Macedonię można zwiedzać pod pretekstem różnych motywów przewodnich. Jednym z bardziej spektakularnych, ale także wymagającym nieco wysiłku, jest szlak cerkiewny. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że daje możliwość odwiedzenia każdego zakątka kraju, zapewnia fantastyczne doznania duchowe i estetyczne, a przede wszystkim – jest elastyczny, bowiem każdy włóczęga może układać go na własne życzenie.
Klasztory w Macedonii – zasady pobytu
Na terytorium Macedonii – na powierzchni wynoszącej około dwudziestu pięciu tysięcy kilometrów kwadratowych – znajduje się 270 klasztorów, w tym 150 zachowanych w stanie dobrym lub bardzo dobrym. W wielu z nich przypadkowy wędrowiec może poprosić o nocleg w dostępnych dormitoriach. Warunki są oczywiście różne. Niekiedy wiekowe monastery oferują wspólną przestrzeń, w której kilka do kilkunastu osób spędza noc na siennikach lub karimatach, toaleta jest wspólna, a dostęp do ciepłej wody wcale nie taki oczywisty. Są i takie miejsca, gdzie odnowione pomieszczenia wyposażone są w prywatną łazienkę, ogrzewanie, a nawet sieć internetową, należą one jednak do rzadkości. W wielu klasztorach za nocleg nie pobierana jest żadna opłata, w innych zwykle waha się od 3 do 8 euro.
1. Droga do klasztoru
Do większości klasztorów nie dostaniemy się transportem publicznym. Zwykle nie jest to tak problematyczne jak brzmi – często monastyry oddalone są zaledwie parę kilometrów od wsi czy miasteczka, do którego dojeżdżają busy lub minivany. W ostateczności wystarczy zamówić taksówkę lub złapać autostop. Są jednak i takie, do których dotarcie wymagać będzie wysiłku: przejścia przez góry, wędrówki przez las czy kilkukrotnego dopytania o drogę miejscowych, bo nikt nie widział potrzeby, by ustawić tablicę informacyjną.
2. Komunikacja
Zakonnicy i zakonnice w działających monastyrach są bardzo przyjaźni, zwykle częstują herbatą i klasztornymi wyrobami, udzielają informacji o historii danego miejsca lub patrona klasztoru. Wielu zna podstawowe zwroty w języku angielskim, inni posługują się nim płynnie. Dość popularny jest język grecki, nie powinniśmy mieć problemu w komunikacji w języku serbskim, chorwackim, często też rosyjskim.
3. Liturgia o świcie
Gdy planujemy wizytę w danym miejscu, warto zorientować się, czy wkrótce nie przypada święto patronalne, ponieważ wówczas spokojne zazwyczaj cerkwie i monastyry nawiedzają setki do tysięcy pielgrzymów. Kiedy prosimy o nocleg, poinformujmy zawczasu czy zamierzamy uczestniczyć w liturgii. Niezależnie od tego, czy uważamy się za wierzących, czy raczej unikamy przejawów religijności, warto choć raz wstać o świcie na modlitwę. To naprawdę niezwykłe przeżycie duchowe, ale także – estetyczne.
4. Gość w dom…
Pamiętajmy, że klasztory to nie tylko, ani nawet nie przede wszystkim, atrakcja turystyczna. To również dom przebywających tam zakonników, zakonnic, często także osób świeckich, pomagających w utrzymaniu kompleksu. Obiekty te mają ściśle określone godziny otwarcia. Co prawda, jeżeli dotrzemy do klasztornych bram po zmroku z marnymi możliwościami powrotu już po zamknięciu bramy, najprawdopodobniej zostaniemy wpuszczeni i ugoszczeni. Wybierając się w odwiedziny, miejmy jednak na uwadze najprostsze zasady dobrego wychowania.
5. Z dala od technologii
Poza nielicznymi wyjątkami, nie spodziewajmy się na miejscu technologicznych udogodnień – komputerów, telewizorów, często nawet sieci komórkowej.
6. Post ciała i ducha
W wielu monastyrach gościom oferowany jest skromny poczęstunek, w zasadzie we wszystkich udostępnione miejsce do przygotowania jedzenia we własnym zakresie. Spora część zakonników nie spożywa mięsa. W dobrym tonie jest powstrzymać się od jego spożywania. Jeżeli odwiedzamy monastyr w okresie postu w kalendarzu prawosławnym, starajmy się przestrzegać jego reguł.
Więcej na temat postu znajdziesz we wpisie o
Wielkanocy w Macedonii!
7. Śluby milczenia
Nie zmuszajmy zakonników/zakonnic do rozmowy, a ich milczenia nie odbierajmy jako chłodnego, niechętnego traktowania. Niekiedy rozmowa z gośćmi wymaga specjalnego pozwolenia od igumena lub po prostu przeszkadzamy zagadniętej osobie w modlitwie.
8. Nocleg nie dla każdego
Część klasztorów będzie miała osobne przestrzenie dla kobiet, dla mężczyzn, a także wyłącznie dla duchownych. Na terenie Macedonii nie funkcjonują klasztory, do których nie miałyby wstępu kobiety. Są jednak monastyry, w których na noc zostać mogą wyłącznie mężczyźni lub wyłącznie kobiety.
9. Klasztorne nalewki i rakija
Na terenie monastyrów obowiązuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych. Jeżeli nie zostaniemy poczęstowani (np. klasztorną nalewką czy rakiją), powstrzymajmy się przed spożywaniem własnego alkoholu.
10. Nocleg za oliwę z oliwek i świece
Dobrze widziane są drobne podarunki na rzecz klasztoru. Nie chodzi tu o kosztowne rzeczy. Do listy najczęstszych, praktycznych podarków należą: oliwa z oliwek, olej, świece, suszone owoce, owoce lub warzywa, orzechy. Warto zostawić też drobny datek na utrzymanie kompleksu.
Lista klasztorów w Macedonii
Poniżej przygotowałam subiektywny wybór macedońskich klasztorów, które można odwiedzić, z podziałem na regiony. Stopniowo będę opisywać poszczególne z nich w osobnych wpisach, podlinkowując je.
Pogrubioną czcionką zaznaczone zostały klasztory, w których istnieje możliwość poproszenia o nocleg.
A) OKOLICE SKOPJE
- Monastyr św. Pantelejmona (Gorno Nerezi)
- Monastyr Marka (Markova Sušica)
- Monastyr Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny (Matka)
B) REGION POLOG
- Monastyr Lešok
- Monastyr św. Jana Bigorskiego
C) POŁUDNIOWY-ZACHÓD
- Monastyr św. Jerzego (Rajčica)
- Monastyr Przenajświętszej Bogurodzicy Niepokalanej (Dolenci)
- Monastyr św. Nauma
D) REGION PELAGONIA
- Monastyr św. Michała Archanioła – Varoš (Prilep)
- Monastyr Przemienienia Pańskiego – Zrze
- Monastyr Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny – Treskavec
- Monastyr św. Paraskievy (Brajčino)
- Monastyr św. Jerzego (Kurbinovo)
E) REGION VARDAR
- Monastyr św. Jerzego (Negotino)
F) POŁUDNIOWY-WSCHÓD
- Monastyr Piętnastu Świętych Męczenników (Strumica)
- Monastyr Matki Bożej Eleusa – Veljuša
- Monastyr św. Leontiusa – Vodocha
G) WSCHÓD I PÓŁNOCNY-WSCHÓD
- Monastyr św. Gabriela Lesnovskiego
- Monastyr św. Joachima Osogovskiego
- Monastyr św. Jerzego Męczennika (Staro Nagoričane)
Chcesz udać się w szlak śladem klasztorów lub odwiedzić któryś z powyższej listy? Potrzebujesz pomocy w planowaniu, masz dodatkowe pytania? Napisz do mnie: justyna@domacedonii.pl!
Pingback: Zakonnicy w jaskiniach. Monastyr św. Gabriela Lesnovskiego : Do Macedonii