samochodem do macedonii
praktyczne

Samochodem do Macedonii, cz. 2

7 lipca 2020

Jeśli wybierasz się do Macedonii samochodem lub zamierzasz tu wypożyczyć auto, dobrze zapoznać się z najważniejszymi przepisami!

W tym wpisie znajdziesz informacje o przepisach drogowych, obowiązujących w Macedonii. Dodatkowo, dowiesz się ile alkoholu „na pamiątkę” przewieziesz przez macedońskie granice. Nawet jeśli sądzisz, że Cię to nie dotyczy, zajrzyj do akapitu o meldunku. Poza tym umieściłam też parę uwag o oznakowaniu, stanie dróg, przejściach granicznych, parkowaniu, itp.

Czegoś brakuje? Napisz w komentarzu lub zadaj mi pytanie – postaram się znaleźć odpowiedź!

Spis treści

Przepisy drogowe
Mandaty
Przepisy celne
Meldunek
Stan dróg i ich oznakowanie
Cennik autostrad
Najważniejsze przejścia graniczne
Parkowanie
Wypożyczenie auta

macedońskie drogi

Przepisy drogowe

Honorowane jest polskie prawo jazdy w przypadku wizyty do trzech miesięcy. Jeżeli planujemy dłuższy pobyt, zalecane jest posiadanie międzynarodowego prawa jazdy.

Jeżeli nie jesteśmy właścicielami pojazdu, którym się poruszamy, konieczne jest pełnomocnictwo przetłumaczone na język angielski. Brak tego dokumentu może skutkować nie tylko niemożliwością wjazdu do kraju, ale nawet konfiskatą pojazdu. Wymagana jest również Zielona Karta. Jeżeli jej nie mamy, na granicy możemy zakupić polisę ubezpieczeniową na Macedonię.

Skrót najważniejszych przepisów obowiązujących w Macedonii:

  • Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, dla kierowców zawodowych (oraz uczących się!) bezwzględnie 0,0 promila
  • Jazda z włączonymi światłami mijania obowiązuje przez całą dobę
  • Od 15 listopada do 15 marca należy jeździć w oponach zimowych lub na łańcuchach
  • Obowiązkowe jest stosowanie pasów bezpieczeństwa dla kierowców i pasażerów na wszystkich siedzeniach, na których fabrycznie zamontowano taki pas
  • Dzieci do 12. roku życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu samochodu. Zakaz dotyczy również osób nietrzeźwych
  • Kierowca, który natknął się na wypadek drogowy, jest zobowiązany, na wniosek służb porządkowych, przetransportować poszkodowanych do najbliższej placówki ratowniczej
  • Osoby podróżujące z nieletnimi mogą zostać poproszone na granicy o okazanie pisemnej i poświadczonej notarialnie zgody rodziców/opiekunów dziecka na podróż z osobami trzecimi. Zgoda drugiego rodzica jest wymagana również w przypadku, gdy dziecko podróżuje tylko z jednym z rodziców
  • Dozwolona prędkość na obszarze zabudowanym, wynosi 50 km/h, niezabudowanym 80 km/h, na autostradzie 120 km/h

Mandaty

Wysokość mandatów przewidziana w macedońskim prawie zbliżona jest do polskich. Wynoszą od 45 euro za większość przewinień, do nawet 400 euro za stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym.

Zabrania się opłacania mandatów w gotówce mundurowym. Jeżeli funkcjonariusz nalega, mamy prawo poprosić o jego dane i zgłosić ten fakt na najbliższym komisariacie.

W przypadku przyznania mandatu, grzywnę należy uiścić w najbliższym banku lub na poczcie na podstawie wydanego nakazu zapłaty. Zawsze bierzmy potwierdzenie zapłaty! Może nam się ono bardzo przydać w przypadku kontroli drogowej oraz przekraczania granicy!

macedońskie wina
To ile tych butelek mogę zabrać?

Przepisy celne

Na terytorium Macedonii można wwieźć/wywieźć bez deklaracji celnej:

  • 10 000 euro lub dewizy/inną walutę obcą o łącznej wartości nieprzekraczającej 10 000 euro
  • litr napojów alkoholowych powyżej 22% zawartości alkoholu
  • lub dwa litry wina i dwa litry innych napojów alkoholowych poniżej 22% zawartości alkoholu
  • 200 papierosów lub 50 cygar lub 250 g tytoniu
  • 50 ml perfum
  • 250 ml wody kolońskiej
  • kosztowności/cenne przedmioty (aparaty, kamery, itp.) o charakterze niehandlowym o łącznej wartości nieprzekraczającej 350 euro
  • w przypadku leków wymagane jest zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia pacjenta
  • wwóz/wywóz broni i amunicji dozwolony jest tylko po okazaniu pozwolenia na jej posiadanie; do broni nie zalicza się broni zabytkowej i kolekcjonerskiej pozbawionej amunicji, imitacji i atrap, harpunów do połowów podwodnych. Do broni zabronionej należą natomiast broń biała (w tym kastety i noże łowieckie), broń łucznicza, paralizatory, gazy obronne (np. gaz pieprzowy)

Meldunek

Jeżeli nasz pobyt w danej miejscowości przekracza 24 godziny, konieczne w świetle przepisów prawa jest zameldowanie się na komisariacie policji. Kiedy korzystamy z hotelu, hosteli i innych obiektów prowadzących działalność hotelarską, obowiązek ten spoczywa na właścicielu obiektu. Powinien on spisać nasze dane (imię, nazwisko, numer dokumentu tożsamości). Dobrze jest przy wymeldowaniu poprosić o kwit z komisariatu potwierdzający nasz pobyt i meldunek.

Jeżeli korzystamy z prywatnej gościny, teoretycznie obowiązek ten również spoczywa na naszym gospodarzu. Z powodu rzadkiego sprawdzania faktu zameldowania przez celników i służby porządkowe uznaje się ten przepis za martwy.

Warto zainteresować się tym obowiązkiem, bo konsekwencje są przykre. Za niedopełnienie obowiązku przewidziano mandat w wysokości 100-500 euro lub nawet dwuletni zakaz wjazdu na terytorium Macedonii.

Dla przyjeżdżających do Macedonii przygotowałam TUTAJ mały poradnik. Teoretycznie przyda się pieszym w Skopje, ale mogą go z powodzeniem stosować także kierowcy. Przymrużenie oka nie jest wcale takie wielkie…

drogi macedonia
Częsty widok na niektórych macedońskich drogach

Stan dróg i ich oznakowanie

Stan autostrad i głównych dróg jest dobry. Drogi lokalne bywają zaniedbane, ale przejezdne. Problemy pojawiają się na niektórych odcinkach zimą – zdarza się, że staje nawet ruch na autostradzie! W okresie letnim problemem mogą być zatłoczone drogi, zwłaszcza w części zachodniej.

Część wschodnia Macedonii jest uboższa, co rzuca się w oczy ze względu… ruchu na drogach. Jesienią zdarzyło mi się częściej mijać wracające z pól traktory czy samochody transportowe niż osobowe.

Niestety, oznakowanie często bywa mylące. I dla mnie to najbardziej uciążliwy aspekt poruszania się po Macedonii. Celowo nie piszę o braku oznakowania, ponieważ sposób stawiania tablic informacyjnych bywał bardziej mylący niż ich brak. Zdarza się, że tablica informująca o zjeździe na drogę w kierunku konkretnej miejscowości postawiona jest za zjazdem. Wymusza to szczególną uwagę za kierownicą. Ponadto, zwłaszcza na obszarach objętych zmianą organizacji ruchu, znaki pionowe i znaki poziome bywają sprzeczne. Innym razem po postawieniu nowej tablicy nie usunięto starej. Nie przywiązujmy się też do nazw ulic. Tych często po prostu w praktyce nie ma.

Co może irytować przyjezdnych? Oczywiście, niestosowanie się do przepisów, w tym nagminne niesygnalizowanie skrętu i wymuszanie pierwszeństwa. Zdarzają się rowerzyści i motocykliści poruszający się pod prąd oraz bez odpowiedniego oświetlenia. Piesi poruszający się poboczem drogi, przechodzący przez jezdnię w niedozwolonych miejscach czy wręcz lawirujący między pojazdami to norma, podobnie pędzone drogą zwierzęta.

Warto zatem zabezpieczyć się na kilka sposobów, korzystając z systemów nawigacji GPS. Jeśli chodzi o dostępne w Polsce mapy papierowe, ja polegam na Freytag&Berndt (wydana w 2018 roku, 1:200 000), ewentualnie Gizi Map (2013, 1:250 000, nie uwzględnia najnowszych remontów).

Mapy samochodowe wymienione wyżej kupicie w Art Travel. Moim zdaniem jest to najlepsza księgarnia podróżnicza w Polsce. Polecam gorąco!

Cennik autostrad

W Macedonii jest łącznie ok. 270 kilometrów autostrad. Nie jest to dużo, ale zarabiać na budowie kolejnych trzeba, stąd na króciutkim odcinku Skopje-Gostivar niektórzy kierowcy odnoszą wrażenie, że punkty poboru opłat kryją się za każdym zakrętem. Opłaty nie są wysokie, korzystniej wypada płacić w denarach niż w euro. Można płacić kartą (chociaż zdarzają się awarie systemu).

Poniżej podaję ceny dla kategorii IA (samochody osobowe o dwóch osiach do 1,3 m wysokości, motocykle) oraz II (pojazdy o wysokości do 1,3 m ciągnące przyczepy).

OdcinekIAII
Kumanovo-Miladinovci60 den1 euro80 den1,5 euro
Skopje-Petrovec40 den1 euro50 den1 euro
Veles-Petrovec80 den1,5 euro120 den2 euro
Veles-Gradsko60 den1 euro100 den2 euro
Skopje-Miladinovci40 den1 euro60 den1 euro
Tetovo-Gostivar30 den0,5 euro40 den1 euro
Skopje-Tetovo40 den1 euro60 den1 euro
Gradsko-Demir Kapija80 den1,5 euro130 den2,5 euro
Demir Kapija-Gevgelija100 den2 euro160 den3 euro
Stip-Sveti Nikole50 den1 euro80 den1,5 euro
Sveti Nikole-Miladinovci70 den1,5 euro100 den2 euro
Miravci-Demir Kapija60 den1 euro90 den1,5 euro
Miravci-Gevgelija50 den1 euro70 den1,5 euro
Smokvica-Gevgelija30 den0,5 euro50 den1 euro
Smokvica-Demir Kapija70 den1,5 euro110 den2 euro

Najważniejsze przejścia graniczne

Macedonia otworzyła swoje granice dla wszystkich podróżujących 26 czerwca. Od tego momentu dopuszczono swobodny ruch graniczny, bez konieczności kwarantanny czy okazywania negatywnego testu na COVID-19.

Grecja: Bogorodica oraz Medzhitlija

UWAGA! DO 15 LIPCA NIEMOŻLIWE JEST DOSTANIE SIĘ DO GRECJI PRZEZ MACEDOŃSKO-GRECKĄ GRANICĘ!

Serbia: Tabanovci oraz Pelince

Bułgaria: Deve Bair oraz Novo Selo

Albania: Kafasan, Sveti Naum i Blato

Kosowo: Blace oraz Jazhince

parking skopje
Parking w Skopje opłacimy… smsem

Parkowanie

Znalezienie miejsca parkingowego w większych lub popularniejszych miejscowościach bywa problematyczne. Gdy już wreszcie udaje się znaleźć miejsce, prawdopodobnie znajdujemy się w płatnej strefie. To nic, jesteśmy gotowi zapłacić. Ale… jak?

W takich miastach jak Skopje, Ochryda czy Bitola wprowadzono system opłacania miejsca postojowego za pomocą wiadomości SMS. I tu jest haczyk, bo aby obsłużyć ten system, potrzebujemy macedońskiego numeru telefonu.

Teoretycznie istnieje możliwość zakupienia tradycyjnego biletu parkingowego, w praktyce jednak często nikt w pobliżu nie ma pojęcia, gdzie taki nabyć. O ile w Skopje znajdą się jeszcze prywatne parkingi, w których z łatwością opłacimy miejsce postojowe nawet w euro, o tyle np. w Bitoli i niektórych miejscach Ochrydy bywa z tym problem.

Wypożyczenie auta

Sekcja w przygotowaniu. Jeżeli szukasz sprawdzonej wypożyczalni w Skopje lub Ochrydzie, napisz do mnie: justyna(at)domacedonii.pl!

Only registered users can comment.

Comments are closed.