestety, poza lotami czarterowymi nie istnieje bezpośrednie połączenie między Polską i Ochrydą. Warto jednak wypatrywać okazji. Już za kilkadziesiąt złotych można polecieć tanimi liniami do Ochrydy z Wiednia, Mediolanu, Malmo, Londynu i Dortmundu.

W sezonie od maja do września istnieje możliwość zakupienia biletów w jedną lub obie strony u polskich biur podróży organizujących wypoczynek nad Jeziorem Ochrydzkim. Czartery dostępne są z Katowic i Warszawy

Lotnisko im. św. Pawła Apostoła znajduje się kilka kilometrów od Ochrydy. Taksówka do centrum miasta do koszt ok. 7-10 euro. Niektóre hotele oraz wiele kwater prywatnych oferuje odbiór z lotniska, czasem nawet w cenie noclegu.

Jezioro Ochrydzkie
Taksówka wodna na Jeziorze Ochrydzkim!

2) Autobus i taksówka ze Skopje

Jeżeli nie decydujemy się na zorganizowany wypoczynek z biurem podróży, możemy przylecieć do Skopje. Loty Warszawa-Skopje dostępne są przez cały rok. Z lotniska na dworzec autobusowy, z którego odchodzą busy do Ochrydy, dostaniemy się linią Vardar Express. Ochryda ze Skopje połączeń ma kilkanaście, od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych. Bilet kupujemy w kasie dworca. Koszt to ok. 7-9 euro. Podróż trwa 3-3,5 h.

Koszt taksówki z lotniska w Skopje do Ochrydy waha się w granicach 100 euro. Podróż trwa ok. 2,5 h.

Ochrydzki dworzec autobusowy jest oddalony o trzy kilometry na północny-wschód od portu. Taksówka do centrum kosztuje od 3 do 5 euro.

ochryda co zobaczyć
Uliczki najstarszej części Ochrydy

3) Dojazd z Polski do Ochrydy

W tym ubiegłorocznym wpisie opisywałam warianty najszybszych i najbardziej ekonomicznych tras z Polski do Macedonii. Z racji niepewnych granic (zwłaszcza przejazdu przez Węgry) w tej chwili jest to jedynie tekst poglądowy. Gdy sprawa ze swobodnym przekraczaniem granic się wyklaruje, tekst zostanie zaktualizowany.

4) Poruszanie się po Ochrydzie

Po prostu – pieszo! Nie ma nic bardziej urokliwego niż krążenie ochrydzkimi uliczkami. Na pierwszy ogień warto oczywiście udać się ograniczonego istniejącymi już tylko szczątkowo murami starożytnego Lychnidos. Zalesione wzgórze wokół twierdzy cara Samuela poprzecinane jest ścieżkami dla pieszych, które nawet w szczycie sezonu pozostają ciche i spokojne. Dodatkowo podczas takich wędrówek przypadkiem udaje się trafić na dziką plażę albo małą jaskinię, na której warto zaplanować piknik i opalanie…

Do takich miejsc dotrzeć da się także wodną taksówką, których pełno cumuje w okolicach przystani, przy miejskich plażach i w Kaneo. Rejsik kilkuosobową łodzią lub motorówką kosztuje od kilku do kilkunastu euro, w zależności od czasu i liczby wynajmujących. Istnieje także możliwość wynajęcia takiej wodnej taksówki na własny użytek.

Kiedy już poznamy zaułki starej części, pozostaje promenada nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego. Urokliwy deptak ciągnie się kilka kilometrów! Można też skierować się w drugą stronę, również wzdłuż brzegu, starą drogą do Strugi.

Wybrane zabytki

saint sophia ohrid
Cerkiew Mądrości Bożej w Ochrydzie

Cerkiew Najświętszej Bogurodzicy – Perivleptos

Moim zdaniem – najpiękniejsza cerkiew w Ochrydzie. Jest jednym z najcenniejszych zabytków sakralnych w Macedonii. Wzniesiona w 1295 roku, przez chwilę pełniła funkcję głównej świątyni arcybiskupstwa ochrydzkiego. Odnowiona w ostatnich latach, zachwyca przepięknymi freskami. Niemniej zachwyca widok z dziedzińca przed cerkwią.

Więcej o Cerkwi Perivleptos przeczytacie tu:
Najpiękniejsza cerkiew w Ochrydzie

Wstęp do cerkwi: 100 den / 2 euro.

Cerkiew Mądrości Bożej (sv. Sofia)

Niepoprawnie nazywana “cerkwią św. Zofii”. Słowo sophia przetłumaczono z j. polskiego jak Sophie. Tymczasem jest to analogiczne wezwanie, jak stambulskiej Hagia Sophia.

Wybudowana w X lub XI wieku (historycy nie są zgodni). Pełniła funkcję najważniejszej świątyni i siedziby arcybiskupiej od momentu powstania aż do 1466 roku. Wówczas została zamieniona przez Turków na meczet. Cenne freski pokryte zostały wapnem. Dalszym zniszczeniom świątynia uległa podczas wojen bałkańskich, gdy pełniła funkcję magazynu (niektórzy twierdzą, że nawet stajni).

Odrestaurowana, jest jedną z dwóch prawosławnych cerkwi, w których można podziwiać tak dużą liczbę dobrze zachowanych fresków z XI i XII wieku. Drugą jest… cerkiew Mądrości Bożej w Kijowie!

Nie spełnia już funkcji świątyni. Sporadycznie odprawia się w niej obrzędy, np. przy okazji chrztu, ślubu oraz święceń kapłańskich. Częściej odbywają się tu koncerty, za sprawą doskonałej akustyki wewnątrz.

Wstęp do cerkwi: 100 den / 2 euro

ochryda zabytki
Widok z murów twierdzy cara Samuela

Twierdza cara Samuela

Najlepszy punkt widokowy w Ochrydzie! Z murów potężnej twierdzy wychodzą wspaniałe zdjęcia tak miasta, jak i Jeziora Ochrydzkiego. Choć wewnątrz murów nie ma nic do oglądania, za jedno euro warto się tam wspiąć.

I przy okazji poznać legendę o twórcy pierwszego Imperium Bułgarskiego (ze stolicą w… Ochrydzie), Samuelu. O początkowej potędze i spektakularnej klęsce w bitwie pod Klidon. I śmierci w wyniku ataku nerwowego, gdy z murów swej twierdzy zobaczył powracające, oślepione wojsko.

Wstęp na teren twierdzy: 60 den / 1 euro

Starożytny teatr

Świadek długiej i bogatej historii świetnego Lychnidos! Początkowo teatr grecki, przez Rzymian przerobiony na arenę dla gladiatorów. Przez wiele wieków ukryty pod ziemią, w ubiegłym wieku odnaleziony. Odrestaurowany w ostatnich latach, dzisiaj wykorzystywany w celach rozrywkowych. To tutaj otwierany i zamykany jest największy i najsłynniejszy ochrydzki festiwal, Ohridsko Leto (Ochrydzkie Lato).

Wstęp: bezpłatny

Najstarszy słowiański uniwersytet – Plaošnik

Jedno z najważniejszych miejsc dla macedońskiej tożsamości, dla kultury prawosławnej i… dla Słowian, a przynajmniej takim być powinno. To tutaj św. Kliment otworzył Szkołę Piśmienniczą, w której w IX wieku uczyło się nawet 3500 ludzi! Tym samym “słowiański uniwersytet” wyprzedził powstanie Uniwersytetu w Bolonii o ponad sto lat! Tu św. Kliment pracował nad uproszczeniem głagolicy i w efekcie – stworzył cyrylicę, która przetrwała do dziś. Tu wreszcie jeden z dwu najważniejszych macedońskich świętych został pochowany, a jego relikwie znajdują się w cerkwi pod wezwaniem św. Pantelejmona i Klimenta do dziś.

ochryda zwiedzanie
Muzułmańska turba (mauzoleum) na Plaošniku

W czasach Imperium Osmańskiego cerkiew została zmieniona w meczet. Jedyną pozostałością po tym okresie jest mauzoleum (turbe) dostojnika Sinana Celebiego.

Wokół cerkwi trwają prace archeologiczne. W ostatnich latach odnaleziono ślady wczesnochrześcijańskiej świątyni oraz baptysterium. Warte zobaczenia są doskonale zachowane mozaiki.

Wstęp na teren Plaošnika: 100 den / 2 euro

Instaspot – Jovan z Kaneo

Jeżeli kiedykolwiek widzieliście gdzieś reklamę wakacji w Ochrydzie, na pewno znalazło się tam zdjęcie z Kaneo! To chyba najbardziej fotogeniczne miejsce w Ochrydzie. Choć samo wnętrze cerkwi pod wezwaniem Jana Teologa nie cieszy się taką popularnością, z Kaneo zdjęcie robią wszyscy. Do cerkwi można dotrzeć na kilka sposobów: idąc mostami wzdłuż jeziora lub taksówką wodną, przez las od strony Plaošnika i twierdzy Samuela lub spacerowym chodnikiem od starej części miasta.

Pro tip: w restauracji Kaneo dostaniecie najlepsze plašici w Ochrydzie.

Wstęp: do cerkwi 100 den / 2 euro, teren wokół cerkwi dostępny bezpłatnie

kaneo ohrid
Ja też mam zdjęcie z Jovanem 🙂

Mesokastro i Star Činar

Kiedy będziecie w Ochrydzie, przejdziecie obok tego drzewa dziesiątki razy i nie zwrócicie na nie uwagi. Prawdopodobnie nawet mijane meczety staną się w końcu po prostu elementem krajobrazu. A tymczasem najbardziej zatłoczona ochrydzka uliczka to dawna muzułmańska dzielnica, powstała za czasów Imperium Osmańskiego.

Wciąż działające meczety nie stanowią może szczególnej wartości historycznej, ale już potężny platan tak. Zgodnie z legendą miał go zasadzić sam św. Kliment Ochrydzki. Według badań liczy sobie ponad 900 lat. Ogromne drzewo w czasach panowania tureckiego pełniło funkcję… zakładu fryzjerskiego, a nawet małej kawiarni. Dziś w jego cieniu kryją się turyści i mieszkańcy.

Okolice Ochrydy – wybrane atrakcje

Szukasz atrakcji w i wokół Ochrydy?
Zapisz się na newsletter, a w zamian otrzymasz całą listę!

Klasztor św. Nauma

Obowiązkowym punktem zwiedzania dla wypoczywających w Ochrydzie jest klasztor świętego Nauma. Do klasztoru, znajdującego się niemal przy samej granicy macedońsko-albańskiej, dotrzeć można taksówką lub busikiem, krętą drogą prowadzącą wzdłuż Jeziora Ochrydzkiego. W przypadku drugiej opcji warto mieć na uwadze, że podróż bywa mało komfortowa: jedzie się długo, autobusy są często ciasno wypełnione ludźmi, bywa duszno i gorąco, a zakręty dają w kość.

Atrakcyjniejszym dla niektórych rozwiązaniem będzie rejs promem, który odpływa z przystani. Promów jest kilka i jeśli tylko zbliżymy się do portu, na pewno zostaniemy zasypani ulotkami. Najczęściej wybieranym przez biura podróży i grupy zorganizowane jest Aleksandrija. Prom wypływa o 13 z Ochrydy w kierunku św. Nauma, po drodze wpływając na półgodzinną przerwę do przystani przy Muzeum na wodzie (Zatoki Kości), a o 17:30 wraca ze św. Nauma do Ochrydy. W wysokim sezonie od 15 lipca do 30 sierpnia jest dodatkowy kurs, wypływający o 10 z Ochrydy, wracający o 15:30 z klasztoru. Rejs trwa ok. 1,5 h. Bilet w obie strony to koszt 10 euro.

“Kako Struga nema druga”

Kiedy już zrobimy sobie zdjęcie w najbardziej fotogenicznym miejscu Macedonii, zakupimy ochrydzkie perły i odbędziemy rejs do świętego Nauma, nie wyczerpiemy nawet drobnej części  możliwości, jakie oferuje okolica! Koniecznie zainteresujmy się poetyckim miastem Struga. Tam od 1962 roku odbywają się strużańskie wieczory poezji. W 1987 roku najwyższy laur przyznano Tadeuszowi Różewiczowi, a w 2018 Adamowi Zagajewskiemu! Wśród laureatów znajdują się takie nazwiska jak Bułat Okudżawa, Pablo Neruda, Allen Ginsberg czy Margaret Atwood.

Miasto ma niezwykły urok, a magii dodatkowo dodaje mu dzielący je na pół Czarny Drin. Jest to miasto, które mimo trudności ciężko pracuje nad skonsolidowaniem mieszanej etnicznie społeczności albańsko-macedońskiej. Warto zajrzeć do cerkwi św. Jerzego z pięknym ikonostasem z XIX wieku oraz odnowionymi freskami braci Makariev. Najcenniejszym skarbem świątyni jest ikona przedstawiająca patrona cerkwi, pochodząca z 1267 roku. Architektoniczną, dobrze zachowaną perełką kultury muzułmańskiej w mieście jest zaś islamska świątynia suficka, Halveti Tekke.

ochryda okolice
Ukryta cerkiew św. Michała Archanioła we wsi Radozda

Cerkwie wykute w skale

W odległości kilku kilometrów na południowy-zachód od Strugi znajduje się monastyr w wiosce Kališta. Jest to cały zespół klasztorny, w skład którego wchodzi sklep z dewocjonaliami, współczesna cerkiew, restauracja, a nwet plaża. Najcenniejsza jest jednak wykuta w skale XIV-wieczna cerkiew św. Atanazego. Aby do niej wejść, najpierw należy kupić bilet.

Dalej na południe w miejscowości Radožda ukrywa się jeszcze bardziej spektakularna skalna cerkiew św. Michała Archanioła. Freski w niej zachowane, a w zasadzie parę ich warstw, pochodzą z XIII, XIX, XV i XVII wieku!

O ile do Kališty dotrzemy bez problemu, spacerując brzegiem jeziora, o tyle Radožda jest już tylko dla wybranych. Teoretycznie prosta droga kilkukrotnie rozwidla się bez żadnego oznakowania. Efekt jest taki, że pod cerkiew Archanioła Michała docieramy niczym odkrywcy, przerywając przybyciem spokój sennej wioseczki.

Karnawał o tysiącletniej historii

Jeżeli podążymy na północny-zachód od Ochrydy dotrzemy do miejscowości, która przynajmniej raz w roku jest pokazywana we wszystkich stacjach telewizyjnych. W Vevčani, w której można odpocząć w malowniczym otoczeniu strumieni i małych jezior, rokrocznie odbywa się karnawał.

Tradycyjna parada, której korzenie sięgają nawet 1400 lat wstecz, łączy elementy chrześcijańskie i pogańskie. Makabryczne maski i stroje, które podczas pochodu przywdziewają uczestnicy, odstraszają złe moce. Do miasta, które na parę dni staje się Autonomiczną Republiką Vevčani, wjeżdża się przez bramki graniczne, oczywiście po uiszczeniu stosownej opłaty. Wioska warta jest odwiedzenia i poza karnawałem. Jest to idealne miejsce wypadowe w góry Jablanica. W kilku restauracjach nabędziemy paszport obywatela Republiki Vevčani!

jeep safari ochryda
Kadry z jeep safari po Parku Narodowym Galičica

W poszukiwaniu francuskiego koniaku

Skoro o górach mowa, nie można pominąć Parku Narodowego Galičica, usytuowanego pomiędzy jeziorami Ochrydzkim i Prespańskim. Warto udać się na spacer grzbietem masywu i dać zauroczyć przepięknemu widokowi na oba jeziora jednocześnie. Każdy wielbiciel trekkingu znajdzie coś dla siebie, od łagodnych tras po wymagające kondycji podejścia. To także jedno z ulubionych miejsc startu amatorów paralotniarstwa!

Szczęściarze wspinający się na szczyt Magaro mają szansę trafić na bezcenny koniak. W czasie, gdy przebiegał tędy front I wojny światowej, w Galičicy okopali się francuscy żołnierze. Po zakończeniu konfliktu, według lokalnych plotek, miały gdzieniegdzie pozostać butelki francuskiego koniaku…

Wjeżdżając na teren Parku natkniemy się na bramkę, przy której należy wnieść odpowiednią opłatę. Dodatkowo zapłacimy za rower i samochód.

Aktywny wulkan dwa kroki od Ochrydy

Tadam! Kto wiedział, że w odległości kilkunastu kilometrów od wypełnionej turystami promenady ochrydzkiej znajduje się aktywny wulkan? I to w dodatku stanowiący pomnik przyrody!

Duvalo, bo tak się ów jegomość nazywa, znajduje się we wsi Kosel. Nie wygląda zbyt spektakularnie, jest to w zasadzie kilka pęknięć w ziemi, których przybyło jeszcze po serii trzęsień, jakie nawiedziły Ochrydę w 2017 roku.

Jednak po dotarciu na miejsce można być pewnym, że jest się u celu. Z wulkanu (a bardziej poprawnie – z solfatary) wciąż wydobywają się gazy. Unoszący się wokół duszący zapach siarki rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Ochryda – co i gdzie zjeść?

macedonia jedzenie
Ochrydzkie plašici

Rybne specjały

Najczęściej polecanym ochrydzkim specjałem jest ochrydzką pastrmkę (tłumaczona jako pstrąg, właściwie to kuzynka pstrąga, endemiczna ryba z Jeziora Ochrydzkiego). Osobiście wolę fantastyczną zupę rybną, koniecznie w towarzystwie czosnkowego makalo. Warto też spróbować węgorza po ochrydzku.

Z dań rybnych i wysokiej jakości obsługi słynie Restauracja Sveti Sofia, zaraz obok słynnej cerkwi pod tym wezwaniem. Mimo wysokich cen warto skusić się tu na węgorza.

Ochrydzki tort naleśnikowy

Jeśli natomiast mamy apetyt na coś charakterystycznego dla Ochrydy, warto na lokalnym bazarze wypatrywać świeżego (tazegjomleze (rodzaj “tortu z naleśników”, niekiedy przekładanych słonym serem).

Słynącą z gjomleze restauracją, mieszczącą się w pięknym budynku stylizowanym na miejscową architekturę, z drewna i kamienia, jest Terasa Utarna. Czego tu nie ma! Domowe soki, konfitury, nalewki, ajvar, ochrydzkie makalo, pity prosto z pieca. Tu kuchnia naprawdę jest domowa.

macedonia jedzenie
Gjomleze – ochrydzki specjał w restauracji Terasa Utarna

Dla pań perły, dla panów przekąska do piwa

Wieczorem, przy zachodzie słońca, dobrze przejść się do Kaneo i przy winie lub piwie usiąść na tarasie, przegryzając plašici – smażone do chrupkości małe rybki.

Plašici (z tej samej rodziny co nasza ukleja) to malutkie rybki, od których aż drży tafla Jeziora Ochrydzkiego. Macedończycy śmieją się, że Bóg stworzył je równościowo: dla kobiet i mężczyzn. Kobiety mają z nich ochrydzkie perły, mężczyźni – przekąskę do piwa!

Gigantyczną porcję plašici i duży wybór win macedońskich dostaniemy w Kaneo Letna Bavcha&Restoran. Uwaga! Działa tylko sezonowo!

apartamenty ochryda
Macedońskie Saint Tropez – Trpejca

Ochryda – gdzie spać?

Rozpiętość cenowa jest ogromna, a tańszy obiekt nie zawsze oznacza niską jakość (i odwrotnie). Prawda jest taka, że mieszkańcy w ogromnej części utrzymują się z turystów, a ci są ich błogosławieństwem, lecz i przekleństwem. W Ochrydzie bardzo trudno jest wynająć mieszkanie długoterminowo, bo… króluje wynajem na krótszy okres, dla turystów.

Jeśli nasz urlop przypada w lipcu bądź sierpniu, dobrze jest zainteresować się wynajmem prywatnej kwatery nawet pół roku wcześniej. Jednak poza sezonem też w Ochrydzie bywa tłoczno. Ze względu na długie weekendy, święta czy festiwale pozornie neutralne terminy mogą zaskoczyć wyższymi cenami.

Wokół Jeziora Ochrydzkiego (uwaga – również po albańskiej stronie!) każdy znajdzie coś dla siebie. Od ogromnych hoteli z zapleczem spa czy luksusowe ville z tarasem basenowym, przez apartamenty z domową kuchnią, po prywatne kwatery i campingi.

Jeżeli chcemy uwolnić się od zgiełku miasta, dobrze jest szukać villi i hoteli wzdłuż brzegu Jeziora Ochrydzkiego. Tutaj popularnością cieszy się ochrydzkie Saint Tropez, czyli Trpejca, ale Dolno Konjsko Peštani depczą mu po piętach). Nie ograniczajmy się jednak wyłącznie do pasa na wschód od Ochrydy – Struga i jej okolice też warte są uwagi. Jeśli nie zależy nam na bezpośrednim sąsiedztwie jeziora, zajrzyjmy do Gorno Konjsko czy Elšani.

Potrzebujesz pomocy w znalezieniu apartamentu? Nie możesz zdecydować się, który hotel nad Jeziorem Ochrydzkim jest najlepszy na rodzinne wakacje?
Zajrzyj tutaj lub napisz na justyna[at]domacedoni.pl!

Wycieczki fakultatywne i inne

Ochryda ma naprawdę wiele do zaoferowania! Liczne lokalne biura oferują wycieczki jednodniowe z przewodnikiem, a znajdzie się też coś dla miłośników adrenaliny.

Rejs po Jeziorze Ochrydzkim. Zdjęcie: Wioletta Stachura

Jezioro Ochrydzkie słynie z doskonałych warunków do nurkowania. Niezwykła przejrzystość jeziora sprawia, że zwiedzanie głębinowe zadowoli najbardziej nawet wymagających! Ale to nie jedyna możliwość wykorzystania przejrzystości jeziora. Romantyczny rejs żaglówką o zachodzie słońca? Albo rodzinna wyprawa kajakami?

Gdy już znudzi cię leżenie i smakowanie macedońskiej kuchni, wybierz się na wycieczkę górską lub rowerową! Ciekawostka: w Macedonii ogromną popularnością cieszą się rowery górskie!

A jeśli naprawdę za mało ci adrenaliny, to mam rozwiązanie. Paralotniarstwo, tor kartingowy, wyprawa jeepami po niedostępnych drogach Parku Narodowego bądź wycieczka na quadach. Co wybierasz?

Newsletter i prezent do pobrania!

Chcesz otrzymać darmową listę atrakcji nieoczywistych w Ochrydzie?
Koniecznie zapisz się na newsletter!

5 6
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Zobacz wszystkie komentarze
Krzysztof
Krzysztof
3 miesięcy temu

Tak

trackback

[…] Więcej informacji praktycznych o Ochrydzie znajdziesz we wpisie: Ochryda – i co dalej? […]

Jarek
8 miesięcy temu

Świetnie napisane. Dobrze się czyta.

Marta Kostyrka
1 rok temu

Dzięki za ten artykuł. Będziemy w Ochrydzie we wrześniu. Skorzystamy z podpowiedzi z przyjemnością. Pozdrawiam. 🙂

Tomek
1 rok temu

Witam!
można prosić o namiary na wspomnianą Panią Grażynkę? Zatrzymuję się co prawda w innym hotelu, ale bardzo fajnie byłoby wpaść i chwilę porozmawiać 🙂

Agata
1 rok temu

Wspaniały artykuł, dzięki woim opowiescią z każdym dniem coraz bardziej nie mogę się doczeka pobytu w Macedonii